Az Eastman Chemical Company a Fortune 500 tagja, globális vegyianyag és mûanyaggyártó. 44 helyszínen 13.500 alkalmazottat foglalkoztat. Az 1920-ban alapított vállalat árbevétele 9,1 milliárd dollár volt 2012-ben.
A kingsporti Eastman központ
A vállalat névadója George Eastman (Waterville, 1854. július 12. Rochester, 1932. március 14.) amerikai feltaláló. Õ találta fel a 35 milliméteres, perforált celluloidszalagot, amellyel lehetõvé tette a filmgyártás megindulását. Az Eastman Kodak Company egyik alapítója.
Eastman szülei harmadik, legkisebb gyermeke volt. Szülei 1860-ig farmerek voltak, amikor is az apa betegsége miatt elhagyták a farmot és beköltöztek Rochesterbe. 1864-ben meghalt az apa, így Georgra hárult a családfenntartás feladata. 14 évesen kifutófiúként dolgozni kezdett, de hamarosan rájött, hogy képeznie kell magát. Megtanult könyvelni és 20 évesen már egy bankban dolgozott.
George Eastman
A fényképezés csak késõbb 24 éves korában vált szenvedélyévé. Vakációzni indult Santo Domingóra, és szeretett volna az útról fényképeket készíteni. Ez idõ tájt a fényképezés még meglehetõsen bonyolult mûvelet volt. Bonyolult technika, túl sok és nehéz felszerelés kellett hozzá. A fényképek sérülékeny üveglemezekre készültek és elõhívásuk rendkívül körülményes volt. Eastman innovatív alkat volt. Szeretett volna egy egyszerûbben használható fényképezõgépet kitalálni, az üveglap helyett más hordozóanyagra rögzíthetõ képekkel. 1885-re erõfeszítései sikerrel jártak. Kikísérletezett egy zselés anyagot az üveglemezek helyett, és egy szárazlapot, mely korlátlan számú másolat elkészítését tette lehetõvé. Még ebben az évben megalapította Henry Stronggal együtt a Eastman Dry Platet, mely késõbb Eastman Kodak Company néven vált ismerté világszerte. Hogy teljes legyen a termék paletta, olyan fényképezõgépet kínált hozzá, amely egyszerûen használható volt, és lehetõvé tette nagy tömegek számára, hogy megörökítsék a múló pillanatot.
Kodak kamera
A Kodak kézi kamera 25 dollárba került, és használójának csak az volt a dolga, hogy belehelyezze a 100 felvételre alkalmas anyaggal teli kazettát, felhúzza és exponáljon. A gépet el kellett küldeni a vállalatnak, ahol elõhívták a filmet és visszaküldték a gépet. Mind ez 10 dollárba került. Eastman ezzel új korszakot nyitott a fényképezésben. Hatalmas volt a siker. A XIX. század végére Európába is betört a fényképezési láz, hála a cég marketingjének.
A Kodak reklámlánya
George Eastman a XX. század elejére Amerika egyik leggazdagabb embere lett. Bõkezû adakozó, igazi filantróp és híres mûgyûjtõ volt. Zeneiskolát alapított a Rochester Egyetemen, és milliókat adományozott a Massachussets Institute of Technologynak. Idõs korában súlyos betegség támadta meg. Összeszûkült a gerinccsatornája és fokozatosan lebénultak a mozgató idegek (Mint késõbb kiderült, ez apai öröksége volt.). Nem várta meg a teljes lebénulást, 1934. március 14-én öngyilkos lett. Vagyonát a Rochester Egyetemre hagyta, a városban álló házát pedig 1949-ben múzeummá alakították át. Az Eastman növekedési üteme elemzõi konszenzus alapján 1,36. Nagy többségben erõs vételre illetve vételre ajánlják a cég papírjait. Célárként 96 dollárt tûztek ki. Nem kizárt, hogy a vállalat pozitív meglepetést fog okozni.
A Portfolifenak az Eastman Chemical Companyban nincs érdekeltsége. Jelen Írás nem tekinthetõ vételre ajánlásnak!