Az arany árfolyam júliusi emelkedõ mozgásában nagy szerepe volt Ben Bernanke FED elnök kongresszusi beszédének, mely idejekorán kiszivárgott. Említésre érdemes a nemesfém iránt megnövekedett optimizmus, mely a korábbi rekord mennyiségû nettó short pozíció után növekvõ számú long pozícióban mutatkozott meg. A jegybankelnök már korábban utalt rá, hogy az amerikai gazdaságnak a munkanélküliségi ráta 6,5% alá süllyedése után is szüksége lehet monetáris lazításra. Beszédének kiszivárgása alaposan megmozgatta az árfolyamot, azonban aznap a lélektani 1300 dollárt nem tudta áttörni.

A piac ideges reakciójából látszik, hogy mennyire fontosnak tartják a befektetõk a monetáris politika alakulását. A QE folytatása inflációgerjesztõ, mely által az arany ára emelkedhetne, hiszen alapvetõ befektetési eszköz az infláció ellen. A kötvényvásárlás csökkentése, leállítása ennek ellenkezõjét eredményezheti.

arany 2013. 30-31 het 

Június közepi elemzésünkben 1320 dollár környékére vártuk a dupla aljból számolt célárat, azonban lehettünk volna optimistábbak is, hiszen minden indikátor és technikai alakzat komoly emelkedést vetített elõre. Az rally során a 61,8%-os Fibonacci korrekciós szintet is túlszárnyalta az arany árfolyama. A magenta színnel kirajzolt 50 napos exponenciális mozgóátlag tudta csak érdemben útját állni. A Bernanke beszéd hatására 4 napig emelkedett, majd csak utána fordult le, amikor elérte a vastag pirossal kiemelt csökkenõ trendvonalat. Ez a vonal most harmadjára fordította tartós esésbe az árfolyamot. Szintén ellenállásként funkcionált a szürkével jelölt vízszintes vonal, ami a korábbi aljakhoz húzható be. A narancssárgával közrezárt emelkedõ trendcsatornának tehát vége, komoly az esély mutatkozik a további árfolyamcsökkenésre.

A fenti elképzelést támasztja alá a hamarosan eladási jelzésbe váltó MACD indikátor is. Túl sok ellenállási tényezõ van érvényben. Esés esetén komolyabb támaszra a 0%-os Fibonacci-vonalnál számíthatunk, vagyis a júniusi aljpontban. 

Szólj hozzá