Egyre nagyobb gondok adódnak Kínában és a gazdasági mutatók hitelessége is egyre jobban megkérdõjelezhetõ. Az amerikai gyorsjelentésekbõl kiderült, hogy rendre csökken az óriásvállalatok kínai értékesítése, ami nem éppen egy 6-7%-ot bõvülõ gazdaság legfõbb jellemzõje. Többek között már az okostelefonok értékesítése sem növekszik sok évnyi bõvülés után, de a magasabb árkategóriákban is jól látható a zsugorodás, pl a BMW is gyengélkedésrõl számolt be a térségben. További fontos jelzés a jelentések kapcsán a másik oldalról figyelhetõ meg, folyamatosan növekednek a Kínában gyártó vállalatok költségei.
Egyelõre még nem kell félni, hogy tömegesen telepítenek át Kínából gyártási folyamatokat, de ha a költségek növekedése továbbra is fennáll ez is valós veszély lehet. A kínai ingatlanpiacról is bíztató adatok érkeznek, már 3 hónapja emelkednek az árak a statisztikák alapján. Valójában ezt is nehéz elhinni mert az elmúlt néhány évben a gazdaság gyarapodásához a rengeteg ingatlanfejlesztési projekt is nagy mértékben hozzájárult, ez azonban mostanra erõs túlkínálatot eredményezett az ingatlanpiacon. A túlépítkezést mi sem mutatja jobban, mint az a meglepõ tény, hogy Kína több cementet használt el mindössze 3 év alatt, mint az USA az egész 20. században. A lassulás tüneteit a kínai jegybank a yuan leértékelésével próbálta enyhíteni. A deviza elsõ leértékelése augusztus 11-én történt, majd annak ellenére, hogy ezt egyszeri intézkedésnek titulálták, 12-én és 13-án is hasonló eszközhöz nyúlt a jegybank. A leértékeléssel a kínai pénznem volatilitását kívánták növelni, egyúttal támogatni az exportot és közelebb kerülni az SDR kosárba való bekerüléshez. A kosár súlyozva egyesíti a nemzetközi szinten legjelentõsebb valutákat, amely jelenleg a dollárt, az eurót, a japán jent és az angol fontot foglalja magába ebben a sorrendben.
Hang Seng Index
Gyengélkednek az ázsiai tõzsdék, tovább szakadt a Hang Seng index is. Amióta lefordult a trendcsatorna tetejérõl a részvényindex árfolyama, azóta gyakorlatilag mélyrepülést láthatunk, már a hosszú távú emelkedõ trendvonalat is alulhaladta az ármozgás. A 200-as exponenciális mozgóátlag sem tudta megfogni az esést, egyelõre a 22700-as támaszhoz érkezett meg a HSI árfolyam. Ha ez a szint is alázárásra kerül, akkor legközelebb a korábbi sávalj nyújthat támaszt a 21000-es szinten. Az indikátorok már túladottságot jeleznek, de fordulós szignálok még nem alakultak ki. Ilyen szintû túladottságot utoljára az RSI a 2011-es tõzsdei esések során mutatott, amikor 35%-ot értéktelenedett a Hang Seng index.
Nikkei index
Az elõzõek fényében nem meglepõ, hogy a japán Nikkei sem tudta tovább folytatni emelkedését. Közel egy év után tört meg az emelkedés hulláma, miután alulzárta a Nikkei árfolyama a sötétkékkel berajzolt emelkedõ trendvonalat. Ezt követõen oldalazásba csapott az a japán tõzsdeindex a 19000-es és a 21000-es szintek között. A részvényindex mozgásaira spekuláló kereskedõknek érdemes figyelemmel lenniük a sáv középvonalára is, ugyanis itt is számos esetben megtorpan, esetleg visszafordul a jegyzés. Az indikátorok még itt sem jeleznek fordulást, technikailag jelenleg a kialakított sáv releváns leginkább a jövõbeni mozgás elõrejelzéséhez.
Röviden: Már az egészen világon kételkednek a kínai statisztikák és makroadatok hitelességében, egyre nehezebben tudja elhitetni a kormányzás a stabil gazdasági növekedést, amikor már szinte semmi nem utal erre.