Az idei és a jövõ évi gazdasági kilátások kedvezõek és a költségvetési hiány mértéke is várhatóan 3% alatt maradhat a bruttó hazai össztermék arányában. Ugyanakkor ne felejtsük el, hogy a jelenlegi gazdaságpolitika folytatása komoly kockázatokat hordozhat. Gondolhatunk itt a várhatóan õsszel esedékes újabb devizahiteles mentõcsomagra, vagy a válságadókra is, amelyek megemelésére számítani lehet, ha a gazdasági helyzet mégis kedvezõtlen irányba fordul.
Technikai oldal
Mi történt? A forint erõsödni tudott az euróval szemben a vizsgált idõszakban. Már március végén elesett az 50 napos mozgóátlag vonala, és a Bollinger szalagok is összeszûkültek, amely elõre vetítette az EUR/HUF árfolyam korrekcióját. Valamint a Slow Stochastic és az MACD indikátor együttes eladási jelzése alapján is prognosztizálható volt a medvék áprilisi eljövetele. Komoly visszateszt nem történt, hiszen még mindig jóval 300 fölötti EUR/HUF jegyzéseket láthattunk. Viszont eredménynek tekinthettük, hogy a február-márciusban formálódott vízszintes trendcsatorna megtörni látszott, mert a 15. héten már a vízszintes trendcsatorna alsó támaszvonala alatt fejlõdött a kurzus. A Slow Stochastic indikátor alapján a jegyzések már túladottá váltak és az RSI értékei is a vételi zónát határoló egyeneshez közel helyezkedtek el.
Mi várható? Az EUR/HUF devizapár a 200 napos mozgóátlag vonala fölött helyezkedett el, viszont az 50 napos mozgóátlag átszakadt. Ezzel megnyílt a tér a 200 napos mozgóátlag irányába, amely már 300 fölött, a 100%-os Fibonacci támaszvonal közvetlen közelében húzódik. Ennek ellenére a forint negatív szériája tovább folytatódhat. A növekvõ trend legalább öt éve érvényes. Ha a 161,8%-os (316,16) Fibonacci szint vagy az elmúlt években mért történelmi 317-es csúcs sem képes megálljt parancsolni a jegyzéseknek, akkor bizony 340-es EUR/HUF árfolyam sem elképzelhetetlen, amely nagyjából megfelel a 261,8%-os Fibo szintnek. Ha az árfolyam képességet mutat a 305 alatti stabilizációra, akkor beszélhetünk fordulatról középtávon. Ha a javulás folytatódik, akkor a legkomolyabb technikai és lélektani megálló 305 után a 100%-os (300,39) Fibonacci szint. Ezután a legközelebbi támasz 297-nél, majd 295-nél található. A szakértõk többsége 300 fölötti EUR/HUF árfolyammal számol hosszútávon.
Fundamentális oldal
Összefoglalás:
A Fidesz fölényes választási gyõzelme és a kétharmados többség megszerzése nem rengette meg a forintpiacot, hiszen a kormányzó párt gyõzelmére számított az elemzõk többsége. Az idei és a jövõ évi gazdasági kilátások kedvezõek és a költségvetési hiány mértéke is várhatóan 3% alatt maradhat a bruttó hazai össztermék arányában. Ugyanakkor ne felejtsük el, hogy a jelenlegi gazdaságpolitika folytatása komoly kockázatokat hordozhat. Gondolhatunk itt a várhatóan õsszel esedékes újabb devizahiteles mentõcsomagra, vagy a válságadókra is, amelyek megemelésére számítani lehet, ha a gazdasági helyzet mégis kedvezõtlen irányba fordul. Az egyoldalú, kevésbé tervezhetõ, mérsékelten piacbarát megoldások pedig már megtapasztalt viharokat kavarhatnak a forintpiacon. Ráadásul az ukrajnai események eszkalálódása is könnyen elõfordulhat, amely megfertõzheti az egész régiót és negatívan befolyásolhatja a magyar pénz- és tõkepiaci folyamatokat is.
Részletek:
(04.03.) A januári 6,2%-ról februárban 6,7%-ra emelkedett a magyar kiskereskedelmi forgalom, az elemzõk alacsonyabb növekedésre számítottak. (04.07.) Jelentõs fölénnyel nyert a Fidesz a választásokon, amely nem érte váratlanul a befektetõket. (04.08.) Éves alapon számítva februárban 8,1%-al nõtt a magyar ipar teljesítménye, amely többéves rekordnak számított. (04.09.) A magyar külkereskedelmi egyenleg többlete 466 millió euró lett a várt 450 millió euróval szemben. A Magyar Nemzeti Bank jegyzõkönyve sok újat nem hozott, várhatóan közel lehet az utolsó kamatvágás. (04.11.) Márciusban 0,1%-al nõtt az infláció Magyarországon.