Október közepén Santosban, Brazília legnagyobb cukorkikötõjében lángra kaptak a raktárak, 35 ezer tonna exportra váró termék vált a tûz martalékává. A tûz az épületeket összekötõ szállítószalagon terjedt szét nagy területen, hetekre megbénítva a kikötõt. November elején szárnyra kapott a pletyka, hogy a brazil reál és az indiai rúpia dollárral szembeni gyengélkedése miatt, nagy mennyiségû cukrot fog exportálni a két legnagyobb elõállító ország. Indiában közben csökkentették a termelési elõrejelzést és több cukormalom is leállt a feldolgozással.

Az USA mezõgazdasági minisztériuma eközben olcsó hitelekkel próbál segíteni az amerikai cukoriparon, pedig 2000 óta nagy számban mentek csõdbe az ágazatban mûködõ vállalatok.

 

Technikai oldalról nézve további esés várható, hiszen a zölddel felrajzolt emelkedõ trendvonal nem tudta megtartani a túlkínálati aggodalmak miatti cukor árfolyam zuhanást. Jelenlegi célár a júliusi mélypontra tehetõ, vagyis 16 dollár környékére. Ez mindössze 60 centre található, ami miatt nem éri meg nagy kockázatot vállalni egy short ügyletben, hiszen az indikátorok fordulat bekövetkezésére engednek következtetni.

Az MACD rég nem látott mélységben kanyarog, az RSI 21-es értéke sem sûrûn fordul elõ. A sztochasztikus oszcillátor jó egy hónapja vízszintest rajzol. Egy áruhiányra, rossz termés elõrejelzésre, váratlan vásárlásra utaló pletyka hamar vételi szignálokat képezhet a grafikonokon. Ebben az esetben ellenállásra legkorábban 17.1 dollárnál számíthatunk az emelkedõ trendvonalnál, majd felette a mozgóátlagok környékén 17.6$-nál. Természetesen az emelkedésre felrajzolt Fibonacci-szintek nevezetes 38,2% és 61,8%-os értékeinél is akadályba ütközhetünk.

Szólj hozzá