Európában a várakozások alatti inflációs adatokat publikáltak, ezért nõhet az esélye annak, hogy az EKB újabb mennyiségi ösztönzõ programot vezet be. Megtudhattuk, hogy februárban csökkent a magas munkanélküliségi ráta 12%-ról 11,9%-ra. A német munkanélküliségi ráta változatlan maradt, de a munkanélküliek számát tekintve jelentõs csökkenést mértek. A vártnál kedvezõbb kiskereskedelmi adatok láttak napvilágot, viszont lefelé módosították az eurózóna szolgáltató szektor beszerzési menedzser indexét. 

Technikai oldal

Mi történt? A kurzus képes volt továbbra is 3000 fölött stabilizálódni, amely a márciusi emelkedés kulcsfontosságú elemének bizonyult és a konszolidáció újabb csúccsal áprilisban is folytatódott. A fordított fej-váll alakzat nyakvonala januárhoz hasonlóan különleges szerepet játszott március elején, amikor erõs támaszvonalként megtartotta a jegyzéseket, amely végül lehetõvé tette az április eleji rallyt. Már március végén 3200 ponthoz viszonylag közel zárt a Eurostoxx 50 árfolyama. Április elsõ hetében 3200 euró fölé futott a legnagyobb európai vállalatokat tömörítõ index árfolyama, így nem csoda, hogy a 15. héten korrekciót láthattunk. A Bollinger szalagok összeszûkülése jelentõs mozgást vetíthet elõre a közeljövõben.

Mi várható? Továbbra is érvényesek az elõzõ elemzésekben megfogalmazott támasz és ellenállási szintek. A Eurostoxx 50 index árfolyama a hosszú távú trendet jelentõ 200 napos mozgóátlag vonala fölött mozgott. A 3200 fölötti újabb csúcs kecsegtetõ a jövõt tekintve. A grafikonba épített technikai indikátorok közül az MACD eladási jelzését a Slow Stochastic követheti, így a technikai indikátorok alapján inkább eladás javasolt. A legközelebbi erõs támaszszintek: 3100, 3000, majd 2875. Két kiemelt támaszvonalat érdemes figyelni. Az elsõ a fordított-fej váll alakzat fekete (felsõ) színû nyakvonala, a második a 2012. májustól behúzott feketével (alsó) jelölt emelkedõ trendvonal. Utána következhet a 200 napos mozgóátlag vonala, amely 2600 és 2700 között húzódik, de a hosszú távú mozgóátlag vonala szerencsére még nagyon messze van.

Fundamentális oldal

A 14. héten a pénteki munkaerõ piaci adatokra estek a vezetõ amerikai indexek, de a hét mérlege így is pozitív. Ráadásul a Eurostoxx 50 index újabb csúcsra futott. A hét utolsó napjának hátterében az állt, hogy a nem mezõgazdasági álláshelyek száma várt alatt bõvült az Egyesült Államokban és a munkanélküliségi ráta sem csökkent. A hét összességében pozitív hírekrõl szólt. A FED elnöknõje a monetáris ösztönzés mellett tört lándzsát egy konferencián. Az USA-ban nõtt a BMI nemcsak a feldolgozóiparban, hanem a szolgáltató szektorban is. Az ADP intézet számai is meghaladták a februári adatokat és a 326 ezres heti új munkanélküliek száma sem túl magas az átlagot nézve. Európában pedig várakozások alatti inflációs adatokat publikáltak, ezért nõhet az esélye annak, hogy az EKB újabb mennyiségi ösztönzõ programot vezet be. Megtudhattuk, hogy februárban csökkent a magas munkanélküliségi ráta 12%-ról 11,9%-ra. A német munkanélküliségi ráta változatlan maradt, de a munkanélküliek számát tekintve jelentõs csökkenést mértek. A vártnál kedvezõbb kiskereskedelmi adatok láttak napvilágot, viszont lefelé módosították az eurózóna szolgáltató szektor beszerzési menedzser indexét. 

A Fed elõzõ kamathozó ülésének jegyzõkönyve nyugtatta a piaci szereplõket a 15. héten. A chicagói Fed elnöke is a monetáris ösztönzés jótékony hatásairól beszélt. Az Alcoa pozitív számaival indult az amerikai gyorsjelentési szezon. A heti új munkanélküli kérelmek száma jelentõsen csökkent, valamint a termelõi árak és a Michigan fogyasztói bizalmi index emelkedése is meghaladta a várakozásokat. Mégis korrekcióba léptek a nemzetközi tõzsdeindexek, így a Eurostoxx 50 is veszített értékébõl. A negatív hangulat oka a technológiai szektorban keresendõ, mivel egyes szakértõk szerint jelentõsen túlárazottá váltak a technológiai részvények.


Részletek:

(04.01.) Az amerikai feldolgozóipari BMI a februári 53,2 pontról 53,7 pontra emelkedett. A végleges eurózónában mért feldolgozóipari BMI 53 pont maradt. Az európai munkanélküliségi ráta 12%-ról 11,9%-ra süllyedt februárban. A német munkanélküliségi ráta maradt 6,7%-on, de a munkanélküliek számát tekintve 12000 fõs csökkenést mértek. (04.02.) A februári 178 ezer fõrõl 191 ezer fõre nõtt a privát szektorban keletkezett álláshelyek száma az ADP intézet felmérése alapján. (04.03.) Az amerikai szolgáltató szektorban mért beszerzési menedzser index a februári 51,6 pontról a várt alatt ugyan, de 53,1 pontra nõtt márciusban. A múlt heti 310 ezerrõl 326 ezerre ugrott a heti új munkanélküli kérelmek száma. A vártnál kedvezõbb kiskereskedelmi adatok láttak napvilágot az eurózónában és lefelé módosították az eurózóna szolgáltató szektor beszerzési menedzser indexét. (04.04.) A nem mezõgazdasági álláshelyek száma márciusban az elemzõi várakozást alulteljesítve 194 ezerrel nõtt, a munkanélküliségi ráta a várt csökkenéssel szemben maradt 6,7%-on. A kedvezõtlen munkaerõ piaci jelentésre jelentõs eséssel reagáltak a tõzsdék. (04.07.) A német ipari termelés februárban a vártnál kissé erõsebben, 4,8%-al emelkedett a januári 4,9%-os növekedés után. A Moody’s Caa3 kategóriába sorolta Ukrajna államadósságának minõsítését, a negatív kilátások pedig jól tükrözik a jelenlegi politikai és gazdasági válságot. Több ukrán városban oroszbarát tüntetõk vonultak az utcára, amely növeli a lehetõségét a Krímhez hasonló forgatókönyvek bekövetkezésének. (04.08.) A Nemzetközi Valutaalap negyedéves tájékoztatójában a tavaly mért 3%-os globális növekedési ütem idén 3,6%-ra, jövõre 3,9%-ra pöröghet fel, amelyben jelentõs szerep juthat az Egyesült Államok teljesítményének Kína, Oroszország és Brazília lassulása mellett. Az Alcoa alumíniumipari óriás pozitív számaival indult a gyorsjelentési idõszak az USA-ban. (04.09.) A Fed elõzõ kamathozó ülésének jegyzõkönyve és a monetáris programot támogató chicagói Fed elnökének szavai jelentõsen megnyugtatták a befektetõket. (04.10.) A heti új munkanélküli kérelmek száma az elõzõ heti 332 ezerrõl 300 ezerre csökkent. (04.11.) A Michigan Egyetem fogyasztói bizalmi indexe áprilisban a várt 81 helyett 82,6 pontra ugrott. Az amerikai ipari termelõi árak 0,5%-al növekedtek márciusban.

Szólj hozzá