A cukor manapság minden háztartásban megtalálható alapvetõ fogyasztási cikk. A népélelmezésben játszott markáns szerepe miatt árutõzsdei kereskedése nagyban összefügg a felhalmozási kedvvel. Száraz helyen korlátlan ideig eltartható élelmiszer. Vészterhes idõkben, válságok és háborúk környékén rendszeresen megélénkül kereskedelme és ezzel együtt gigantikus mértékben értékelõdik fel. Az 1973-as és 1979-es olajválságok, majd a 2008-as nagy gazdasági világválság körüli években rendszerint kiugróan megdrágult.
Lineáris felbontású értéktengely
Az 1. ábrán lineáris felbontású, hónapos értéktengellyel rendelkezõ cukor árfolyamgörbét láthatunk. Egy gyertya egy teljes hónap áringadozását, nyitó-és záró értékét szemlélteti. Észrevehetõ a bevezetõben említett válságok körül felhalmozásból eredeztethetõ árnövekedés.
1. ábra A cukor múltbeli árfolyamértékei lineáris felbontásban
A nagyarányú árfolyammozgás jobb átláthatósága érdekében váltsunk logaritmikus felbontással ábrázolt ár tengelyre.
Logaritmikus szemlélet
Észrevehetõen könnyebb dolgunk van a technikai elemzéssel a 2. ábrán látható logaritmikus Y-tengely mellett.
2. ábra Nevezetes technikai alakzatok
1981-1988 között hét éven át épült a halványzölddel berajzolt fordított váll-fej-váll alakzat, melynek elsõdleges célára két év alatt teljesült a zölddel bekarikázott magasságban.
1988-1998 között fejlõdött ki a narancssárga dupla csúcs. A Fibonacci-szintekkel meghatározott elvárható cél egy év alatt teljesült a narancs ellipszissel kiemelt területen. Észrevehetjük, hogy az alakzatok egy-két év átfedéssel egymásban folytatódnak. Ha a hónapos gyertyákat hetes, vagy napos felbontásra szétszednénk, azok is rendre nevezetes alakzatokból épülnének fel. Historikus elemzésnél maradok a hónapos felbontásnál, hogy az évek alatt felépülõ trendekre kapjunk magyarázatot.
1998-2005 között, mintegy hét éven át állt össze egy bíbor lilával kiemelt szimmetrikus háromszög, melybõl felfelé tört ki és onnantól számítva két éven belül elérte a célárat.
2001 óta napjainkig kitart egy emelkedõ trend, melynek mindkét párhuzamosát nagy bizonyossággal be lehet jelölni. A kék színû csatorna felsõ szára négyszer komolyabban visszaigazolt ellenállás, alsó szára legalább annyiszor megerõsített támasz. Zöld nyilakkal jelöltem az esést megfordító támasztó pontokat, piros nyíllal az emelkedést letörõ ellenállásokat. A jövõ szempontjából az emelkedõ trendcsatornára érdemes nagyon figyelni, ugyanis elindult az árfolyam az alsó fala felé. Ott illene fordulnia és tovább emelkedni, de inkább nézzük meg a következõ fejezetben részletesebben.
Ellenállások, támaszok
A jobb átláthatóság érdekében csak 1990-2012 közötti idõtávot mutatom be a 3. ábrán. Bejelöltem az imént felvázolt szimmetrikus háromszöget és az emelkedõ trendcsatornát a szokott színekkel.
3. ábra Fõbb támasz- és ellenállás szintek
Nagyon fontos támaszszintet tört le két hónapja a magenta színû 50 hónapos exponenciális mozgóátlagnál. Ez innentõl ellenállásként kezelendõ. Elnézve a múltbeli eseményeket a csatornában, simán elképzelhetõ, hogy gond nélkül visszatér fölé, mint már annyiszor az elmúlt 10-12 évben. Lejjebb a 120 hónapos mozgó zöld görbéje nyújt támaszt, ami idõvel metszeni fogja a csatorna alsó párhuzamosát. Ez abból a szempontból öröm, hogy dupla erõsségû védelemre számíthatunk egy nagyobb esés ellenében és innen fordulatnak kéne bekövetkezni.
Ha a csatorna letörik, onnantól már az alsó egyenes is masszív ellenállásként üzemel és rövid idõn belül tesztelheti a 200 hónapos mozgóátlagot. Ez az utolsó nevezetes támaszunk a vizsgált idõtávon. Ha ezek mind elesnek, akkor a korábbi nagyobb csúcsok és aljak adhatnak kapaszkodót.
A forgalom alakulásából jelenleg nem sokat tudunk leszûrni, nagyjából kiegyenlített és átlagos a cukor kereskedési kedve. 2008 óta minimális mértékben csökkenni látszik a forgalom, ami sok mindennel magyarázható. Például a nemesfémekben várható nagyobb hozam sarkalhatja instrumentumváltásra a nagyobb befektetõket. A jövõt tekintve: a folyamatosan növekedõ népesség folyamatosan növekvõ keresletet fog gerjeszteni, ami a csatornában történõ tartós emelkedés irányába mutat. Mindez persze a jelenlegi világrend esetére valószínûsíthetõ. Háborúk, gazdasági összeomlások tartogathatnak meglepetéseket az árfolyamra nézve.
Indikátorok
Nézzük meg a 4. ábrán a leggyakoribb indikátorok jelzéseit. A CCI, MACD, RSI és Stochastik segítenek nekünk pozíció-felvételi döntések elõtt. Minden short nyitási, vagy long zárási (eladási) ajánlatot piros pöttyel jelöltem. A long nyitási, short zárási (vételi) pontokat zölddel.
Minél több indikátor jele ad azonos irányba mutató jelzést, annál biztonságosabban hagyatkozhatunk rájuk. Bekarikázta, négy utólag is megerõsíthetõ, igen nagy bizonyosságú pozíciónyitási ajánlatot. Ebbõl három eladási, egy pedig vételi javaslat. Gyakran megelégedhetünk 2-3 indikátorral is, ha azt kellõen megerõsítik a technikai alakzatok, illetve a forgalom általi megerõsítés.
4. ábra Indikátorok alkalmazása
A CCI (Commodity Channel Index) egy momentumindikátor, más néven vezetõ indikátor. Az árfolyammal magával nem foglalkozik, ehelyett egységnyi idõre visszanyúlva analizálja az árfolyam helyzetét. Jelentõs szintjei a +100 és -100. Ezek metszése ad vételi, eladási jeleket. Long nyitást jelent a +100-as szint alulról történõ metszése, long zárást a felülrõl történõ metszése. Ugyanígy a short nyitást a -100 felülrõl, illetve short zárást a -100 alulról történõ átszelése.
A CCI évek óta eladásban állt, de fordulat jelei mutatkoznak. A zöld tartományban ismét északnak vette az irányt. Amennyiben áttöri a -100-as szintet, érdemes zárni a shortokat és long irányba állítani a kereskedésünket.
Az MACD a múltbeli árfolyamok átlagával dolgozik, ezért reakciója lassú, illetve gyakran megkésett. Cserében igen nagy a bizonyossága. Egy trend felismerésének megerõsítésére használjuk, két mozgóátlagból képezzük. Egy 12 napos és egy 26 naposból, amit a piros görbén figyelhetünk meg. Emellett képzünk egy kék színû görbét a különbség 9 napos átlagából. Amikor a piros MACD a kék szignál alá esik, eladási jelzést kapunk, ellenkezõ esetben, ha fölé kerül, akkor vételit.
A CCI-vel nagyjából egy idõben került eladási jelzésbe, mely továbbra is fennáll. Ha a CCI pozitívba fordul, az MACD is követni fogja 1-3 hónap alatt.
A Stochastic oszcillátor célja olyan belépési pontok kijelölése, melyek megadott idõintervallumban vizsgált árfolyam pozíciók viszonyításával jönnek létre. Értéke 0-100% közé esik, vételi jelet ad a 20%-os szint alulról, valamint a 80%-os szint felülrõl történõ metszése.
Az elõbb bemutatott két indikátorral egyidejûleg kaptuk meg ennek a jelzését, de a CCI-hez hasonlóan ez is a zöld tartományban készül a fordulatra. A 20% metszéséig várjunk a vételekkel.
Az RSI (Relative Strength Index, relatív erõsség index) is momentum indikátor, az árváltozásokat figyeli. A folyamatokat azonos idõben (real time), illetve elõre is jelzi. A piac túlvett, vagy túladott állapotának megismeréséhez nyújt segítséget. 70% felett túlvett, vagyis eladás fog indokolttá válni. 30% alatt túladott a termék, tehát hamarosan érdemes lesz beszállót keresni egy long pozícióra. Gyakran elõfordul, hogy a nevezetes 70-30-as szintek metszése után tovább extrém emelkedések, illetve csökkenések következnek be. Érdemes ilyen esetekben a fordulós jelekre figyelni. Ha az RSI elindul visszafelé és metszi a nevezetes szinteket, akkor az egy nagy megbízhatóságú jel.
A 2010 óta fennálló short jelzés van életben, közeledik a 30%-os szinthez. Nagyon hosszú ideje csak egyszer kaptunk tõle megbízható vételi jelzést, ez 1999-ben volt. Ilyen esetekben érdemes megnézni, hogy a másik három indikátor esetében mikor voltak együttállások az irány felvételét illetõen. Levonhatjuk a következtetést, hogy a cukor esetében a 40%-os vonal alulról történõ metszése visszaigazolhatóan fordulós jel és vételi ajánlásnak értelmezhetõ.