Az arannyal kapcsolatban sok érdekes 2014-es statisztikai adat látott napvilágot. Tavaly tovább csökkent a világpiaci kereslet és már a lakosság sem rajongott érte annyira, mint 2013-ban. Számos jegybank, többek között az orosz spájzolt be nagyobb tételben. Szépen nõtt a befektetésre vett arany állománya, az elektronikai iparnak azonban csökkent az igénye. Az ékszeriparban használt arany mennyisége is mérséklõdött, azonban az indiai lakossági piac az importvámok ellenére is növekedni tudott. A kínálati oldalon tavaly minimális emelkedés mutatkozott, amibõl következtethetünk a csúcspont elérésére. A csökkenõ kínálat viszont segíthet emelkedõ pályára állítani az arany árfolyamot. Az elmúlt hetekben erõteljes árfolyamesést láthattunk a charton, melynek során a világoskékkel kiemelt szélesedõ alakzat alsó száráig ereszkedett a nemesfém árfolyama.
Mi várható?
Az alakzat alsó szára már többszörösen bizonyított támasz szint, vélhetõen ismét pattanni fog róla. További tekintélyt ad a mostani szintnek a november és január közötti emelkedõ szakaszra felvehetõ Fibonacci-szintek 50%-os vonala, mely a támasz szerepében erõsíti a szélesedõ alakzatot. Ebben az esetben újfent célkeresztbe veheti a régóta életben lévõ, pirossal jelölt csökkenõ trendvonalat, mely erõs ellenállásként funkcionált az eddigiek során. A hosszú távú kép továbbra is negatív az arany esetében és egyelõre nem látszik esély a fordulatra.
Az indikátorok alapján egyedül a sztochasztikus oszcillátor mutat némi esélyt egy sikeres long pozíció megjátszására, de még határozott vételi jelzést nem adott. Az MACD és RSI egy hónapja eladáson állnak és talán az RSI-n mutatkozik némi mocorgás, az MACD kitartó. Az RSI 45 alól nem sokkal fordult, azonban a csökkenõ tendenciát még nem tudta leküzdeni.