Ez csak kezdete az olajválságnak. Az elmúlt hetekben az olaj ára meghaladta a hordónkénti 60 dollárt, sõt a 70-as szintet is megközelítette. Az elemzõk és a bankok arra figyelmeztetnek, hogy az amerikai olaj hamarosan a 20 dollár közelébe zuhan. Ennek az az oka, hogy a kitermelés még mindig magasan meghaladja a keresletet. A dolgok pillanatnyilag úgy állnak, hogy több millió hordó olajat a tengeren tárolnak azt várva, hogy az árak elinduljanak felfelé. Ez az esemény a közeljövõben nem fog bekövetkezni.
Annak ellenére, hogy az Egyesült Államokban gyors ütemben állítják le a fúrótornyokat, a világ olajtermelése továbbra is nõ. Tény, hogy a múlt héten több olajat termelt ki az USA, mint 1970 óta bármikor. Ez nagyon rossz hír a gazdaságnak, mert az olaj ára már most is katasztrofálisan alacsony. Ha ez így marad, az év hátralevõ részében több olajtermelõ cég is csõdbe mehet, több milliárdos adósságot görgetve maga elõtt. Más szóval: ez a pénzügyi összeomlás egyik receptje. Minél tovább ezen a szinten marad az olaj ára, annál több kárt fog okozni.
Múlt hét szerdáján érdekes elemzést adott ki a Goldman Sachs. A nagy bûnös az olaj összeroppanásában az, hogy rengeteg olaj árasztotta el a piacot. A tavalyi év második felében a kínálati sokk hatalmas áresést okozott. A csökkenõ kereslet decemberben és januárban eladási hullámot váltott ki.
Gary Cohn a Goldman Sachs ügyvezetõje szerint rengeteg olaj halmozódott fel a tárolókban, és a tároló kapacitás lassan már nem lesz elegendõ. Ha ez az esemény bekövetkezik, az olajár hatalmas esésnek indul.
Az olajpiac fundamentális változáson esett át, és ez azt jelenti, hogy az olaj ára nem fog a régi magasságba visszaszökni.
A túlkínálat miatti csökkent olajár mozgatja már a globális olajpiacot írta Sven Jari Sten a Goldman Sachs közgazdásza. Ezért várható, hogy az olaj ára sokkal alacsonyabb szinten fog stabilizálódni, mint az elmúlt évtizedekben.
Ezt a véleményt megerõsítette a Citigroup is, amikor a nyersolaj célárát hordónkénti húsz dollárban határozta meg.
Ha az olaj ára valóban 20 dollár körüli szintre esik, és tartósan ott is marad, a pénzügyi válság szinte garantált.
Az olaj boom 2005-ben kezdõdött, és a pénzügyi válság idején 60%-t vesztett lendületébõl, amikor a fedezet elfogyott. A FED pénzpumpája új lendületet adott az olajiparnak: a fúrótornyok száma 180-ról 1.609-re emelkedett öt év alatt. Az olajtermelés januárban 9,2 millió hordó volt naponta.
A nagy futamnak immár vége van. A következõ hónapokban jól fizetõ olajipari munkahelyek fognak elveszni, és az ágazatban jelentõs lesz a munkaerõ felesleg.
Ez az egész a 2008-as összeomlásra emlékeztet!
Most sosem látott ütemben állítanak le olajfúrótornyokat. Ilyen csak 2008 õszén, a pénzügyi válság elõtt történt.
A legfrissebb jelentések szerint már csak 1.056 fúrótorony mûködik az Egyesült Államokban. Soha nem volt még ekkora zuhanás!
Annak ellenére, hogy rengeteg fúrótornyot leállítottak, az amerikai olajtermelés tovább nõtt. A fúrótornyok számát már rég óta használják arra, hogy megbecsüljék a jövõbeli olaj-és gáztermelést. Az amerikai fúrótornyok száma október óta 30%-kal csökkent. Elméletileg az olajtermelésnek lassulnia kellene, de nem lassul.
Alapszintû közgazdasági ismeretekkel is elõre látható, hogy pénzügyi összeomlás következik. Sajnos sokan nem hisznek a tényeknek, amíg a válság be nem következik.
Addigra túl késõ lesz!