Az USA költségvetési szakadékának (fiscal cliff) tárgyalásai nagyban befolyásolták a nemesfémek, de fõleg az arany árfolyamát. A 2013-ban automatikusan életbe lépõ kiadáscsökkentõ lépésekkel recesszióba sodorhatták volna az Egyesült Államokat, így a befektetõk aranyba menekültek volna.

arany december

Decemberben a tárgyalásról érkezõ különbözõ hangvételû hírek, technikai szintek lélektani hatásai, és pár európai makrogazdasági hír befolyásolta árfolyamának alakulását. Az EKB elnöke, Mario Draghi lehetségesnek tart egy további kamatcsökkentést, mellyel rövid idõre felértékelte az alternatív fizetõeszközként funkcionáló aranyat. A FED közben 40-rõl 85 milliárd dollárra bõvítette a kötvényvásárlási programját, mindaddig, amíg a munkanélküliség 6,5% alá nem csökken, ezzel életbe lépett a QE4. 

Decemberben folytatódott a novemberi elemzésemben bemutatott, narancssárga színnel kiemelt ék alakzat célárának teljesülése. Remélem senki se számított sétagaloppra és nyíl egyenes chartra. Jól megfigyelhetõ az arany árának hullámzása a hírek, események függvényében, de végül mégis odaért, ahova vártam. A QE4-es spekulációk adták az elsõ komolyabb korrekciót az esésben, majd év végén a fiscal cliff miatti félelmek. Ez utóbbi hatására ideális mértékben emelkedett, szinte egészen pontosan a 61,8%-os Fibonacci-szint fordította újból esésbe, de megtámogatta a 120 napos mozgóátlag ellenállást betöltõ szerepe is.

Az arany forgalma egész decemberben rendkívül alacsony volt, egyedül a hónap mélypontja körül élénkült meg a kereskedés. Az RSI indikátor relatíve gyengének tartotta az árfolyamerõsséget, így a -30 körüli szint alulról történõ metszésével vételi jelzést adott. Ekkor indult a fiscal cliff miatti év végi korrekciós minirally. A jelzés még érvényben van, a nyár óta stabilan álló zöld színnel rajzolt támasz szintrõl emelkedés várható. Ellenállásba legkorábban az összetorlódott 50, 120 és 200 napos exponenciális mozgóátlagoknál számíthatunk, felette a korábbi árfolyamcsúcsoknál.

Szólj hozzá