Hírlevelek

6. heti gyorsjelentés

By 2014.02.09. No Comments

Az év 6. hetén a horror után nyugalom szállta meg a forintpiacot. A gyengécske részvénypiacunk viszont folytatta a lejtmenetet. Tovább folyhat a pénznyomtatás? Az EKB látván a részvénypiacok korrekcióját, nem lépett a gázra. Kína továbbra is süllyedõ tendenciában, viszont a nemesfémek újra szárnyra kaptak, elsõsorban a dollár gyengélkedésének köszönhetõen

A hóhér egyelõre megkegyelmezett a hazai fizetõeszköznek. A horror után nyugalom szállta meg a forintpiacot. Az EUR/HUF árfolyam már kedden 310 alá került, amikor a Fitch igazgatója érdekes módon pozitívan nyilatkozott a hazai gazdasági folyamatokról. A jegyzések 307 fölött búcsúztak pénteken. Csökött részvénypiacunk viszont folytatta a lejtmenetet. A Bux index 18106-on zárt. A Molt megint 14000 alá nyomták, miközben egy darab OTP papír 4270 forintocskát ér. A hét vesztesének számító Richter mérlege: 15% körüli bukó. A befektetõk csúnyán helyben hagyták a gyógyszerpapírt pocsék gyorsjelentése miatt. Január végén még 4700 fölött is kereskedtek a Richterrel, a héten 4000 alá is bekukucskált, de még négyessel kezdõdik a gyógyszercég kurzusa. Csupa lehangoló adat: vártnál kisebb ütemû volt a kiskereskedelmi forgalom bõvülése, süllyedt az ipari termelés és 70 milliárd forint fölötti lyuk tátongott a januári költségvetésen.

Tovább folyhat a pénznyomtatás? A spekulánsok most a Fed szigorításának enyhülését látták üveggömbjükben, mivel gyatra számok láttak napvilágot nemcsak a tengerentúlon, hanem Kínában is. Ez azt jelentheti, hogy a romló gazdasági teljesítmény alapján folytatódhat a Fedes kötvényvásárlás. Ennek megfelelõen a dollár 1,36 fölé gyengült az euróval szemben. Gyógyultak az amerikai indexek, így az S&P 500 (1797) és a Dow Jones index (15794) felfelé vették az irányt. Nézzük a ronda számokat: zuhant az amerikai feldolgozóipari ISM index, estek (bár kevésbé) a gyárak rendelései, jóval kevesebb új állás jött létre a privát szektorban.  Pozitívum, hogy a szolgáltató szektor ISM emelkedett és alacsonyabb lett a heti új munkanélküli kérelmek száma.

Az EKB látván a részvénypiacok korrekcióját, nem lépett a gázra. A monetáris feltételek változatlanok maradtak az eurózónában. Betett a hideg az európai kiskereskedelemnek, így egy százalék volt a visszaesés decemberben. Az eurózóna szolgáltató szektorában és feldolgozóiparban mért ISM index is erõsödött. Ugyanakkor a német gyáripari rendelések és ipari termelés csökkent. A hét második felében 9302 euróig javult a  német tõzsdeindex, míg a Eurostoxx 50 index 3038-ra pattant.

A kínai feldolgozóipari és szolgáltató szektor BMI süllyedt, ismét aggódhattunk a kínai gazdaság lassulása miatt. Az USD/JPY (102,27) tovább oldalazott. A tokiói Nikkei index (14462) és a Hang Seng (21637) gyengült, a Shanghai Composite (2044+) feljebb került.

Az olaj és a nemesfémek is drágultak, amelyben a dollár gyengülése is szerepet játszott. Az arany unciája 1259 dollárra, az ezüst unciája 19,87 dollárra nõtt. A Brent ára hordónként 109,6 dollár, a WTI Crude árfolyamát 99,88 dolláron jegyezték.

Szólj hozzá