Jól teljesítenek összességében idén eddig az ázsiai részvényindexek, javarészt mindhárom hónapban emelkedést tudtak felmutatni, pedig a fejlemények egyáltalán nem adnak okot ilyen mértékû optimizmusra. Kína látszólag már nem ragad meg minden eszközt a gazdasági növekedés érdekében, 2015-re a tavalyinál 0.5%-kal alacsonyabb, 7%-os növekedést tûztek ki célként. A miniszterelnök, Li Ko-csiang szavaiból azonban kiderül, hogy a jelenlegi cél elérésért is keményen meg kell küzdeni, amely eszközei akár új gazdasági reformok is lehetnek, mivel az ország növekedésére erõteljes lefelé ható nyomás nehezedik, így változások szükségesek.

Márciusban már komoly lépést tettek a pénzügyi rendszer liberalizálása felé: a kínai pénzügyminiszter, Zhou Xiaochuan bejelentette, hogy már idén sor kerülhet a betéti kamatok plafonszintjének eltörlésére, amely mindig a benchmark alapján kerül meghatározásra. A hitelen kiélezõdõ piaci verseny okozta bankcsõdök során egy betétbiztosítási rendszer kialakításával védenék a betéteseket. Japánban is rengeteg a tennivaló, a szigetországból sem sok pozitívum érkezett. Minimálisan bõvül ugyan a GDP, de a várakozásoktól elmaradó mértékben. A tavaly áprilisi ÁFA emelést követõen még a legfrissebb adatok alapján is csökkennek a háztartási kiadások, valamint a várttól nagyobb mértékben szûkül az ipari termelés és a kiskereskedelmi értékesítés is. Haruhiko Kuroda japán jegybankelnök egyelõre nem változtat, mivel továbbra is optimista a gazdaság teljesítményével, illetve az inflációs célok elérésével kapcsolatosan.

Hang Seng index

 

A 2015-ös pozitív piaci hangulatnak köszönhetõen megközelítette a Hang Seng kínai részvényindex a tavalyi maximum értékét. A fekete színnel berajzolt oldalazásból való kitörés ennek felülhaladásakor kerülne megerõsítésre, miután már többszöri próbálkozásnak fals kitörés lett az eredménye. A feltételek teljesülése esetén a célár is egészen jól definiálható a 76.4%-os Fibonacci, illetve a kitörésbõl számított célár egybeesésével a 26 800-as szinteken. Ennek eléréséhez azonban feltétlenül szükséges, hogy jól fogadja a piac a kidolgozás alatt álló reformokat. Alulról már igen releváns támaszt nyújt a HSI számára a sávtetõ, az 50-es exponenciális mozgóátlag, illetve az emelkedõ trendvonal triója.

Nikkei index

 

A 225 japán részvénybõl álló Nikkei index is emelkedéssel indította 2015 elsõ hónapjait, amely során igen jelentõs ellenállási szint fölé sikerült kerülnie a részvényindex árfolyamának második nekifutásra. Ez a csúcs, amely az ellenállást képezte, a 2000-es évek emelkedését fogta vissza 8 évvel korábban, azóta elõször jár 18 200 felett a japán tõzsdeindex. Mivel a jelenlegi emelkedés fundamentálisan sincs alátámasztva, illetve az indikátorok is egyöntetûen lefelé jeleznek várható, hogy rövidesen leteszteli az árfolyam, hogy vajon támaszként is megállja-e a helyét a 2007-es csúcsérték.

Szólj hozzá