Fundamentális oldalról a forintgyengülés három tényezõnek köszönhetõen következett be. Egyrészt monetáris tekintetben az elemzõi konszenzusnál nagyobb kamatvágás augusztus végén kevésbé bizonyult szerencsésnek egy olyan helyzetben, amikor a nemzetközi pénz- és tõkepiacok jelentõs nyomás alatt álltak. Másrészt gazdaságpolitikai megközelítésben továbbra sem ismertek a pontos részletek a devizahiteles mentõcsomagról. Bár a Bankszövetség megtette javaslatát és úgy tûnt, hogy közelebb kerültek az álláspontok. Kormányzati döntés a közeljövõben várható, a bizonytalanság és a radikális megoldástól való félelem csak akkor szûnik meg, ha közzéteszik a végleges devizahitelekkel kapcsolatos változatot.

Technikai oldal

Mi történt? Júliusban is folytatódott a svájci frank erõsödése a forinttal szemben.  Fontos megemlíteni, hogy alulról a 23,6%-os (234,32), felülrõl a 61,8%-os (244,59) Fibonacci vonalak gondoskodtak a június óta tartó oldalazó mozgásról támasz, valamint ellenállás tekintetében. Augusztusban az 50%-os (241,42) Fibonacci vonal játszott fontos szerepet, mert többször felpattant az árfolyam a 241,42-es szint környezetébõl, amelyben az 50 és 200 napos mozgóátlagok együttes erõsítése is közrejátszhatott. A kurzus kísérletet tett a hónapok óta tartó oldalazó tendenciából történõ kitörésre. Augusztus végén 244,59 fölött is jegyezték a CHFHUF kurzust, majd az árfolyam a vizsgált idõszak végén az ellenállási vonalon feküdt. Rossz hír, hogy a CHFHUF árfolyam konszolidációt hajtott végre az enyhén emelkedõ, hosszú távú trendet jelképezõ 200 napos mozgóátlag fölötti zónában. Az MACD és Stochastic is jelezte, hogy a jegyzések túlvett állapotba kerültek és az RSI értékei is közel helyezkedtek el az eladási zónát határoló egyeneshez.

Mi várható? A jegyzések az 50 és 200 napos mozgóátlag fölött tartózkodtak, így ez alapján gyenge forintra számíthatunk a jövõben is. A vizsgált idõszak megmutatta, hogy a gyengülõ trendet megtörheti a 61,8%-os (244,59) Fibonacci vonal, ezért igen erõs ellenállásról van szó. Egy sikeres kitörési kísérlet esetén akár további komoly gyengülés jöhet, akár a 100%-os (254,87) Fibonacci szint meghódítása is lehetséges. Ugyanakkor a technikai indikátorok eladási jelzései óvatosságra intenek, az elmúlt idõszak után erõsödhet a forint. Ebben az esetben az oldalazó tendencia kiteljesedése várható, amelynek alsó korlátja a 23,6%-os (234,32) Fibonacci támasz. De elõször az 50%-os (241,42) Fibonacci vonal adhat támaszt.

chf/huf 2013 aug

Fundamentális oldal

Összefoglalás:

Részletek: Fundamentális oldalról a forintgyengülés három tényezõnek köszönhetõen következett be. Egyrészt monetáris tekintetben az elemzõi konszenzusnál nagyobb kamatvágás augusztus végén kevésbé bizonyult szerencsésnek egy olyan helyzetben, amikor a nemzetközi pénz- és tõkepiacok jelentõs nyomás alatt álltak. Másrészt gazdaságpolitikai megközelítésben továbbra sem ismertek a pontos részletek a devizahiteles mentõcsomagról. Bár a Bankszövetség megtette javaslatát és úgy tûnt, hogy közelebb kerültek az álláspontok. Kormányzati döntés a közeljövõben várható, a bizonytalanság és a radikális megoldástól való félelem csak akkor szûnik meg, ha közzéteszik a végleges devizahitelekkel kapcsolatos változatot. Összességében pedig siralmasan gyengék a nemzetgazdasági számok, emelkedett a CDS felár, és kedvezõtlen céges gyorsjelentések láttak napvilágot. A 2% alatti inflációs rátán kívül nehéz jó számokat találni a magyar gazdaságban. Gyatra államháztartási számok, csökkenõ kiskereskedelmi volumen, alacsonyabb külkereskedelmi többlet és harmatos GDP adatok. Az utóbbi azért sajnálatos, mert a vártnál erõsebb második negyedéves francia és német gazdasági növekedés sem tudta támogatni a magyar számokat. Harmadrészt pedig a nemzetközi befektetõi hangulat felelõs a forint gyenge teljesítményéért. Az esetleges szíriai katonai beavatkozás intenzív lejtmenetbe küldte a vezetõ részvényindexeket, amelyek már amúgy is több hete korrekciót hajtottak végre. A hírek szerint USA és szövetségesei akár ENSZ határozat nélkül is katonai intervenciót hajtanának végre, hogy megbüntessék a vegyi fegyvereket alkalmazó szír diktátort. Oroszország és Kína nem támogatják az akciót. A jövõbeni katonai beavatkozás az egekbe hajthatja az amúgy is magas olajárfolyamot, amely veszélyeztetheti a globális gazdasági növekedést.


 

(08.05.) Közel 2%-os növekedés helyett enyhe mínuszt mutatott a júniusi hazai kiskereskedelem volumene. (08.06.) A magyar ipari termelés 1,5%-al nõtt. Egyes sajtóban megjelent információk szerint horvát bankot vásárolhat az OTP bank. (08.07.) A magyar államháztartás passzívuma elérte az idénre tervezett érték közel 97%-át. A Magyar Nemzeti Bank teljes mértékben törlesztette az IMF hitelt. (08.08.) A magyar külkereskedelmi többlet jóval kisebb lett, mint a várakozások. (08.12.) A Központi Statisztikai Hivatal júniusról is 2% alatti inflációt publikált, sõt az elõzõ havi értéknél is kisebb lett a mutató.  (08.13.) A Mol által közzétett gyorsjelentés hozta a várakozásokat. Az upstream szegmensben történt csökkenés nem állta meg, de a downstream teljesítménye kecsegtetõ lehet. (08.14.) A bruttó hazai össztermék éves alapon 0,5%-al nõtt a második negyedévben, az elõzõ hónaphoz képest 0,1%-os volt a bõvülés. A számok csalódást okoztak. Éves alapon 1,7%-al emelkedett a júniusi ipari termelés volumene. Hiába emelkedett az elemzõi várakozásokhoz képest 20%-al az OTP profitja, a hitelportfolió jelentõsen romlott és nemcsak Magyarországon, hanem az orosz, bolgár és ukrán piacon is. Csökkenõ nettó kamatbevétel, profitmarzs és céltartalék fedezettség jellemezte a második negyedév teljesítményét. A legfontosabb pozitívum a díj- és jutalékbevételek soron található, közel 20%-os volt a megugrás. A gyorsjelentés képe meglehetõsen vegyes, a befektetõk korántsem örülhettek maradéktalanul. (08.22.) A devizahiteles mentõcsomagról érkezõ hírek alapján nem várható szélsõséges megoldás, amely kedvezõ hír a forint számára. A Nemzetgazdasági Minisztérium megerõsítette a júliusi államháztartási hiány mértékét, amely az idei évre tervezett hiány 97%-a lett. (08.27.) A Magyar Nemzeti Bank 3,8%-ra süllyesztette a jegybanki alapkamatot. A piac kisebb kamatcsökkentésre számított, a pesszimista nemzetközi hangulatban 302 fölé is gyengült a forint, majd nap végére visszaerõsödött. Patai Mihály nyilatkozott a Bankszövetség devizamentés javaslatáról, melyben a bankok jelentõs terhet vállalnának. (08.28.) A magyar munkanélküliségi ráta tovább csökkent 10,1%-ra. 

Szólj hozzá