Hónap elején Londonban zárult a magyar eurókötvények roadshowja. A Világgazdaság címû napilap kiszivárogtatta a hírt, Matolcsy kerül az MNB elnöki székébe, ennek következtében a forint az euróval szemben 292-rõl 296-ig emelkedett, majd visszaerõsödött. Nem túl pozitív hír, hogy a Központi Statisztikai hivatal közzétette a decemberi ipari termelés számait, mely szerint éves alapon 7,6%-os volt a zsugorodás üteme. A Moody’s hitelminõsítõ intézet megerõsítette a magyar államkötvények eddigi Baa1 szintû adósság besorolását, amelyet negatív kilátással látott el a magyar gazdaság harmatgyenge teljesítménye miatt.

Februárban nem volt kiemelkedõ mozgás a forint piacán, amely köszönhetõ a kedvezõ nemzetközi pénz- és tõkepiaci hangulatnak is. A forint 289 és 296 között mozgott az euróval szemben, az RSI indikátor értékei a semleges zónában tartózkodtak. Hónap közepéig, a sikeres kötvénykibocsátásig eltelt idõszakban az EUR/HUF jegyzése csökkenni tudott, de az 50%-os Fibonacci szintet 289,5-nél nem tudta átvinni, a támasz túl erõsnek bizonyult és a vevõk vették át a vezetõ szerepet. A vizsgált idõszakban kiemelt szerepet tulajdoníthattunk az 50 napos mozgóátlagnak, amely erõsen támasztotta a kurzust. A 293-as 61,8%-os Fibo vonal is igen fontosnak számított, hiszen ez a szint december óta folyamatosan válik ellenállásból támasszá, az árfolyamnak nem sikerül tartósan alatta vagy fölötte konszolidálódni. Az árfolyam továbbra is keresi az irányt, amelyet az ellenállási szintek közelében nehéz megjósolni.

eur/huf február

A decemberi magyar külkereskedelmi többlet drámaian alacsony szintet ért el. Jó hír volt viszont, hogy február 12-én Magyarország sikeres kötvénykibocsátást hajtott végre 3,25 milliárd dollár értékben, a forint is stabil tudott maradni. A lépéssel a magyar gazdasági vezetés okosan kihasználta a globálisan kedvezõ és kockázatvállaló piaci hangulatot, az EURHUF árfolyama 290 alá is benézett. Orbán Viktor reggeli interjújában megerõsítette, hogy a nem tervez cserét a kormányban, így tovább lebegtette a leendõ jegybankelnök személyének nyilvánosságra hozatalát. A KSH publikálta az utolsó negyedéves hazai gazdasági visszaesés mértékét, mely alulmúlta az átlagos piaci várakozásokat.

A gazdasági visszaesés mellett az infláció is lényegesen csökkent az MNB adatai szerint, a decemberi 2,5%-ról 1,9%-ra. Kedvezõ hírként hatott viszont, hogy a bankszektor különadójának enyhítésére lenne hajlandó a kormány, ha a hitelezési aktivitás emelkedne, a tárgyalások kezdeti fázisban álltak. A magyar államháztartási 0,3%-os januári hiánya és a részletesebb adatsorok nem okoztak meglepetést a pénz- és tõkepiacon. Az Európai Bizottság jelentése szerint 3,4% lesz a magyar államháztartási hiány 2013-ban, továbbá a gazdaság zsugorodásával számolnak. A magyar kormány cáfolta a hiányra és recesszióra vonatkozó bizottsági elõrejelzést, pozitív forgatókönyvvel számolnak. Az olasz választások eredményei miatt elromlott nemzetközi hangulatban a forint 294 fölé gyengült. Közben nyilvánosságra kerültek a hazai kiskereskedelmi adatok, amelyek a vártnál kisebb csökkenésrõl tanúskodtak. A Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa 5,25%-ra csökkentette a jegybanki alapkamatot, míg a munkanélküliségi ráta 11,2%-ra nõtt.

Az EUR/HUF árfolyama februárban is a 200 és 50 napos mozgóátlag fölött tartózkodott, ezért hosszabb távon is gyengülõ forinttal lehet számolni. Alulról a 293-nál kiépített támasz foghatja meg az árfolyamot, míg felülrõl elõször a lélektaninak tekinthetõ 300, majd a 100%-os Fibonacci szint jelenthet komoly ellenállási vonalat 304 környékén. A jegybankelnök várható személye és politikája meghatározó lehet a forint jegyzése tekintetében, ezért érdemes követni a belpolitikai eseményeket. Matolcsy György jegybankelnökké válásával a legtöbb elemzõ a forint további gyengülését prognosztizálja.

Szólj hozzá