Augusztusban a vevõk viszonylag erõs aktivitása játszotta a vezetõ szerepet, a svájci frank körülbelül 4%-ot erõsödött a forinttal szemben, így a június eleje óta tartó csökkenõ tendencia korrekcióját láttuk.
Az árfolyam augusztus 23-ig egy relatíve szûk sávban oldalazott, 228 és 235 között mozgott, majd az átmenetileg elromló nemzetközi hangulat beindította a vevõi hullámot. A vizsgált idõszakban az 50 napos mozgóátlag áttörésre került, viszont mindvégig a 200 napos mozgóátlag alatt helyezkedett el a kurzus, valamint az RSI indikátor értéke folyamatosan semleges zónában tartózkodott.
Augusztus elején egyéves lokális mélyponton kezdett a forint a svájci frankkal szemben az amerikai munkaerõ piaci adatok szép számai és az Európai Központi Bank likviditásnövelõ intézkedésével kapcsolatos pozitív várakozások, valamint a meglepõen kedvezõ adatokat publikáló gyorsjelentési szezon következtében. A 227,9 CHFHUF árfolyam a 0%-os Fibonacci szint érintését jelentette, mely jelentõs technikai támasz szintnek bizonyult, az árfolyam visszafordult. Augusztus közepén a kínai gazdaság visszaesését jelzõ csökkenõ export és import adatok, emelkedõ brit külkereskedelmi hiány, csökkenõ japán GDP adatok elbizonytalanították a befektetõket, de a forint keményen tartotta magát, 233-ig gyengült a forint. Ismét a monetáris lazításról szóló hírek kerültek elõtérbe. A Kanadában tartózkodó Angela Merkel pozitívan nyilatkozott Mario Draghi válságkezelési elképzeléseirõl, Ben Bernanke Fed elnök kommentárjai a QE3 mennyiségi ösztönzést vetítették elõre. Ennek köszönhetõ, hogy a nemzetközi pénz- és tõkepiacokra jellemzõ risk on magatartás során a magyar forint 228,2 közelében, kicsivel a 0%-os Fibonacci szint fölött tartózkodott, a régió devizái cseh korona, lengyel zloty – hasonlóképpen erõsödni tudtak. Augusztus végén megtorpant a forint felértékelése a svájci frankkal és a fõbb devizákkal szemben, mert alábbhagytak a Fed esetleges újabb monetáris lazításával kapcsolatos várakozások, a PIIGS országok csõdkockázati felárai felfelé vették az irányt, valamint vegyes makroadatok érkeztek az Egyesült Államokból.
A CHFHUF árfolyam júniusban és júliusban is a 38,2%-os Fibo korrekciós vonal körül oldalazott, majd támaszból ellenállásba váltott. Az RSI oszcillátor értékeit prezentáló alsó mezõben karikával jeleztem az 38,2%-os Fibonacci szint visszatesztelését augusztusban, amely már az eladói jelzéshez közel tartózkodott. A késõbbiek folyamán az 50%-os Fibonacci szintet érdemes figyelni, mert amennyiben az árfolyam képes tartósan átvinni az 50%-os szintet 241-nál, akkor ismét gondba kerülhetnek a devizahitelesek és további ellenállások meghódítása történhet. Mivel a 200 napos mozgóátlag alatt helyezkedik el a kurzus, ezért hosszabb távon inkább CHFHUF csökkenésre lehet számítani. A jelenlegi csökkenõ trend folytatódásához az árfolyamnak továbbra is az 50%-os Fibonacci vonal alatt kell stabilizálódni.