Elsõsorban a nemzetközi hangulat befolyásolta a forintpiacot a vizsgált idõszakban. A tízedik héten a kedvezõtlenebb munkaerõ piaci adatoknak örültek a befektetõk.Az orosz hatalom sietett leszögezni, hogy a Nyugat szankciói esetén azokkal megegyezõ válaszlépéseket fog kilátásba helyezni. Putyin jelenti most a legnagyobb veszélyt a világgazdaságra. Oroszország esetleges gazdasági, politikai elszigetelõdése és egy újabb hidegháborús idõszak félelme telepedett a spekulánsokra.

Technikai oldal

Mi történt?  Sajnos újabb lokális csúccsal folytatódott a forint gyenge szériája. A tízedik héten még volt esély a forint erõsödésére, mert 310 alatt is láthattuk az EUR/HUF árfolyamot. A devizapár kurzusa hamar felfelé pattant és a hét végi pihenõ 312 fölött történt. A tizenegyedik héten pedig 315 fölé is pörgették az EUR/HUF jegyzéseket, amely eléggé aggasztó. Bár a lokális maximum elérése után megpihentek a bikák, az árfolyam továbbra is az 50 és 200 napos mozgóátlagok vonalától jelentõsen eltávolodva fejlõdött. A Bollinger szalagok még jobban összeszûkültek a február végi állapothoz képest, amely jelenség jelentõsebb mozgást vetíthet elõre a közeljövõben.

Mi várható? Március elsõ két hetében az EUR/HUF devizapár a hosszú távú trendet jelképezõ 200 napos mozgóátlag vonala fölött helyezkedett el, amellyel nem mondhatunk újat. A forint további gyengülése az euróval szemben benne lehet a pakliban. A növekvõ trend rendkívül erõs, legalább öt éve tartó folyamat. Hol lehet a teteje egy durván pesszimista forgatókönyv esetén? Ha a 161,8%-os (316,16) Fibonacci szint vagy az elmúlt években mért történelmi 317-es csúcs sem képes megálljt parancsolni a jegyzéseknek, akkor bizony 340-es EUR/HUF árfolyam sem elképzelhetetlen, amely nagyjából megfelel a 261,8%-os Fibo szintnek. Érdemes lehet odafigyelni a technikai indikátorokra, mivel a Slow Stochastic indikátor mellett az MACD is eladási jelzést adhat a közeljövõben.  Ha az árfolyam képességet mutat a 305 alatti stabilizációra, akkor beszélhetünk fordulatról középtávon. Ha a javulás folytatódik, akkor a legkomolyabb technikai és lélektani megálló 305 után a 100%-os (300,39) Fibonacci szint. Ezután a legközelebbi támasz 297-nél, majd 295-nél található. De sajnos ezek a szintek még jelentõs távolságban vannak és elképzelhetõ, hogy tartósan 300 fölötti EUR/HUF árfolyammal kell számolnunk.

Fundamentális oldal

Összefoglalás:

Elsõsorban a nemzetközi hangulat befolyásolta a forintpiacot a vizsgált idõszakban. A tízedik héten a kedvezõtlenebb munkaerõ piaci adatoknak örültek a befektetõk. Mivel a Fed nemcsak romló GDP adatok, hanem a gyengülõ munkaerõ piaci folyamatok esetén is elnyújthatja kötvényvásárlási programjának kivezetését. Az ADP szerint kevesebb állás jött létre az amerikai privát szektorban. És bár a nem mezõgazdasági foglalkoztatottak száma kedvezõbb lett, a heti munkanélküli kérelmek komolyan csökkentek, a munkanélküliségi ráta mégis 6,7%-ra emelkedett.

A tizenegyedik héten az egész világ a kínai gazdaság lassulásától tartott, mivel most már a sokadik rossz adatot publikálták a világ legnagyobb népességgel rendelkezõ országában. A piaci szereplõk aggasztónak ítélték meg, hogy januárban a kínai export közel 20%-al esett, az import 10%-al megugrott és ez által 80%-al zuhant a külkereskedelmi mérleg egyenlege. Ezen kívül az ipari termelés bõvülési üteme, a kiskereskedelmi forgalom és a beruházási adatok is alulmúlták az elemzõi konszenzust Kínában. Japánban a kedvezõtlenebb GDP adatok és ipari termelési számok is kiábrándítottak.

És persze az Ukrajnában zajló események rendkívül negatívan hatottak a nemzetközi pénz- és tõkepiacokra, és a forintpiacra is. Folyamatosan nõtt a Krímbe érkezõ orosz katonák száma, az orosz határ közelében hadgyakorlatot tartottak és a második legnagyobb ukrán városban már fegyveres konfliktusról cikkeztek. Amerika és Európa egyelõre tehetetlennek tûnik, sikertelenségbe torkolltak a tárgyalások az orosz és amerikai külügyminiszter pénteki londoni találkozóján. Az orosz hatalom sietett leszögezni, hogy a Nyugat szankciói esetén azokkal megegyezõ válaszlépéseket fog kilátásba helyezni. Putyin jelenti most a legnagyobb veszélyt a világgazdaságra. Oroszország esetleges gazdasági, politikai elszigetelõdése és egy újabb hidegháborús idõszak félelme telepedett a spekulánsokra.


Részletek:

(02.04.) A Fitch hitelminõsítõ intézet egyik igazgatója viszonylag kedvezõ fejleményekrõl számolt be a magyar gazdaság állapotát illetõen. (02.05.) A Richter gyenge utolsó negyedévrõl számolta negyedéves jelentésében, mûködési és nettó eredménye is kiábrándította a befektetõket. A novemberi közel 5%-os megugrás után decemberben 1,8%-al nõtt a magyar kiskereskedelem az egy évvel ezelõtti értékhez képest. (02.06.) Decemberben 1,9%-al süllyedt a hazai ipari termelés volumene. A magyar államháztartás 75,4 milliárdos deficittel kezdte 2014-et az NMG közleménye alapján. (02.11) Az Alkotmánybíróság nem döntött devizahiteles témakörben, az Európai Bíróság is foglalkozott a devizahitelesek ügyével. Az Európai Bíróság döntése nem született meg, de az európai testület fõtanácsnoki indítványa alapján a magyar bíróságok vizsgálhatják a devizahitel szerzõdések tisztességtelenségét, és szükség esetén módosíthatják a szerzõdéses feltételeket. (02.14.) Az NGM szerint tavaly az utolsó negyedévben 2,7%-al bõvült a magyar gazdaság, éves szinten 1,3% volt a növekedés mértéke 2013-ban. Januárban stagnáltak az árak a KSH szerint. (02.18.) A Magyar Nemzeti Bank 2,85%-ról 2,7%-ra süllyesztette a jegybanki alapkamatot. (02.19.) Ukrajnában eldurvult a helyzet, mivel a katonaságot éles lõszerrel vetették be a tüntetõk ellen. Az eredmény sok halott és sajnos jelentõs esély mutatkozhat egy polgárháborúra. (02.21.) A KSH adatai alapján a január-decemberi bruttó átlagkereset 230 ezer forint volt, a bruttó átlagkeresetek növekedése 3,4%-os, a nettó átlagkeresetek emelkedése 4,9%-os volt. (02.26.) A KSH szerint 2013. november–2014. januárban 4 millió 30 ezer fõ volt a foglalkoztatottak létszáma, 175 ezer fõvel több, mint egy évvel korábban. A 15–64 évesek foglalkoztatási rátája 60,0%-ra emelkedett. A magyar munkanélküliségi ráta 8,9%-ra süllyedt. (02.27.) Az ipari termelõi árak 0,7%-al nõttek januárban. (02.28.) Tavaly a negyedik negyedévben 14,9%-al ugrottak meg a beruházások, növekedés éves szinten 7,2%-os volt. 

Szólj hozzá