Reflektorfényben voltak a részvényindexek az utóbbi héten, mind az amerikai, mind a fõbb európai indexek új történelmi csúcsot értek el. A 22. héten még tükrözõdött  a kivárás a részvényindex árfolyamokban, ekkor egyaránt mérsékelt emelkedést tudtak felmutatni, a következõ héten azonban semmi sem tudta már megállítani a mutatókat.  A csütörtöki kamatdöntést követõen Mario Draghiék egy átfogó monetáris lazító programot jelentettek be, amire 1%-al tudott emelkedni a legfontosabb európai vállalatokat tömörítõ index árfolyama. A EKB irányadó kamatrátáját 0.15%-ra vágták a korábbi 0.25%-ról, de ez csak a kezdet volt. Életbe lépett az egynapos betétekre vonatkozó negatív kamat is, -0,1%-os mértékkel, valamint csökkent a rövid lejáratú hitelek kamatlába is.

Az indexek árazása nem csak erre szállt el, mivel a sajtótájékoztatón bejelentésre került a hosszú távú finanszírozási program indítása, a bankok forrásigényeinek szélesebb körû kiszolgálása, megfontoltabb likviditáskezelés, illetve egy értékpapír vásárlási program elõkészítése. Ha ez önmagában kevés lett volna,  a pénteki NFP adat is pozitív hatással volt a piacokra, mivel hozta az optimista várakozást, nem maradt el az elõrejelzéstõl.

Technikai oldal

 

Mi történt? Ki tudott törni végre az Eurostoxx 50 árfolyam abból az enyhén emelkedõ csatornából amelyben már tavaly év vége óta mozgott. A felhajtó erõ a sávozás második felében egyre inkább megfigyelhetõ volt: a csatorna tetejérõl történõ visszapattanások egyre kisebb lendülttel tudtak megvalósulni, az emelkedõ 50 napos exponenciális mozgóátlag rendre visszafordította a visszahullásokat, így egyre magasabb aljak jelentek meg, mígnem kitört az ármozgás a korábban kialakított tartományából. Azóta már visszatesztelte a csatorna tetejét és az EKB eseményeknek köszönhetõen az új csúcs kialakulása sem váratott sokáig magára.

 

Mi várható? A kitörést követõen az elsõ ellenállások 3350 euró környékén jelentkeznek, ahol az R2-es havi Pivot ellenállási szint és a 161.8%-os Fibonacci húzódik. Az RSI – Stochastic – MACD indikátor trió közül  eladási szignál az RSI-n alakul éppen, amely belépett túlvett zónába és lefelé készül fordulni. A Stochastic is elérte az extrém tartományát már, de eladási jelzés még nem alakult ki, ez azonban gyorsan változhat még napos idõsíkon is a jelenlegi szinteken. Az MACD pedig továbbra is töretlenül felfelé mutat, itt még nem alakultak ki az óvatosságra intõ jelzések

Szólj hozzá