Ukrajna hintapolitikája Európa és Oroszország között régóta ismert jelenség, de az ukrajnai ellenzéki megmozdulások újdonságot és egy újabb kockázati faktort jelentettek a forintpiacon. Ukrajna nem írta alá a társulási megállapodást az Európai Unióval, miután az ellenzék százezreket mozgósított az utcákra az európai politikai és gazdasági kapcsolatok erõsítésének kikényszerítése és a kormányváltás érdekében. Mindezek mellett a régi nóta is a forint gyengülésének irányába hatott. A magyar kormány továbbra is lebegteti a devizahitelesek megmentését és bármikor elképzelhetõ egy radikális, egyoldalúan bankokra rótt teherrel járó devizahiteles csomag.
Technikai oldal
Mi történt? A vizsgált idõszakban a forint konszolidációját láthattuk 300 fölött, bár a gyengülést a 304-es ellenállás megállította és utána egyfajta oldalazást tapasztalhattunk. Már november utolsó kereskedési napján átszakadt a 100%-os (300,39) Fibonacci szint, és a jegyzések decemberben nem is süllyedtek az említett szint alá. A grafikonon szépen látszott, hogy a középsõ és felsõ Bollinger szalagok között mozgott az árfolyam, miközben a 100%-os Fibonacci szint vonala támogatást adott a kurzusnak. A grafikonba integrált technikai indikátorok (Slow Stochastic, MACD) az elmúlt hetek forintgyengülésének köszönhetõen már egymást erõsítõ eladási szignált adtak. Az RSI oszcillátor hó elején átlépett az eladási zónába, majd visszatért semleges pozícióba. A Slow Stochastic indikátor is túlvett állapotot jelzett hónap kezdetén, az MACD eladási szignálja a közeljövõben várható.
Mi várható? Az EUR/HUF árfolyama a 200 napos mozgóátlag vonala fölött tartózkodott, amely alapján a forint gyengülését prognosztizálhatjuk. Az emelkedõ trend rendkívül erõs, legalább öt éve tartó folyamat. Az egyik legkomolyabb technikai és lélektani megálló, a 100%-os (300,39) Fibo szint már elesett, 304 viszont még tartotta magát. A 305-ös szint átlépése után 308 állíthatja a meg a vevõket. Egy pesszimista forgatókönyv szerint akár a 316,16-os kurzus is benne lehet, ahol a 161,8%-os Fibonacci szint húzódik. De szerencsére az még messze van. A technikai indikátorok már eladást jeleztek, egy pozitív korrekció idõszerû lehet. Ha a medvék irányítanak, akkor a legközelebbi támasz 297-nél, majd 295-nél található. Az elõzõ lokális minimumpont nyújthatja a legerõsebb támaszt 292-nél, utána a 61,8%-os Fibonacci vonal következhet 290,65-nél.
Fundamentális oldal
Összefoglalás:
Ukrajna hintapolitikája Európa és Oroszország között régóta ismert jelenség, de az ukrajnai ellenzéki megmozdulások újdonságot és egy újabb kockázati faktort jelentettek a forintpiacon. Ukrajna nem írta alá a társulási megállapodást az Európai Unióval, miután az ellenzék százezreket mozgósított az utcákra az európai politikai és gazdasági kapcsolatok erõsítésének kikényszerítése és a kormányváltás érdekében. A tiltakozás a jelenleg kormányzó politikai elit ellen egyelõre békés jelleget öltött, de az események könnyen elfajulhatnak. Ukrajna nemzetközi finanszírozása kerülhet veszélybe, amely a portfoliómenedzserek döntésein keresztül megfertõzheti az egész kelet-európai régiót, így áttételesen Magyarországot is befolyásolhatják negatívan a szomszédban folyó események.
Mindezek mellett a régi nóta is a forint gyengülésének irányába hatott. A magyar kormány továbbra is lebegteti a devizahitelesek megmentését és bármikor elképzelhetõ egy radikális, egyoldalúan bankokra rótt teherrel járó devizahiteles csomag. A kormányzó erõk bármikor emelhetik a válságadókat, vagy újabb adókat róhatnak ki nemcsak a bankszektorban, hanem az energiapiaci szereplõk és telekommunikációs vállalatok számára, amely következtében nem tervezhetõ a magyar adópolitika és mûködési környezet, amely bizonytalanságot szül a társaságok számára. Ráadásul nemcsak a fiskális politikát, hanem a hazai gazdaságpolitika másik ágát, a monetáris politika döntéseit is egyre több bírálat éri. A további kamatcsökkentések kedvezõ nemzetközi hangulat esetén valószínûleg nem veszélyeztetik az ország finanszírozását, de az elmúlt hetek során a külföldi hangulat sokat romlott. A legnagyobb tõzsdék korrekciót szenvedtek el és a már említett ukrajnai események is óvatosságra kell, hogy intsék a Magyar Nemzeti Bankot. Ilyen helyzetben egy további kamatcsökkentés akár komoly veszélyeket rejthet, de forintgyengítõ hatása elképzelhetõ.