Az arany tõzsdei árfolyam komoly rallyt produkált február elsõ felében. Marc Faber neves befektetõ szintén 20-30% részvénypiaci korrekciót jósol, ami az arany vételeket erõsítheti. A Credit Suisse elemzõi szerint az arany árfolyam emelkedése fõleg short zárásoknak és kérész életû optimitsnak köszönhetõ, ezért a célárukat ezért 2014-re 1000 dollárra csökkentették. Kína továbbra is jelentõs arany felvásárló marad, tavaly 41%-kal növelte készleteit.
Mi történt? Az arany tõzsdei árfolyam komoly rallyt produkált február elsõ felében. Az amerikai feldolgozóipari ISM beszerzési manager index 51,3 pontra esett a várt 56 helyett, ami kiábrándítólag hatott a piacokra és többen menekülõeszközök után nyúltak a részvénypiac esésével. Marc Faber neves befektetõ szintén 20-30% részvénypiaci korrekciót jósol, ami az arany vételeket erõsítheti. Az elmúlt hetek USA munkanélküliségi adatai a várttól rendre elmaradtak, bár ennek okát gyakran a szokatlanul kemény tél miatti lassulás számlájára írják. Az EKB nem csökkentette irányadó kamatát, az inflációs célok kedvezõen alakulnak az EU-ban. Folyamatos növekedés tapasztalható a spekulatív nettó long pozíciók számában. A Credit Suisse elemzõi szerint az arany árfolyam emelkedése fõleg short zárásoknak és kérész életû optimitsnak köszönhetõ, ezért a célárukat ezért 2014-re 1000 dollárra csökkentették. Kína továbbra is jelentõs arany felvásárló marad, tavaly 41%-kal növelte készleteit.
Mi várható? A világos zölddel jelölt fordított váll-fej-váll technikai alakzat sikeres kitörést produkált a régóta ellenállásként fölé tornyosuló nyakvonalról és elérte a fejre húzott Fibonacci-szintek közül a 161,8%-os elsõdleges célárat. Ezzel elsõ körben elégedettek lehetünk, talán még az 1350$-os októberi csúcs elérhetõ marad tavasz elõtt. A jelenlegi helyzetben a lilával jelölt 200 napos mozgóátlag is ellenállásként szorítja le az árfolyamot. Amennyiben korrekcióra kerülne sor, a 120 napos mozgóátlag és az 50 napossal megtámogatott nyakvonal támaszthatja meg.
Legutóbbi elemzésünkben még nem látszott a kitörés, ez az 1270-es szint elhagyásával vált nyilvánvalóvá és tette semmissé az elõrejelzést. Az indikátorok így fél éve nem látott magasságokba szöktek és megérett az idõ a lehûtésükre. Az sztochasztikus oszcillátoron már látszanak a jelek, de az RSI és az MACD rendületlenül a vételi oldalt támogatják. 71-es RSI esetében azonban már nem biztos hogy érdemes beugrani.