Új csúcson az árfolyam…legalábbis a részvénydarabolás utáni árazással számolva, mivel korábban már akár 700 USD-t is kellett adni egyetlen papírért. A feldarabolás már nyár elején megtörtént, amelynek során hetedére esett az Apple részvény árfolyam. A változtatást elsõsorban két dolog indokolta: alacsonyabb árakon jóval szélesebb befektetõi kör érhetõ el, amely logikus, hogy ha belegondolunk abba, hogy átszámolva akár 150-170 000 forintot is kellett fizetni egyetlen darab részvényért.
Viszonyításként a BÉT legmagasabb árfolyamú tagján, a Richteren tavaly hajtottak végre hasonló darabolást, amely után 35 000 helyett már elegendõ volt 3500 Ft-ot fizetni egy darab részvényért, igaz itt 100 000 forint feletti árfolyamokról szó sem volt. A másik indok az Apple részvények darabolására az pedig az, hogy így bekerülhet a Dow Jones index komponensei közé a vállalat, amely alól eddig a túlzottan magas ár volt a kizáró tényezõ, mivel aránytalanul nagy súlyban befolyásolta volna a részvényindex alakulását az Apple.
A feldarabolás kedvezõen hatott az árfolyamra, nyár végére új történelmi maximumot ért el az Apple jegyzése az új számítási módszert alkalmazva. A daraboláson túl a szeptember 9-ei bejelentésre is izgatottan reagált az árfolyam, amikor nagyszabású médiaeseményen mutatta be Tim Cook az Apple újdonságait elképesztõ figyelem kíséretében, többek közt az iPhone 6-ost és az iPhone Plus-t. A készülékekre soha nem látott mértékû érdeklõdésrõl számolt be az Apple, rekordokat döntöget az elõrendelés, már most látható, hogy heteket kell majd várni 1-1 készülékre a forgalomba hozatal napjától számítva is. A hatalmas figyelmet természetesen pozitívan reagálta le az ármozgás, emelkedés volt megfigyelhetõ a bejelentést követõ napokban. A fanatikusok már most sorban állnak, napokkal a forgalmazás elõtt, sõt az elsõ várakozók nem kevesebb mint 20! nappal korábban álltak az üzlet elé, a jó helyek már egyenesen hiánycikknek számítanak és sok a fizetett sorban álló is.
Technikai oldal
Mi történt? Szinte pontosan két évvel ezelõtt érte el a korábbi maximumát az Apple részvény árfolyama, ahonnan egy fej-váll fordítós alakzat kialakulását követõen egészen a 200-as exponenciális mozgóátlagig zuhant, amellyel 40%-os árfolyamgyengülést volt kénytelen elkönyvelni a vállalat. A visszahullást követõen egy dupla alj rajzolódott ki, amelybõl emelkedésnek indult, a visszaerõsödéshez azonban jellemzõen jóval több idõre volt szüksége az ármozgásnak, mint az értékvesztéshez.
Mi várható? Kulcsszintet ért el az Apple árfolyam: egyelõre érdemben kitörni nem tudott a korábbi csúcs alkotta ellenállás alól, viszont visszaesésrõl sincs szó. Az várható elmozdulás irányát tekintve különösen meghatározóak lehetnek az új készülékek forgalomba hozatala után egy héttel publikált értékesítési adatok. Ha a számok elmaradnak a várakozásoktól – egyelõre erre semmi nem utal – akkor 20 százalékos eséssel is kalkulálhatunk, egészen a 80 dollárnál húzódó 23.6%-os Fibonacci szintig, ahol az elsõ releváns támasz található. Kitörés esetén korábbi ellenállási szinttel nem kell számolnunk, ugyanis arányaiban még soha nem volt ilyen drága az Apple, a 161%-os Fibonacci 126 dollárnál található, tehát lényegében felfelé is 20%-os teret járhat be középtávon az árfolyam. Az indikátorokat vizsgálva az RSI és a Stochastic is shortos, elõbbi éppen visszatérõben van a túlvett zónából, míg az utóbbi görbéi extrém tartományban keresztezték egymást. Egyelõre ajánlatos a partvonalról szemlélni az eseményeket, vagy a fundamentumok figyelembe vételével dönteni, de a végsõ megerõsítést a jövõbeni ármozgáshoz a kitörés iránya fogja meghatározni.