A svájci népszavazáson gyõztek a nemek, így a svájci jegybanknak nem lesz kötelezõ 20%-ra emelni az aranytartalékait. Ezzel egy óriási keresleti oldali erõ került ki az összképbõl. A piac talán már elõre sejtette az eredményt jó elõre leépítették az arany pozíciókat, majd a hírre ismét venni kezdték. Ezzel a sárga nemesfém áttörte július óta tartó csökkenõ trendvonalát és a 120 napos mozgóátlagnál található ellenállásig szaladt. A technikai összkép erõsen bullos jeleket mutat. A kínai és EU jegybankok további mennyiségi enyhítést terveznek, így sok befektetõ számára értékelõdhet fel az arany. Az amerikai határidõs adatsorok alapján havi csúcsára emelkedett az arany nettó vételi pozíciók száma.
Mi várható?
Fundamentumok alapján ismét eljöhet az arany ideje, minden adott egy hosszabb, akár hónapokig tartó lassú emelkedéshez. Technikailag a napos felbontású chart trendfordulót mutat a csökkenõ trendcsatorna áttörésnek köszönhetõen. Az októberi csúcs magassága körül elérte a 161,8%-os Fibonacci-célárát, melyet a november végi árfolyamesésre szerkesztettem. Itt a 120 napos mozgóátlag jelenthet erõs ellenállást, felette nem messze pedig a 200 napos. A november eleje óta tartó emelkedés szintén beillik egy szûkebb emelkedõ csatornába, melynek párhuzamos szárai ellenállást és támaszt jelentenek. November során, talán Svájc miatt is nagyobb volt a forgalom a nemesfém piacán.
Az indikátorok remek bika képet mutatnak, MACD és RSI november közepe óta stabil vételen állnak. A sztochasztik nagyon magasra futott, itt már megjelent az eladási szignál, de egyelõre nincs miért aggódni. A profitvédõ stoppok közelebb húzása jó döntés lehet, új longos beszállót viszont már erõsen meggondolnék ebben a túlhevülés közelébe jutott instrumentumban.