A helyzet változatlan. Az európai gazdaságok válsággal küzdenek, hiába kedvezõbbek a feldolgozóipari kilátások, az index értéke még mindig a recessziót jelzõ 50 pont alatt tartózkodott. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az európai dekonjunktúra elhúzódására hivatkozva 0,3%-ra csökkentette a német gazdaság idei évi gazdasági növekedési elõrejelzését. Az euró zóna építõipara és kiskereskedelme is alulmúlta a várakozásokat. Komoly nyomást helyezett a piacra a német alkotmánybíróság vizsgálódása az EKB kötvényvásárlási programja kapcsán, ugyanis az említett EKB program egyes vélemények szerint a német alkotmányba ütközik, de döntés csak õsszel születhet az ügyben.
Technikai oldal
Mi történt? A hó végi folyamatok alapján, rövidtávon a csökkenés valószínûbbnek tûnhet. igazunk lett. Míg az amerikai indexek inkább oldalaztak, a EUROSTOXX50 index komolyabb zuhanást szenvedett el június elsõ két hetében. A vezetõ európai vállalatok indexének hanyatlását szépen szemlélteti a pirossal behúzott csökkenõ trendcsatorna, amely korrekt módon illeszkedik a grafikonra. A jegyzések 2630 pontig hatoltak, majd úgy tûnt, hogy a hosszú távú emelkedõ trendet prezentáló 200 napos mozgóátlag megfogta az esést, mivel az árfolyam visszapattant. A májusban mért, közel kétéves csúcs hozzávetõleg 200 pontos távolságra került a korrekció következtében. A grafikonba integrált technikai indikátorok egyelõre nem jelezték, hogy az árfolyam túladott állapotba került, mert az értékek a vizsgált idõszakban a semleges zónában tartózkodtak.
Mi várható? Mivel az index jegyzései a 200 napos mozgóátlag felett tartózkodtak, ezért számíthatunk arra, hogy a hosszú távú emelkedõ trend továbbra is érvényben marad. A korrekció után az elõzõ csúcs megközelítése lehetséges, ha a vevõk dominanciája érvényesül. Ellenkezõ esetben az elsõ jelentõsebb támasznak a 2600-as szintet tekinthetjük, amelyet a 200 napos mozgóátlag vonala erõsít. A 2500 eurós érték azért lehet fontos, mert áprilisban errõl a szintrõl fordítani volt képes a kurzus.
Fundamentális oldal
Összefoglalás: A helyzet változatlan. Az európai gazdaságok válsággal küzdenek, hiába kedvezõbbek a feldolgozóipari kilátások, az index értéke még mindig a recessziót jelzõ 50 pont alatt tartózkodott. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az európai dekonjunktúra elhúzódására hivatkozva 0,3%-ra csökkentette a német gazdaság idei évi gazdasági növekedési elõrejelzését. Az euró zóna építõipara és kiskereskedelme is alulmúlta a várakozásokat. Komoly nyomást helyezett a piacra a német alkotmánybíróság vizsgálódása az EKB kötvényvásárlási programja kapcsán, ugyanis az említett EKB program egyes vélemények szerint a német alkotmányba ütközik, de döntés csak õsszel születhet az ügyben. Az amerikai gazdaság gyógyul, továbbra is erre utalnak a júniusban megjelent munkaerõ piaci adatok. A heti új munkanélküli kérelmek száma a várakozásokat felülmúlva csökkent és nõtt a foglalkoztatottak száma is. Még akkor is kedvezõek a folyamatok, ha a munkanélküliségi ráta egy tizeddel nõt. Utóbbi ráta azért fontos, mert a Fed zsinórmértékként használja monetáris politikája alakítása során. Apropó, Fed! Miután május 22-én Ben Bernanke szavait úgy értelmezték a befektetõk, hogy a Fed szûkíti monetáris programját, elromlott a hangulat a piacokon. A kötvényvásárlási program körüli bizonytalanság eladói hullámot és ezzel korrekciót szült, hiszen a befektetõk nem tudják, hogy a kötvényvásárlási programot milyen sebességgel és milyen mértékben korlátozza a Fed. Az amerikai jegybank szerepét betöltõ Fed következõ üléséig csak találgathatunk, ezért az egyes amerikai régiós Fed elnökök nyilatkozatai és a fontos makroadatok határozhatják meg a piaci hangulatot, a nagyobb kilengések maradhatnak.