Az euró zónából érkezõ rossz makro adatok, de legfõképpen Ciprus körül zajló események három héten keresztül, a szigetországi bankbetétek egyszeri illetékkel sújtása és az olasz politikai bizonytalanság komoly aggodalmat váltottak ki az európai börzéken. Az európai bankrendszerbe vetett bizalom ingott meg és a magánszektor tõkéjének válságkezelésbe való esetleges jövõbeli bevonása – akár más országban is – okozta az eladói hullámot az öreg kontinens részvénypiacain. Az európai recesszió alaposan rányomja a bélyegét az európai vállalatok árfolyamának fejlõdésére, ugyanakkor a következõ várhatóan elemzéseket felülmúló negyedéves gyorsjelentések és az Európai Központi Bank esetleges további ösztönzése felívelõ fordulatot is hozhat.
Mi történt? A nagyobb árfolyammozgásokra a Bollinger szalagok összeszûkülése már február közepén felhívta a figyelmet. A EUROSTOXX50 index évek óta tartó szép fejlõdése 2013 január végén futott csúcsra, amikor elérte a 2750 pontos értéket. A kurzus ezzel 2011 júniusi szinteket ütött meg. Az árfolyam márciusban ismét megpróbálkozott a 2750-es szint meghódításával, de az újabb csúcskísérlet kudarcba fulladt és a medvék irányítottak a piacon. Március 14-én egy rés alakult ki, amely következtében a grafikon folytonosssága megszakadt, mivel az adott napi nyitóérték az elõzõ napi záróárfolyam alatt helyezkedett el. Az RSI és MACD indikátorok egymást erõsítõ eladási jelzése elõre vetítette a hó végi korrekciót. A rést egyelõre nem töltötte be az index jegyzése, mert a kurzus lefelé vette az irányt a 200 napos mozgóátlag felé, amelynek közelében zárt a kereskedés. A technikai elemzés szabályai szerint nagy eséllyel lehet számítani a grafikonon keletkezett rés betöltésére.
Mi várható? Mivel az árfolyam a 200 napos mozgóátlag felett helyezkedett el, ezért továbbra is érvényben maradt a hosszú távú emelkedõ trend. A 200 napos mozgó érintése benne lehet a pakliban, ha árfolyam onnan visszapattan, akkor egy új csúcs kialakulása várható. Pozitív forgatókönyv esetén, az index következõ fontosabb megállójának a lélektanilag fontos 2800-as ellenállást tekinthetjük. Ellenkezõ esetben, a 200 napos mozgóátlag alá kerülés és az árfolyam tartós konszolidációja 2500 alatt a hosszú távú emelkedõ trend fordulását hozhatja. A további esésre komoly esés van, hiszen a grafikonba integrált technikai indikátorok ezt vetítették elõre. Az elsõ jelentõsebb támaszt 2450 érték jelentheti, hiszen ez a tavaly novemberi szint az árfolyamfejlõdés kitörési pontja.