Az eurózóna gazdasága javulóban van. Ezt mutatja, hogy az Európai Bizottság szerint idén 1,2%-al emelkedhet a GDP az euróval fizetõ országokban.  Az eurózóna átfogó üzleti bizalmi index is feljebb került. Ez elsõsorban a kiugró formában lévõ német teljesítménynek köszönhetõ. Bár a német ZEW index visszaesett, az Ifo index emelkedett és az utolsó negyedéves német GDP is szépen teljesített. Februárban egyrészt az amerikai fiskális politika került pozitív fókuszba. Rendkívül kedvezõ fejlemény, hogy a képviselõház megszavazta az adósságplafon feltételek nélküli megemelését. Így 2015. március 15-ig biztosították az amerikai adósság finanszírozását. A világ legnagyobb gazdaságának finanszírozási veszélye több mint egy évre elillant. Másrészt az amerikai monetáris politikára figyelt a világ. 

Technikai oldal

Mi történt? A januári korrekció után szép emelkedést láthattunk. A januári maximumpont nem került meghódításra, de a kurzus közel került a csúcshódításhoz. A legnagyobb európai vállalatokat tartalmazó index árfolyama január közepén 3100 fölötti havas csúcsról fordult, ahol utoljára 2008-ban, a subprime válság kirobbanásakor kereskedtek az indexszel.  A lokális maximumtól számítva mintegy 5%-ot esett az árfolyam, amely nem nevezhetõ komolyabb visszatesztnek. A jegyzések januárban 3000 pont alatt is jártak, amely már vonzó beszállást jelentett a befektetõk számára.  A fordított fej-váll alakzat nyakvonala tartotta meg a kurzust január végén, amely vonal fölött a rally újra kiteljesedhetett és a lendület egész februárban kitartott. Végül a Eurostoxx 50 index kurzusa 3149 eurón zárt. A technikai indikátorok az MACD eladási szignált adott, a Slow Stochastic vételi jelzése mellett az RSI oszcillátor tükrözhet túlvett szituációt a közeljövõben.

Mi várható?  Újat nem fogalmazhatunk meg, az elõzõleg megállapított támasz-ellenállás vonalak megállják a helyüket. A legnagyobb európai vállalatokat tömörítõ részvénykosár árfolyama a hosszú távú trendet jelképezõ 200 napos mozgóátlag vonala fölött helyezkedett el. Különösen fontos, hogy az index folytatta a stabilizációt 3100 fölött, így optimisták lehetnek a befektetõk. A vételekben érdekelt spekulánsok 3300 eurós célárfolyamot képzelhetnek el. A grafikonba épített technikai indikátorok nem adtak egymást erõsítõ eladási jelzést. Az MACD jelzett túlvett szituációt, és érdemes odafigyelni az RSI oszcillátort, amely várhatóan a közeljövõben adhat eladási szignált. A legközelebbi erõs támaszszintek: 3100, 3000, majd 2875. Két kiemelt támaszvonalat érdemes figyelni. Az elsõ a fordított-fej váll alakzat fekete (felsõ) színû nyakvonala, a második a 2012. májustól behúzott feketével (alsó) jelölt emelkedõ trendvonal.

Fundamentális oldal

Februárban egyrészt az amerikai fiskális politika került pozitív fókuszba. Rendkívül kedvezõ fejlemény, hogy a képviselõház megszavazta az adósságplafon feltételek nélküli megemelését. Így 2015. március 15-ig biztosították az amerikai adósság finanszírozását. A világ legnagyobb gazdaságának finanszírozási veszélye több mint egy évre elillant. Másrészt az amerikai monetáris politikára figyelt a világ. Nem mondhatunk újat azzal, hogy a befektetõk kiemelten figyelték az amerika Fed vezetõk nyilatkozatait és a nemzetgazdasági számokra fókuszáltak, amelyek a vizsgált idõszakban számtalanszor alulmúlták a várakozásokat. Az egész világ Janet Yellenre figyelt, mivel az amerikai jegybank szerepét betöltõ Fed elnöknõje elõször beszélt február elején az amerikai képviselõházban. Megnyugtatta a kedélyeket, hogy az elnöknõ Ben Bernanke politikájának folytatásáról beszélt. A Fed elnöknõje a szenátus banki bizottsága elõtt február végén még egyszer megerõsítette, hogy romló gazdasági teljesítmény esetén elhalaszthatják a kötvényvásárlási program kivezetését.  De az amerikai gazdaságról alkotott kép nem annyire egyértelmû, mert egy szektoron belül is eltérõ indexértékek születtek. Ugyanakkor több fontos momentum mégis adódott, amely elnyújthatja a Fed programjának kivezetését. A február elején megjelent romló munkaerõpiaci adatok és a február végi gyengülõ GDP számok lehetnek a program elnyújtásának okai. A tavaly negyedik negyedéves GDP értékét jócskán lefelé korrigálták, amely komoly reményt adott a laza monetáris politika híveinek. Ennek hatására az amerikai dollár 1,37-rõl 1,38 fölé gyengült az euróval szemben és emelkedtek a részvénypiacok.

Az eurózóna gazdasága javulóban van. Ezt mutatja, hogy az Európai Bizottság szerint idén 1,2%-al emelkedhet a GDP az euróval fizetõ országokban.  Az eurózóna átfogó üzleti bizalmi index is feljebb került. Ez elsõsorban a kiugró formában lévõ német teljesítménynek köszönhetõ. Bár a német ZEW index visszaesett, az Ifo index emelkedett és az utolsó negyedéves német GDP is szépen teljesített.


Részletek:

(02.18.) A ZEW intézet üzleti bizalmat mérõ indexe 61,7-rõl hirtelen 55,7 pontra esett vissza, amely nagy csalódást keltett. (02.19.) A világban uralkodó veszélyekre figyelmeztetett a Nemzetközi Valutaalap a hétvégén esedékes G20 találkozó elõtt. Ukrajnában eldurvult a helyzet, mivel a katonaságot éles lõszerrel vetették be a tüntetõk ellen. Az eredmény sok halott és jelentõs esély mutatkozhat egy polgárháborúra. (02.20.) Várakozások szerinti alacsony inflációs adatok jelentek meg az Egyesült Államokban. Az amerikai heti új munkanélküli kérelmek száma 336 ezer lett, amely nagyjából az elemzõi konszenzust hozta és alacsonyabb a múlt heti értéknél. A philadelphiai régió feldolgozóipari indexe jelentõsen visszaesett a várt növekedéssel szemben, amely egyes szakértõk szerint a szélsõségesen hideg januári idõjárásnak köszönhetõ. Az eurózóna átfogó feldolgozóipari indexe kicsit csökkent, de értéke a konjunktúrát jelentõ 50 pont fölött helyezkedett el.  Az eurózóna fogyasztói bizalmi index is visszaesett. (02.21.) Ismét csökkent az amerikai használt lakások forgalma, a visszaesés mértéke 5,1%-os volt januárban decemberhez képest. (02.24.) A német bruttó hazai össztermék 1,4%-al nõtt tavaly az utolsó negyedévben. Az Ifo index 110,6 pontról 111,3 pontra erõsödött februárban. Nagyjából a várakozásokat hozta a 0,8%-os januári inflációs adat az eurózónában. Az S&P500 index új csúcson járt 1858 fölött. (02.25.) A Conference Board fogyasztói bizalmi indexe visszaesett a várt növekedés helyett. Az Európai Bizottság elemzése szerint idén 1,2%-al emelkedhet a GDP az eurózónában. A decemberi lakásárak havi alapon 0,8%-al, éves szinten 7,7%-al nõttek az Egyesült Államokban. Az S&P/CaseShiller lakás árindex decemberben 13,4%-al nõtt. (02.26.) Az új ingatlanok iránti kereslet komolyan megugrott az Egyesült Államokban, hiszen 9,6%-os volt a bõvülés üteme, a decemberi adatot is felfelé módosították. (02.27.) Janet Yellen, a Fed elnöke a szenátus banki bizottsága elõtt beszélt a Fed éves beszámolójáról, amelyet a befektetõk kedvezõen fogadtak. A heti új munkanélküli kérelmek száma (348 ezer) jelentõsen megemelkedett. Az eurózóna átfogó gazdasági bizalmi indexe várakozások felett nõtt februárban. (02.28.) Lefelé módosították a negyedik negyedéves amerikai GDP adatokat, így tavaly 2,4%-al emelkedett az Egyesült Államok bruttó hazai összterméke a várt 3,2% helyett. A chicagói régió feldolgozóipari beszerzési menedzser indexe 59,6 pontról 59,8 pontra emelkedett. A Michigan Egyetem indexe 81,6 pontra emelkedett februárban. A januári folyamatban lévõ lakásértékesítések 0,1%-al nõttek, amely tulajdonképpen stagnálást jelent, miközben az elemzõk két százalékhoz közeli növekedésre számítottak. 

Szólj hozzá