Egy laikus ismerõsöm mondta, hogy a forint beállt, mint a gerely. Novemberben számos esemény zajlott kül- és belpolitikában egyaránt, ugyanakkor a forint stabil volatilitással beállt egy oldalazó mozgásra. A vizsgált idõszak elsõ felében az árfolyam 286-ról pattant vissza, ezzel megtört az október óta tartó emelkedõ trend. Majd november közepétõl az EUR/HUF jegyzése 281 környékén mozgott. Így az EUR/HUF árfolyam tartósan 286 alatt tudott stabilizálódni. A maximum (286) és minimum (278) árfolyamok közötti hozzávetõleg 3%-os mozgás jelentéktelennek tekinthetõ.
November 1-én Gerry Rice, az IMF külkapcsolatokért felelõs igazgatója azt nyilatkozta, hogy a magyar kormánnyal nincsen kitûzve tárgyalási idõpont, és nem jön küldöttség Magyarországra. A forint mégis erõsödni tudott 281-es jegyzés közelébe, ráadásul az árfolyam átvitte az 50 napos mozgóátlagot és a 23,6%-os Fibonacci szintet. Majd az amerikai elnökválasztással kapcsolatos kivárás jellemezte a nemzetközi pénz- és tõkepiaci hangulatot, amelynek köszönhetõen a forint visszagyengült az euróval szemben 282 fölé.
Az elnökválasztás után az amerikai költségvetési szakadék és a következõ görög törlesztés folyósításával kapcsolatos tárgyalások fokozták a befektetõk pesszimizmusát. Itthonról is negatív hírek érkeztek, mert az Európai Bizottság prognózisa szerint Magyarországon a GDP-arányos államháztartási hiány 2012-ben 2,5% lehet, jövõre pedig az elõrejelzés szerint 2,9%, de 2014-ben viszont már 3,5%-os hiánnyal kalkulálnak. Piaci szempontból kedvezõtlen fejlemény, hogy a tranzakciós illeték hatálya – az Európai Bizottság pénzügyi tranzakciós illetékre vonatkozó javaslata alapján – 2014. január 1-jétõl kiterjedhet az értékpapírügyletekre, ide értve az értékpapírra vonatkozó derivatív ügyleteket is.
November 15-én a vártnál jóval rosszabb hazai GDP adatot publikáltak, a vártnál gyengébb másfél százalékos GDP visszaesés következtében 285 környékérõl 286 fölé gyengült a forint az euróval szemben, a 38,2%-os Fibonacci szint tesztelése mellett, de a jegyzések hamar visszaerõsödtek és a medvék vették át a vezetõ szerepet. A Központi Statisztikai Hivatal publikálta az ipari termelés számait, amely szerint az adatok megfeleltek a várakozásoknak. Az éves nyers adat 3,8%-os visszaesést mutatott szeptemberben, de a relevánsabb munkanaphatástól megtisztított index viszont 0,6%-os emelkedést produkált. Kiemelkedõen rossz hírek ellenére is stabil tudott maradni a forint. Matolcsy újabb megszorító csomagot jelentett be 90 milliárd forint értékben, amely október óta a harmadik bejelentés, a jövõ évi adóemelések értéke majdnem eléri a 900 milliárd forintot. A Nemzetközi Valutaalap negatívan ítélte meg a legújabb költségvetési csomagot, mert véleménye szerint ad hoc intézkedések helyett kiegyensúlyozott konszolidációt kellene végrehajtani.
A piaci várakozások nem hisznek abban, hogy lesz megállapodás, mert a csomagok összetételükben alapvetõen nem teljesítik az IMF elvárásait. Tovább erõsödött a forint az euróval szemben akkor is, amikor kiderült, hogy az Európai Bíróság folytatja a kötelezettségszegési eljárást Magyarország ellen. November 23-án 279-rõl 282 fölé gyengült az EURHUF jegyzése, amikor a Standard & Poors nemzetközi hitelminõsítõ intézet BB+-ról BB-re csökkentette a hosszú lejáratú szuverén magyar államadósság besorolását, de a következõ napokban a gyengülést könnyedén visszaadta az EUR/HUF árfolyam. Hónap végén a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa 25 bázisponttal csökkentette az irányadó kamatot 6%-ra. A piac már beárazta a döntést, különösebb reakció nélkül folyt az EUR/HUF kereskedése. Gerry Rice, IMF igazgató november 29-én azt nyilatkozta, hogy nincsenek hivatalos tárgyalások Magyarország és az IMF között, ugyanakkor a forint továbbra is stabil tudott maradni.
Továbbra is a 200 napos mozgóátlag alatt helyezkedett el az árfolyam, így hosszabb távon erõs forintra lehet számítani. Alulról a 0%-os Fibo nyújthat támaszt 275-nél, míg felülrõl a 38,2%-os Fibonacci jelenthet ellenállást 286-os jegyzésnél.