A váratlan EKB kamatvágást követõen, amely során az Európai Központi Bank 10 bázisponttal csökkentette az alapkamatot 0.15 százalékról 0.05 százalékra, a Magyar Nemzeti Bank háza táján is felvetõdött a kamatvágási ciklus folytatásának lehetõsége. Ezt az opciót egyelõre cáfolják a Monetáris Tanács tagjai, Kandrács Csaba szerint ez még kevés, a vágás folytatásához és a megerõsítette, hogy a jelenlegi kamatszint éppen megfelelõ az inflációs célok eléréséhez. A forint árfolyama már a jelenlegi kamatszint mellett is mélyponton van, egy betervezett kamatvágás csak tovább rontana a helyzeten.

Az utóbbi két hétben a forint elérte az euróval szemben a 317-es, az amerikai dollárral szemben a 246-os, a svájci frankkal szemben a 263-as szintet is, az angol fonttal szemben pedig 400 forint közeléig gyengült be a hazai fizetõeszközünk.

Technikai oldal

Mi történt? A 313 forintos lélektani szint áttörése óta beszorult az EUR HUF árfolyam 313 és 317 közé, már hetek óta ezen szintek között mozog a devizakereszt. Az emelkedõ mozgás lendülete alábbhagyott egyelõre, a fõ kérdés, hogy merre fogja elhagyni a mostani sávozást az ármozgás.

 

Mi várható? Egyöntetûen lefelé mutatnak az indikátorok, az RSI megtörte a zölddel berajzolt emelkedõ trendvonalát és a Stochastic is tovább tudott esni. Az MACD hisztogramján negatív divergencia alakult ki, amely szintén forinterõsödést jelez elõre, legalább egy korrekció erejéig. Ha lefordul a sávozásból a forint árfolyama az euróval szemben, akkor elsõ körben 306-nál ütközne igen erõs támaszba. Ezen a szinten az 50-es exponenciális mozgóátlag, az emelkedõ trendvonal és a 61.8%-os Fibonacci szint állíthatja meg együttes erõvel az esést.

Szólj hozzá