A 41. héten is az amerikai költségvetési feszültségek és az adósságplafon témaköre tartották nyomás alatt a pénz- és tõkepiacokat, az EURUSD 1,35 környékén oldalazott. A republikánus-demokrata megállapodás hiányától és annak súlyos következményeitõl tartottak a befektetõk. Miközben azért sejteni lehetett, hogy a politikai erõk várhatóan megállapodnak, hogy elkerüljék a pénzügyi apokalipszist. A 42. héten már közel volt az október 17-i határidõ, amikor az egyezség híján fizetésképtelenséget jelenthetett volna az Egyesült Államok.  Végül a nonszensz helyzet nem állt elõ, az utolsó pillanatokban megszületett a megállapodás.

Technikai oldal

Mi történt? A 41-42. héten történt intenzív dollárgyengülés indokolttá tette a heti felbontású grafikon használatát a folyamatok helyes elemzése, a legfontosabb támaszok és ellenállások azonosítása érdekében. A charton jól látszik, hogy az EURUSD árfolyam mozgása idén szeptemberben kitört a 2011 áprilisa óta tartó negatív trendbõl. A helyzet érdekessége, hogy a két és fél éve tartó csökkenõ trendvonal és a tavaly július óta keletkezett emelkedõ trendvonal keresztezésével egy háromszög alakzat formálódott, amelybõl a fölfelé történõ kitörés további gyengülést prognosztizált és így is történt. A vizsgált idõszakban folytatódott a dollár száguldása a 2008 áprilisa óta tartó negatív trendet prezentáló csökkenõ vonal irányába. A heves növekedés következtében a technikai indikátorok egymás erõsítõ túlvett állapotot mutattak.

Mi várható? Történelmi pillanatok szemtanúi lehetünk, ha az amerikai dollár tovább gyengül. Erre minden esély megvan, hiszen a 2-3 éves csökkenõ trend már fordulni látszik.  A 200 napos mozgóátlag felett elhelyezkedõ EURUSD fejlõdésében akár újabb emelkedés jöhet. A következõ jelentõs szint 1,40-nél található, amelynek átszakításával beszélhetünk kitörési kísérletrõl, majd trendfordulóról.  Erre akkor kerülhet sor, ha az árfolyam képes 1,37 fölött stabilizálódni. A technikai indikátorok pedig már eladási jelzést adtak, amely jelentõsen árnyalja a képet. Így egy korrekció is benne lehet, amely során a 38,2%-os (1,35) Fibonacci szint és a 200 napos mozgóátlag vonala nyújthatnak támaszt.

Fundamentális oldal

Összefoglalás:

A 41. héten is az amerikai költségvetési feszültségek és az adósságplafon témaköre tartották nyomás alatt a pénz- és tõkepiacokat, az EURUSD 1,35 környékén oldalazott. A republikánus-demokrata megállapodás hiányától és annak súlyos következményeitõl tartottak a befektetõk. Miközben azért sejteni lehetett, hogy a politikai erõk várhatóan megállapodnak, hogy elkerüljék a pénzügyi apokalipszist. Egy republikánus javaslat 10-én megmutatta, hogy egyezség születhet. Az átmeneti koncepció alapján az adósságplafont hat hétre tolták volna ki, a piacok egy pillanatra fellélegeztek, a dollár 1,36 közelébe szúrt az euróval szemben.  De aztán az ötlet elbukott és újra a félelem lett úrrá a börzék felett.

A 42. héten már közel volt az október 17-i határidõ, amikor az egyezség híján fizetésképtelenséget jelenthetett volna az Egyesült Államok.  Végül a nonszensz helyzet nem állt elõ, az utolsó pillanatokban megszületett a megállapodás. Így január 15-ig átmeneti megoldás született az Egyesült Államok finanszírozásáról. A két fõ amerikai politikai erõ vegyes bizottságot állított fel, amelynek december 15-ig kell megállapodnia az amerikai költségvetés témakörét illetõen. A kedvezõ hírre az EURUSD piacára is megérkezett a vételi hullám, a jegyzések 1,37-es magasságokba kapaszkodtak.

Az amerikai kormányhivatalok zárva tartása miatt kevés makroadat látott napvilágot, ezért azok nem befolyásolhatták érdemben a spekulánsok döntéseit.  A publikált adatok rendre rosszabbul alakultak a várakozásoknál. A heti új munkanélküli kérelmek száma mindkét héten magasabb lett a vártnál és New York régió feldolgozóipari kilátásai romlottak. A Michigan Egyetem fogyasztói bizalmi indexe is kiábrándító eredményeket hozott. Az adatok hiányában a Fed sem láthatott tisztán az amerikai gazdasági teljesítményt illetõen, ezért ebben a hónapban nem várható a mennyiségi lazítás szigorítása. Az amerikai gyorsjelentési szezon és az elmaradt amerikai nemzetgazdasági számok közzététele komoly hangulatbefolyásoló erõvel bírhatnak a közeljövõre nézve.


Részletek: (10.08.) Az Alcoa alumíniumipari óriás jelentésével megkezdõdött a gyorsjelentési szezon. A társaság elemzõi konszenzust felülteljesítõ árbevételt és nettó profitot publikált. (10.09.) Obama Janet Yellent jelöli a következõ Fed elnöknek, amelyet pozitív lelkesedéssel fogadott a piac. Nem csoda, hiszen a széles támogatást élvezõ Yellen a laza monetáris politika egyik fõ támogatója. A szeptemberi Fed ülés nyilvánosságra került jegyzõkönyve alapján a Fed vezetõk többsége idén már elkezdené a kötvényvásárlási program korlátozását és a monetáris élénkítés jövõ év közepén záródna. A jelenlegi amerikai költségvetési feszültségek miatt alacsony valószínûséggel szigorítja monetáris kondícióit a Fed a következõ októberi ülésén. A demokrata Obama felvetette, hogy tárgyalna a republikánusokkal a költségvetésrõl és az egészségügyi reformról is, de elõtte szükség van egy átmeneti adósságplafon emelésre. A német ipari megrendelések állománya augusztusban növekedett a várt csökkenés helyett. (10.10.) A vezetõ amerikai tõzsdeindexek 2% fölötti pluszban zártak, mivel egy republikánus javaslat alapján 6 hétre megemelnék az adósságplafont az Egyesült Államokban. Ennek köszönhetõen november 22-ig kellene megállapodni az amerikai politikusoknak, de a kormányzati hivatalok zárva tartanának. Komolyan megugrott a heti új munkanélküli kérelemért folyamodók száma, amelyért elsõsorban a kaliforniai informatikai rendszer pár héttel ezelõtti leállása felelõs. (10.11.) Jelentõsen visszaesett a Michigan Egyetem fogyasztói bizalmi indexe. A befektetõk az amerikai bankok jelentéseire fókuszáltak. A Wells Fargo árbevétel tekintetében alulteljesített a harmadik negyedévben, de az egy részvényre jutó közel egy dolláros nyeresége abszolút rekordnak számít. A JP Morgan nettó vesztesége 400 millió dollár lett, pedig az elemzõk profitra számítottak. A háttérben perköltségek, bírságok, vagyis jogi ráfordítások állnak, elsõsorban a tavalyi londoni botrány miatt. Ezeket leszámítva már felülmúlták volna a várakozásokat. (10.14.) A Fitch Ratings kilátásba helyezte az Egyesült Államok „AAA” minõsítésének rontását az adósságplafon emelése miatti feszült helyzetre hivatkozva. (10.15.) A New York régió feldolgozóipari indexe kiábrándító eredményt hozott, mivel közel féléves mélypontra került. A német ZEW index többéves csúcsra emelkedett, az üzleti hangulatot mérõ mutató megugrása kedvezõ német konjunktúra kilátásokról tanúskodott. Az eurózóna ipari termelésének hanyatlása 2,1% volt szeptemberben. (10.16.) Végre megegyeztek a republikánusok és demokraták, így január 15-ig átmeneti megoldás született az Egyesült Államok finanszírozásáról. A két fõ amerikai politikai erõ vegyesbizottságot állított fel, amelynek december 15-ig kell megállapodnia az amerikai költségvetés témakörét illetõen. A Fed gazdasági körképe nem mondott újat, enyhe növekedést jelzett a legtöbb amerikai régióban. (10.17.) A heti új munkanélküli kérelmek száma ismét magasabb lett az USA-ban.

Szólj hozzá