Az árfolyam július végéig egy viszonylag szûk sávban oldalazva kereste az irányt, 235 és 242 között ingadozott, majd Mario Draghi szavai beindították az eladói hullámot.

CHF/HUF július

Júliusban az eladók heves aktivitása játszotta a vezetõ szerepet, a svájci frank közel 4,5%-ot gyengült a forinttal szemben, így a devizahitelesek egy kicsit fellélegezhetnek. Az árfolyam július végéig egy viszonylag szûk sávban oldalazva kereste az irányt, 235 és 242 között ingadozott, majd Mario Draghi szavai beindították az eladói hullámot. A vizsgált idõszakban az 50 és 200 napos mozgóátlag alatt helyezkedett el a kurzus, valamint az RSI indikátor értéke szinte folyamatosan semleges zónában tartózkodott.

A Bank of England eszközvásárlása, az EKB és a kínai jegybank kamatvágása július elsõ napjaiban elégségesnek bizonyultak a befektetõi hangulat javítására. A kedvezõtlen nemzetközi hírek hatására a forint gyengült a svájci frankkal szemben is, a CHF/HUF árfolyam július 13-án az 50%-os Fibonacci korrekciós szintet támadta, de a kitörés nem járt sikerrel, ezért a 242 körüli ellenállás túl keménynek bizonyult és letörte a bikák szarvát. A hónap közepén érkezõ EU/IMF delegáció és a hirtelen megnyugvó nemzetközi pénz- és tõkepiaci hangulatban a forint a 23,6%-os Fibo szintig 235 körüli árfolyamig erõsödni tudott. Július 20-án nyilvánosságra került, hogy a spanyol bankok problémái mellett a spanyol tartományok is hitelválsággal küzdenek, a részvénypiaci lejtmenet nem hagyta érintetlenül a forint piacát sem. Tovább borzolta a befektetõi aggodalmakat, hogy a Nemzetközi Valutalap megállíthatja a hitel folyósítását Görögország számára, miután az IMF úgy vélte, hogy az ország nem tudja teljesíteni vállalásait a nemzetközi szervezetek felé. Az CHF/HUF kurzus emelkedésnek indult, de az 50%-os Fibonacci korrekciós szint áttörése 242-nél továbbra sem járt sikerrel. Mario Draghi EKB elnök nyilatkozata július 26-án az EUR/HUF és USD/HUF jegyzésekhez hasonlóan jelentõs csökkenést hozott, körülbelül 2%-ot értékelõdött fel a forint a svájci frankkal szemben egyetlen nap alatt. Ennek eredménye, hogy a 38,2 és 23,6%-os Fibo vonalak letörése után 0%-os Fibonál hozzávetõleg tíz hónapos lokális mélypont jött létre.

Az RSI oszcillátort prezentáló alsó mezõben négy karikával jeleztem az 50%-os Fibo korrekciós vonal visszatesztelését, mert a CHF/HUF árfolyam júniusban és júliusban is kétszer érintette, ezért erre a korrekciós szintre érdemes lesz odafigyelni a jövõben is.  A Relative Strength Index helyesen hasonló értéket mutatott mind a négy esetben. Mivel a 200 napos mozgóátlag alatt helyzkedik el a kurzus, ezért hosszabb távon is csökkenésre lehet számítani. Ugyanakkor az RSI indikátor értéke már közelít a vételi jelzéshez. A jelenlegi csökkenõ trend folytatódásához az árfolyamnak az 50%-os Fibonacci vonal alatt kell stabilizálódni.

Szólj hozzá