Vasárnap 0 órakor megkezdõdik Ukrajnában a tûzszünet. Ez a minszki négyek maratoni tanácskozásának eredménye. A nehézfegyvereket hatótávolságuk mögé visszavonják a harcoló felek, és beszüntetik harci tevékenységüket. Ha valóban megvalósul és nem csak írott szó marad, akkor ez Európa gyõzelme a barbárság felett. Az ár, amelyet fizettek érte súlyos, tanulság pedig nincs! Hogy az orosz nacionalizmus legyûrhetõ e, az ma /szombat/ délelõtt még rejtély. Az érdekeltek sorra hátrálnak ki a csütörtöki egyezmény mögül, és ez semmi jóval nem kecsegtet. Ha mérleget akarunk vonni, hogy ki járt jobban, a válasz egyértelmû: senki! Lehet, hogy ez az utolsó pillanat, amikor még Oroszország kiszállhat úgy, hogy presztízse csak minimálisan sérül. Sajnos nem mutatnak jelek arra, hogy ez meg is fog történni.
A konfliktus sokba került a harcoló feleknek. Becslések szerint az áldozatok száma 50.000 halott, felbecsülhetetlen számú sebesült, mérhetetlen anyagi kár, romokba dõlt ukrán, és recesszióba fordult orosz gazdaság. Több tízezer hónapok óta rettegõ, éhezõ ukrán polgár felnõtt és gyerek, fiatal és öreg -, akik fizetés és nyugdíj híján hosszú ideje csak vegetálnak, és azt lesik: mikor kap találatot otthonuk. Most talán újra pénzhez jutnak, lesz megint ennivaló és meleg otthon. Ilyen lehetett Budapest is 70 évvel ezelõtt, amikor befejezõdött az ostrom.
Itthon tovább folyik az ellenségképzés. Ezúttal a koszovói menekültek kerültek pellengérre. Azok a szerencsétlenek, akik egy jobb élet illúziójának délibábját kergetve csoportosan kelnek át a zöldhatáron. Menekülnek a munkanélküliség, az éhezés; egyszóval a kilátástalanság elõl. A Külgazdasági és Külügyminisztérium Koszovóra vonatkozóan 2015.02.9-én az ország északi területeit I. Nem javasolt utazási célországok és térségek kategóriába sorolta, az ország többi területét pedig II. Fokozott biztonsági kockázatot jelentõ célországok és térségekkategóriába minõsítette. A Koszovó és Szerbia közti nem túl baráti viszony miatt, Szerbián keresztül be lehet lépni Koszovóba, de ugyanez az út visszafelé már nem járható. A szerb hatóságok a Koszovóból vagy a Koszovóval szomszédos államokból érkezõket jó esetben a határon visszafordítják, rossz esetben eljárás alá vonják, és pénzbüntetéssel sújtják.
Itthon kicsit javult a helyzet. Süt a nap, múlóban a téli depresszió. Nagy meglepetést okozott a 2014 negyedik negyedévi GDP adat. Listavezetõk lettünk, ezúttal pozitív értelemben. Újabb bankot vett az állam /Budapest Bank/, és 15% erejéig bevásárolta magát az Erste Bankba. Az EBRD növeli hitelezési aktivitását Magyarországon. A BUX szokás szerint szenvedett, a részvények többsége oldalazással vagy eséssel múlatta az idõt. Felemás gyorsjelentést tett közzé a Richter, jórészt az ukrajnai és oroszországi események miatt.
Európa is nyög az ukrán események miatt. Nem elég az általuk alkalmazott szankciók negatív hatása, még a görög huzavona is rátesz egy lapáttal. Cipraszék adósság elengedést szeretnének. Ettõl mindenki roppant ideges lesz. Rengeteget javult az év végére Németország exportteljesítménye. Gyenge gyorsjelentést adott ki az Intesa Sanpaolo. Hûségesen követte példáját a Michelin és a Raiffeisen. Szépségtapasz Európa orczáján a LOreal.
Az Óperenciás tengeren túl a gyorsjelentések tartják lázban a befektetõket. Betlizett az American Express és a Tesla, örültek a Coca Cola és a Cisco befektetõi. Az Avon nyög az erõs dollár miatt. A Microsoft elõrukkolt az év kötvénykibocsátásával. Az Apple autóipari szakértõket vett fel. Vajon mire készülnek?
A BUX 18.083, a DAX 10.973, a DOW 18.005, az S&P500 2.096, a Nasdaq 4.380 ponton zárta a hetet. Az arany 1.228,75, az ezüst 17.29, a Brent 60,81, a WTI 53 dollár volt a pénteki tõzsdezáráskor.
P.S: Vasárnap hajnalra mégis elnémultak a fegyverek Ukrajnában.