Az európai piacokon továbbra is kivárás uralkodik, ugyanis Draghiék egy komplett csomagot jelenthetnek be június 5-én, amely tartalmazna egy 10-15 pontos kamatcsökkentést,  a betéti kamatráta negatív tartományba vágását és egy hosszú lejáratú banki refinanszírozási programot is. A forint igen jó hátszelet kapott május hónapban, mivel sorozatosan záporoztak  a kiváló gazdasági adatok hazánkból és a kamatvágás sem érintette váratlanul a piacokat. Pozitív meglepetésekbõl viszont nem volt hiány, legváratlanabbul talán a defláció bejelentése érkezett, amelyre még nem volt példa a hazai piacgazdaságban.

A következõ nagy meglepetést a GDP nem várt mértékû bõvülése okozta a hazai gazdaság elsõ negyedévére vonatkozóan a KSH elõrejelzése szerint.  Mindezeken túl gyarapodott az ipari termelés, jobb számok érkeztek a kiskereskedelembõl, bõvült az építõipar és az áprilisi bérek sem maradtak ki a pozitív hullámból. Ezekre összességében 4 forintot tudott erõsödni hazai fizetõeszközünk a svájci frankkal szemben májusban.

Technikai oldal

 

Mi történt? A 260 forintos szint már releváns ellenállás a CHF/HUF árjegyzésében, egyelõre nem kell attól tartaniuk a devizahiteleseknek, hogy rövidtávon áttörné a szintet, fõleg hogy ha megmarad a pozitív hangulat a hazai piacokon. Ami mégis aggasztó lehet, hogy az emelkedésbõl oldalazásba átfordult devizapár folytonosan visszapattan, az 50-es vagy a 100-as exponenciális mozgóátlagról, így ha kizárólag ezekre hagyatkoznánk, a devizapáron továbbra is életben lévõ emelkedõ trendet diagnosztizálhatnánk. Az oldalazás akkor nyerne megerõsítést, ha sikerülne letörni ezeket a szinteket és legalább a 200-as mozgóátlagig tudna erõsödni a forint, amely már nagyjából egybeesik az oldalazás alsó szintjével 228 forinton.

 

Mi várható? Az indikátorok vegyes képet mutatnak de erõs jelzést jelenleg egyiken sem figyelhetünk meg az RSI, Stochastic, MACD trióból. Az RSI éppen a 260 forintos világoskékkel berajzolt felsõ ellenállás érintésekor jelzett túlvettséget, azóta viszont az árfolyammal egyetemben csorog lefele. Az MACD indikátornál is hasonlókat lehet megállapítani, a Stochastic viszont újra az extrém tartományhoz közelít, legkorábban ezen az indikátoron fog kialakulni a trióból az elõzõekkel ellentétes, forintgyengülésre utaló jelzés.

Szólj hozzá