Hírlevelek

20.heti gyorsjelentés -A korrupció az amiből mi kimaradunk- jelenleg ez jellemzi Brazíliát

By 2017.05.22. No Comments
Csütörtökön este hétkor az irodában tartózkodtam, a felhalmozott papír munkákat kellett befejeznem. Illetve másnapra át kellett néznem egy ügyfelem több biztosítási szerződését. Az ügyfelem kérése alapján optimalizálást kellene ezen szerződések vonatkozásában végrehajtani, mert jelenleg hat-hét eszközalapba fizet költségeket. Az irathalmazokat tanulmányozása közben pihenésként átolvastam a Reuters híreit, itt olvastam arról, hogy szinte minden az USA és Mexikó párbeszédéről szól. A Glencore a világ egyik legnagyobb ipari alapanyag-és nyersanyag beszállítója belépne Mexikó üzemanyag és kiskereskedelmi hálózatába. Ugyanis Mexikó 2013-ban eltörölte a Pemex állami olajipari vállalat üzemanyag kereskedés monopóliumát. Azóta az országot roham szintjén több cég is megtalálta. Jelenleg az Exxon Mobil és a British Petrol is több benzinkút nyitásán gondolkodik. Eddig a Glencore elkerülte a finomítókat és a töltőállomásokat, de egy helyi csoporton a Corporacion G500 SAPI (G500) cégen keresztül a Glencore vállalat is beszáll a versenybe.
Munka közben egy telefonon kerestek. Egy ügyfelem ajánlott be Györgynek, egy esztergomi építési vállalkozónak, aki szombat reggelre kért időpontot, mert mint telefonban elmondta középtávra szeretne elhelyezni egy kisebb pénzt a banki kamatoknál magasabb befektetésbe. A találkozó helyszínének az esztergomi El Greco Kávéházat beszéltük meg.
 
Szombaton a nagy meleg ellenére a teraszon foglaltunk helyet, jó volt tárgyalás közben a természetet nézni. A találkozó elején a bemutatkozás után egy kókuszos-vaníliás jegeskávét rendeltem magamnak, míg György egy bécsi kapucínert kért. György elmesélte, hogy 20 éve az építőiparban dolgozik, elvált és van egy egyetemista fia. Időközben szembesült azzal, hogy ha tíz év múlva nyugdíjba megy, a bankban elhelyezett tíz millió forintja reálértéken nem fog nyereséget termelni. György közép és hosszú távú megoldásokban gondolkodik és szereti a magasabb kockázatot is. Györggyel miután elkészítettük a konstruktív konzultációt, kielemeztük a személyiségjegyét, amiből kiderült, hogy György hármas személyiségjegyű. A hármas karakter ki akar emelkedni a többi ember közül, pozitív visszajelzést akar kapni és a sikerekre hajt. Ügyfelemet miután egy Coca-colát kért bónuszként, a Donald Trump körüli botrányok érdekelték legjobban. De kíváncsi volt a heti gazdasági eseményekre is.
 
Tájékoztattam őt, hogy Donald Trump amerikai elnök legfrissebb, a volt FBI igazgatójának menesztése körüli botránya miatt teljesen lekerült a napirendről az új amerikai adócsomag és a gazdaságot élénkítő intézkedések. Ráadásul a héten a New York Times egyik éjszakai internetes kiadása arról írt, hogy Donald Trump stábja tudatában volt, hogy Michael Flynn nemzetbiztonsági tanácsadó közeli kapcsolatban állt a török kormánnyal. Erre tetőzött rá az a hír, hogy Trump találkozott Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel, akinek a New York Times értesülései szerint, Trump titkos hírszerzési információkat árult el, amit a Fehér Ház és Moszkva is tagadott. A hét közepén a befektetők gyorsan reagáltak a hírre, a piac részvényeladásra állt rá, pedig a héten megjelent ipari tények és az ingatlanpiaci statisztikák, feszes munkaerőpiac Amerikában a növekedés gyorsulására adott választ.
Május 18-ára lefelé korrigált a Nasdaq100 indexe (5580 pontra esett), illetve a S&P500 indexe. Az utóbbi index mégis péntekre 0,72% plusszal tudott zárni. A részvénypiacokon rég nem látott mértékben estek az indexek, a dollár lejtőre került. A dollárt az amerikai politikai bizonytalanságok tartották nyomás alatt. Az EUR/USD keresztárfolyam a múlt hetet 1,0930 közelében zárta, a héten azonban az 1,10-es szintet is áttörve a pénteki zárásra 1,1210 közelébe emelkedett. Több amerikai elemző a héten kijelentette, hogy Donald Trump és a körülötte lévő botrányok miatt már nem lehetséges az erre az évre tervezett kettő vagy három kamatemelés, már csak egy kamatemelésben hisznek, meglátásuk szerint a piac csak egyet bír el.
A héten az amerikai botrányokon kívül Brazília politikai, korrupciós botránya is súlyosan rosszul érintette a befektetőket, miszerint kiderült Michel Temer államfő is érintett lehet a Petrobras vesztegetési ügyeiben, ami korábban Dilma Rousseff akkori elnök bukásához vezetett.
A san paoloi tőzsde aznap hirtelen zárt be, a Bovespa indexe közel 7000 pontos esés után, 10 %-os mínuszban zárt csütörtökön. Péntek estére kissé emelkedtek az indexek, a Dow Jones 0,69% erősödéssel, 20804 ponton zárt, míg a S&P500 indexe 0,72%-ot emelkedett. A hét nyertese 2,37%-os erősödéssel a Catterpillar lett, mégis a legnagyobb hozamot és legnagyobb meglepetést az Autodesk informatikai részvénye (+13,76%-ot) hozta, az erős első negyedéves beszámolója illetve a 18%-os éves növekedése miatt. A hét nem kedvezett a bankszektornak sem, tovább esett a Goldman Sachs részvényárfolyama, amely március 08-a óta lefelé mozdulást mutat.
Szombaton több tízmilliárd dollár értékű megállapodásokat írtak alá amerikai és szaúd-arábiai cégek Donald Trump amerikai elnök aznap kezdődött rijádi találkozóján. A Saudi Aramco nemzeti olajvállalat közölte, hogy 50 milliárd dollár értékű megállapodásokat írt alá amerikai cégekkel. Hálid al-Falih energiaügyi miniszter elmondta, hogy az összes vállalat által aláírt szerződések értéke eléri a 200 milliárd dollárt. A héten lassan, aprólékosan újra emelkedni kezdett a kőolaj világpiaci ára. A legnagyobb kitermelők május 25-én ülnek össze Bécsben, a publikus nyilatkozatok alapján jó esély látszik arra, hogy a novemberi kitermelés korlátozást további 9 hónappal meghosszabbítsák.
Péntekre a Brent hordónkénti ára 53,49 dollár lett, míg a WTI nyersolaj hordónként ára 1,81 %-ot emelkedett, 50,57 dolláron zárt.
A nemesfémek közül az arany ára a bizonytalanságnak köszönhetően a héten emelkedésnek indult, a hétvégén 1254,65 dolláron zárt.
 
György a beszélgetés közben sokat jegyzetelt, a tájékozató után azt mondta, hogy ő kevésbé bízik a magyar és európai részvényekben, de azért Mol vagy OMW részvény vásárláson gondolkozik. Miközben a második kapucínerét fogyasztotta kíváncsian várta a beszámolómat az európai és ázsiai gazdaságról.
Györgyöt informáltam arról, hogy lassan elmondhatjuk azt, hogy a francia választások után a politikai bizonytalanságok is enyhültek, így az euró övezet 2011 óta a legjobb évét produkálhatja.
A német ZEW index kis mértékben emelkedett. Az előzetes adatoknak megfelelően éves összevetésben 1,7%-os eurózónabeli GDP-növekedésről számolt be kedden az Eurostat. Negyedéves összevetésben 0,5%-kal bővült az eurózóna gazdasága. Kiderült, hogy Európában 1,9%-kal nőttek éves szinten a fogyasztói árak. Az is igaz, hogy a szigorítás és óvatosság jellemzi továbbra is az EKB kamatpolitikáját, így kizárt, hogy ugyanúgy, mint a tengerentúlon kamatemelés legyen ebben az évben. Több ország első negyedéves gazdasági beszámolója megjelent. Lengyelország 4,%, míg Románia 5,7%-os első negyedéves növekedéssel tűnt ki az európai országok közül. Több elemző szerint az irányadó kamatemelés csak 2018 végére lehetséges A DAX német részvényindexet is befolyásolta a Donald Trump bel-és külpolitikai botránya, péntekre 12633,38 ponton zárt. 5,66%-ot emelkedett az RWE ST részvénye, míg az E.ON „csak” 3,36 %-ot. Döbbenetes eredményről számolt be a ThyssenKrupp, a német acélipari vállalat vesztesége 879 millió eurót tett ki, míg egy évvel korábban 61 millió eurós nyereségről számoltak be. A hétvégére a vállalat részvénye 23,09 euróra változott. Az ázsiai területen Hongkongban a Tencent vártnál sokkal jobb eredménye húzta magasabbra az indexet. A Nikkei225 indexe 19686 ponton, míg a Set 50 Bangkoki index 982,69 ponton zárt.
 
György miután meghallgatta a tájékoztatót, megköszönte a beszélgetést és ugyanakkor elmondta, hogy kíváncsian várja a jövő heti beszámolót. Még mindig tengerentúli részvényekben gondolkodik, mert szerinte ugyanis kis esélye van Donald Trump amerikai elnök által elkezdett adópolitika visszavonásának, az amerikai piac nyitása már egy elindult folyamat. Szerinte az nem valósul meg, amit a Bloomberg egyik cikkében megjelent: „A gazdaság szereplői azt szeretnék, ha Mike Pence alelnök venné át a kaotikusan “kormányzó” Donald Trump helyét”.

Szólj hozzá