Az elemzõk nagyobb hányada várja az amerikai monetáris politika korlátozását. Többnyire ez a félelem uralta a korrekcióba hajló amerikai börzéket. A negatív tengerentúli hangulat most nem terjedt át Európára, azt is mondhatjuk, hogy különváltak az indexteljesítmények. A vezetõ európai vállatokat tömörítõ EUROSTOXX 50 index és az európai részvénypiacok szép két hetet futottak. Az eurózóna gazdasági kilátásai jelentõsen javultak, számos makroadat errõl tanúskodott, amely hozzájárult a pozitív hangulathoz. A beszerzési menedzser index értéke már közel állt az 50 pont fölötti, konjunktúrát jelzõ szinthez. Európa húzógazdasága, Németország megugró ipari redeléseket, ZEW indexet és GDP adatokat publikált, de az eurózóna bruttó hazai össztermékének alakulása is a várakozások fölötti teljesítményt produkált.

Technikai oldal

Mi történt? A pirossal jelzett trendcsatornában egy gyönyörû száguldás kibontakozását láthattuk. A vezetõ európai vállalatok részvénykosara visszatesztelte a májusban kialakult lokális csúcspontot, majd néhány ponttal meghaladta azt. Az új csúcs kialakulása biztató, bár a június vége óta tartó heves emelkedés meredeksége igen nagy és a növekedés mértéke másfél hónap alatt majdnem elérte a 15%-ot. A hosszú távú trendben mozgó kurzus a technikai indikátorok szerint túlvett állapotba került. Az RSI viszonylag magas értéke figyelmeztetõ jel, az MACD vonala pedig várhatóan a közeljövõben metszi felülrõl a szignálvonalat nulla fölötti tartományban, amely ugyancsak elhozhatja a medvék uralmát.

Mi várható? Az új csúcsérték kialakulása megerõsítette a hosszú távú emelkedõ trendet, a vevõk ereje igen komoly intenzitást mutatott. A kurzus emelkedéséhez további új csúcsok meghódítására lehet szükség, de lehetséges egy korrekció kialakulása is. A 2850-es szint ellenállásból most támasszá válhat, ha a kurzusnak sikerül elrugaszkodnia és újabb vevõk érkeznek. Az újabb célárfolyam most már egyértelmûen 2900 pont, ahol utoljára 2011 júliusában járt a kurzus. Az index gyengélkedése esetén a 200 napos mozgóátlag vonala után a következõ legerõsebb támaszszint a június végi lokális mélypont 2500-nál, utána 2450 következik, amely a tavaly novembertõl induló növekedés kitörési szintje. De ezzel a forgatókönyvvel valószínûleg nem kell számolni.

EUStoxx 50 2013 32-33.hét

Fundamentális oldal

Összefoglalás: Az elemzõk nagyobb hányada várja az amerikai monetáris politika korlátozását. Többnyire ez a félelem uralta a korrekcióba hajló amerikai börzéket. A negatív tengerentúli hangulat most nem terjedt át Európára, azt is mondhatjuk, hogy különváltak az indexteljesítmények. A vezetõ európai vállatokat tömörítõ EUROSTOXX 50 index és az európai részvénypiacok szép két hetet futottak. Az eurózóna gazdasági kilátásai jelentõsen javultak, számos makroadat errõl tanúskodott, amely hozzájárult a pozitív hangulathoz. A beszerzési menedzser index értéke már közel állt az 50 pont fölötti, konjunktúrát jelzõ szinthez. Európa húzógazdasága, Németország megugró ipari redeléseket, ZEW indexet és GDP adatokat publikált, de az eurózóna bruttó hazai össztermékének alakulása is a várakozások fölötti teljesítményt produkált.


Részletek:

(08.05.) Dallas régió Fed elnökének szavait kedvezõtlenül fogadták a befektetõk. A kötvényvásárlási programot ellenzõ vezetõ a mennyiségi lazítás lehetséges korlátozásáról beszélt. Az amerikai nem feldolgozóipari szektor beszerzési menedzser indexe felülteljesítette az elemzõi konszenzust. Az euró zóna beszerzési menedzser indexe igen közel állt az 50-es pontértékhez, amely fölött már nem beszélhetünk recesszióról. (08.06.) A német ipari rendelések állománya a várt érték többszörösét produkált, ezért jelentõsen javultak a konjunktúra kilátások. Az egyes Fed elnökök beszéde alapján újra felerõsödtek a félelmek a kötvényvásárlási program szigorításával kapcsolatban. (08.08.) Ismét kedvezõ adatot produkált az amerikai heti új munkanélküli kérelmek száma. (08.13.) Az atlantai Fed vezetõ nyugtatta a befektetõket, mert szerinte a törékeny gazdasági kilátások miatt nem szabad korlátozni a kötvényvásárlási programot. Az amerikai kiskereskedelem volumene az elemzõi konszenzusnál nagyobbat ugrott. Kedvezõ a német gazdaság megítélése, nõtt a ZEW index értéke.  (08.14.) A francia és a német gazdaság növekedése is felülmúlta az elemzõi várakozásokat. Az eurózóna gazdaságaiban másfél év után élénkült a gazdaság teljesítménye, 0,3%-ot mértek a várt 0,2% helyett. A Fed kötvényvásárlási programja csökkenhet a megkérdezett elemzõk fele szerint. A St. Louis Fed vezetõ is nyugtatott, mert véleménye alapján az alacsonyabb inflációs adatok is számítanak. (08.15.) A St. Louis Fed elnök szerint az alacsony infláció miatt folytatódhat a Fed monetáris élénkítése. Most már csak 320 ezren regisztráltak munkanélkülinek az Egyesült Államokban, amely sokéves mélypontnak számított. Éves alapon 2%-os inflációs rátát mértek júliusban az USA-ban. A júliusi amerikai ipari termelés stagnált a várt 0,3%-os növekedéssel szemben. (08.16.) Kedvezõ lakásadatok érkeztek, de a Michigan Egyetem fogyasztói bizalmi indexe visszaesett.

Szólj hozzá