Az Amerikai Egyesült Államokban más a helyzet, mint Európában, mert egyes konjunktúra adatok sokéves csúcsra futottak. A piac figyelme egyre inkább az amerikai Fed nyilatkozatokra koncentrált, amelyek a kötvényvásárlási program várható csökkentéséhez kapcsolódtak. Az amerikai gazdaság javulásának köszönhetõen a Fed szûkítheti monetáris politikáját, amelynek esetleges bekövetkezése folyamatosan izgalomban tartotta a piacot. Egyes amerikai államok jegybankelnökei egymásnak ellentmondó megnyilvánulásai gyakran változtatták a hangulatot.

Technikai oldal

Mi történt? A Dow árfolyama május kétharmadáig folyamatosan új csúcsot alakított ki, ezzel a kurzus sikeres stabilizációt folytatott 15000 pontérték felett. A jegyzések fejlõdése az 50 és 200 napos mozgóátlagok felett zajlott, azokat továbbra is tiszteletben tartotta a piac, így a korrekció ismét elmaradt, bár hó végére ellaposodott a grafikon és úgy tûnt, hogy kicsit kifulladtak a vevõk. Az amerikai index 2012 novembere óta egy emelkedõ trendcsatornában mozgott, de április közepén kilépett belõle. Május elején a Dow Jones árfolyama ismét visszatért az emelkedõ trendcsatornába, mivel a kurzus a trendcsatorna alsó támaszvonala fölött fejlõdött. Figyelmeztetõ jel, hogy az árfolyam a vizsgált idõszak utolsó napjaiban újra kilépett a növekvõ trendcsatornából. A vezetõ amerikai index szárnyalása következtében az árfolyam túlvett állapotba került, amelyet a grafikonba integrált technikai indikátorok eladási jelzései is megerõsítettek. Azonban május végén a lélektanilag is fontos 15000 pont fölött zárt a kurzus, így komolyabb korrekció zajlott.

dow majus

Mi várható? Jó meglátásnak bizonyult, hogy az árfolyam áprilisban építkezett, mivel a 100%-os Fibonacci szint körüli oldalazással a kurzus jelentõs támaszt épített ki, amellyel erõt gyûjtött a további rallyhoz. A Dow jegyzése az 50 és 200 napos mozgóátlagok fölött helyezkedett el, így ez alapján a továbbiakban is emelkedõ indexre számíthatunk, akár 16000 pontos Dow is kialakulhat. Azonban minél jobban fokozódik a korrekció nélküli szárnyalás, annál nagyobb a valószínûsége egy természetes profitrealizálással járó visszatesztnek, amely most már rövidtávon benne lehet a pakliban. Az 50 napos mozgóátlag vonala után a 100%-os (14572,85) Fibonacci szint, majd a 200 napos mozgóátlag adhat támaszt a jegyzés számára.

Fundamentális oldal

Összefoglalás:  A befektetõk kedvezõtlen amerikai konjunktúra adatok nyilvánosságra kerülése során bíztak a Fed további, töretlen monetáris élénkítésében, de valójában számos jel mutatott az amerikai ingatlanszektor élénkülésére és a munkaerõ piaci folyamatok javulására. Legalábbis ezt támasztották alá, természetesen a teljesség igénye nélkül: az új és használt lakások forgalmának rekordszintû bõvülése, az ugyancsak rekordokat döntögetõ fogyasztói bizalmi indexek, a lakásárak kétszámjegyû emelkedése és a heti új munkanélküli kérelmek számának szinte állandó javulása és sokéves mélypontja.  A feldolgozóipar és szolgáltató szektor számai már árnyalják a képet.  A jegybankelnök Ben Bernanke pontot tett a találgatások végére május 22-én, mert beszéde értelmezése alapján a piaci szereplõk a Fedtõl azt várják, hogy a kötvényvásárlás összege csökkenni fog. Fundamentális oldalról ezeknek a folyamatoknak köszönhetõ, hogy az EURUSD kurzus hó közepéig erõsödött, aztán 1,30-ig gyengült. A vezetõ amerikai részvényindexek történelmi csúcsdöntései után pedig a befektetõk a profitok realizálása mellett döntöttek és hó végén korrekció vette kezdetét. 

Szólj hozzá