A búza árfolyama egy viszonylag szûk sávban oldalazik január közepe óta. Ez mindenképpen erõt mutat, ugyanis a világpiacon telítettek a raktárkészletek és folyamatosan csökkenõ exportigény mutatkozik az USA-ban termesztett gabonafélékre. Ismét rendkívül kedvezõ termés várható Ukrajna és Kanada termõföldjein, melyek további okot szolgáltatnak az árfolyamesésre. Ukrajnában némileg rontja az amúgy ígéretes terméshozamot az õszi vetés környékén tapasztalt rossz idõjárás, így 10%-kal elmarad a lehetséges maximumtól. Az USA-ban eközben szárazság honol a gabonaövben és a vetési munkálatokkal is hátrányban vannak.

 

Mi várható?

A vegyes fundamentális kép miatt továbbra is az idõjárási és vetési hírek fogják meghatározni a pár napra, hétre szóló irányvonalat. A fenti búza chart alapján erõs a gyanú egy felpattanásra, amit a fordított váll-fej-váll technikai alakzat támogat, melyet zölddel emeltem ki. Ennek nyakvonala nagyjából a pirossal jelölt 61,8%-os Fibonacci-szintnél található, melyet a szeptemberi mélypont és a decemberi csúcs közé szerkesztettem. A nyakvonal áttöréséhez komoly energiákra lesz szükség, ugyanis a három fontos mozgóátlag is a környékén kanyarog. Jelenleg az 50 napos mozgóátlag támasztja, de rögtön felette a 120 napos már ellenállást fejt ki az árfolyamgörbére.

Az indikátorok ígéretesek, az MACD és az RSI vételen állnak, de látszik rajtuk némi szûkülés, illetve negatívba fordulás. Az értékeik alapján még bõven volna tér az emelkedésre. A sztochasztikus oszcillátor friss negatív jelzése is alacsonynak mondható szintrõl jött létre, így megkockáztatom, hogy egy átmeneti gyengülés jeleit látjuk, a nyakvonal elérése megtörténhet mindezek ellenére is.

Szólj hozzá