Mi történt?
Az olajár csökkenése nagy érvágást jelent az olajipart támogató technológiai cégeknek is. A Wood Mackenzie becslése alapján mintegy 1000 milliárd dolláros kiesés várható a beruházások lassulása, elmaradása miatt. Ennek hatására a jövőbeli kitermelési volumen csökkenhet, de legalábbis változatlan ütemben nem nőhet tovább. Szaúd-Arábia talán az egyetlen kivétel, ugyanis ők továbbra is szeretnék megtartani első helyüket, ezért mindent meg is tesznek. Az EIA elemzése alapján 2017-től megszűnhet a túlkínálat az olajpiacon, köszönhetően az említett beruházások kiesésének és a rengeteg vállalati csődnek, amit a bezuhant árfolyam okozott. Ezzel jelentős piactisztulást követően stabil oldalazás, vagy enyhe árfolyam emelkedés kezdődhet meg 40-70$ között.
Mi várható?
Április végén tesztelve lett az első erős ellenállás szint 47$ magasságában, amit május közepén sikeresen legyőzött a Brent árfolyama. Teljesen biztosra lehetett venni, hogy a következő ellenállás zóna érintése bekövetkezik 53$ környékén, ami egyben az augusztusi és októberi csúcsokat is jelenti. Ennek áttörése egyelőre nem túl valószínű több technikai okból sem. Egyrészt az ellenállásszint brutálisan erősnek tűnik, másrészt a mélyponttól nem láthattunk igazi korrekciós hullámot, inkább csak apróbbakat. A 43$ tesztelését a nagy áttörés előtt elvárhatónak érzem, azonban ezt nehézkes lesz elérni a rengeteg támasz miatt, ami a jelenlegi Brent árfolyam és a 38,2%-os Fibonacci-korrekciós szint között rejtőzik. Ilyenek az exponenciális mozgóátlagok, illetve a türkizzel jelölt, immár támasz szintnek nevezendő korábbi ellenállás. Az indikátorok alapján nagyobb esés indulása történt meg az elmúlt napokban, az RSI és STS erősen eladást javasolnak, de az MACD is követni fogja őket.
Összefoglalva:
A Brent-olaj árfolyam technikailag korrekciós szakaszba lépett, azonban a fundamentális összkép alapján a következő 1-2 évben esélyesebb az emelkedés, illetve oldalazás.