Részvények

Eddig eshetnek az ázsiai piacok…?

Továbbra is esnek az ázsiai indexek, nem látszik még élénkülés a részvénypiacokon. Kezdõdnek érzõdni a kínai lassulás hatásai egyre szélesebb körben, amelyeknek elsõsorban Európa van kitéve. Európában  is különösen az autógyártók könyvelhetnek el rohamos bevételcsökkenést a kínai lassulás miatt, amelyet most még tetõz is ráadásként a Volkswagen botrány.

Japánban továbbra is a 2%-os infláció elérése lenne a cél, amelynek elérését Haruhiko Kuroda  jegybankelnök 2016 elsõ felére várja. Nem nagyon, vagy csak mérsékelten sikerül elmozdulni ebbe az irányba, így nem kizárt, hogy kénytelen lesz lazító eszközökkel élni a jegybankelnök, amelyeket korábban meglebegtetett.  A növekedés is döcögõs, sõt kisebb mértékben a gazdaság még zsugorodik is az utóbbi idõben, nem mernek jelentõs beruházásokba fogni (legalábbis a korábbinál kevesebbet indítanak) a vállalkozók, inkább a kivárás jellemzi jelenleg  a stratégiájukat. Természetesen a kínai lassulás sincs jó hatással a gazdaság teljesítésére, mindezek fényében az S&P hitelminõsítõ is leminõsítette egy osztályzattal a japán adósbesorolást. A döntést azzal magyarázták, hogy nem indokolta az eddigi besorolást a japán gazdaság teljesítménye, illetve 2011 és 2014 között 47 ezer dollárról 36 ezer dollárra esett vissza az egy fõre jutó GDP.

Hang Seng Index

Harmat gyenge a Hang Seng index is, megtört a 2011 óta tartó emelkedõ trend. Közel 30%-os eséssel a korábbi emelkedésen belüli sávozó mozgás aljához tért vissza a hongkongi mutató árazása. Rövid idõre megpihent a régi jelentõs szintnél, de már a támasz zóna letörésével próbálkozik a HSI. Amennyiben alábbhagyna az eladói nyomás, könnyen pattanhatna vissza jelen szintrõl az ármozgás, az indikátorokon is látszanak már fordulós jelzések. Az RSI indikátor kitörõben van a túladott zónájából, de egyelõre még nem túl határozottan. A Stochastic görbéi keresztezték egymást az alsó extrém tartományban és visszatért a normál szintekre, ami bíztató lehet a longosok számára. Amennyiben kitart a zölddel jelölt, 61.8%-os Fibonacci szinttel megerõsített támaszzóna és megindul a korrekció, akkor a 24000-et célozhatná meg az árfolyam,  ahol az emelkedõ trendvonalat tesztelhetné vissza a Hang Seng index. Ennek átütéséhez már komoly lendület lenne szükséges: itt találkoznak a jelentõs exponenciális mozgóátlagok, illetve a 38.2%-os Fiboval egybeesõ korábbi sávtetõ is ellenállásként funkcionálna. A másik szcenárió, vagyis az eladási nyomás tovább fokozódása esetén a letörés elsõ körben a 19000-es szintekre hozhatja le a Hang Seng árfolyamát.

A fordulásnak tehát már jól látható jelei vannak, a következõ napok mozgása kijelölheti a további irányt, mivel éppen kulcsszinten mozog a részvényindex árfolyama.

 

Nikkei index

A japán Nikkei sem maradhatott ki az esõ hullámból, a tokiói indexet is utolérték a shortosok. Bár a Nikkei  a maga 17%-os értéktelenedésével még viszonylag olcsón megúszta a piacokon végigsöprõ eladási hullámot.  A szakadás mostanra lecsorgássá alakult, de még mindig napról napra újabb mélypontokat üt az árfolyam. Ha a 100-as exponenciális mozgóátlagot is sikerül törni, akkor következõ támaszként a 16500-nál húzódó zölddel berajzolt zóna állíthatja meg az esést. Ez a szint korábban meghatározó ellenállásként funkcionált (piros zóna), majd a visszatesztelés során támaszként is megállta a helyét. Az indikátorok már megközelítették a túladott szinteket, de egyelõre csak az esés lassulásának jelei mutatkoznak,  fordulásé még nem. A jelenlegi szintrõl tehát már jó eséllyel elérésre kerülhet a 16500-as zóna, amely meghatározó szereppel bírhat a további irány kijelölésében.

 

Röviden: Nincsenek jó formában az ázsiai részvénypiacok, továbbra is esnek a tõzsdeindexek, de legalább már az intenzitás csökkent és akár egy korrekció is alakulhat rövidesen.

Szólj hozzá