Újra lépett a FED és 10 mrdUSD-vel csökkentette a nyilvános kaszinója havi beruházásait! Látszik is, hogy elindultak a részvénypiaci eladók a dollár felé fordultak így fordulhatot elõ, hogy 1,35 alatti keresztel ment hétvégére az EUR/USD kereszt. Kezd egyre inkább felértékelõdni a rövid kötvény piac és láthatóan az arany pici eséssel, de tétován nézi egyenlõre mi fog történni! A múlthéten tetõfokára hágott török probléma továbbra is aggasztóan hatott a régiós devizákra.Az EUR/HUF árfolyam 314-ig robogott, ellenben a MOL 14000 fölé lökte magát. Ahogy írtuk a részvénypiacokon a bikákat felváltották a medvék!
Amíg a világ úszott a Fedes ingyen pénzben, örömmámorban lubickoltak a vevõk. A legális kaszinó szereplõi minden instrumentumot megvettek, ami többet kínált nulla százaléknál. Az univerzum változások elõtt áll. Az elsõ lépés a Fed kötvényvásárlási programjának szigorítása, a második annak kivezetése, a harmadik már kamatemelés lesz. A Fed 75-rõl 65 milliárd dollárra csökkentette a keretösszeget. Alacsonyabb kockázatvállalás! Értékpapírból ki, dollárba be! Most ez a szlogen.
Jól megágyaztak egy forró forintos játékhoz. Egyrészt az ukrajnai pokol borzolja a kedélyeket. Másrészt a török líra aggasztó helyzete hatott a régiós devizákra. A héten a török jegybank kamatot emelt, hogy megvédje fizetõeszközét. A török veszély elillant és a spekulánsok a forintocskával kezdtek szórakozni. Ez is a befolyásos külföldi nagytõke mesterkedése? Magyarország jobban teljesít! Látjuk. Az EUR/HUF árfolyam 314-ig robogott. A MOL felrázta magát 14000 fölé, a BUX index elbúcsúzott a 19000 fölötti magasságtól. A Richter (4680) és az OTP (4240) is fogyókúrázott. A hazai számokat tekintve a munkanélküliségi ráta 9,1%-ra csökkent, a külkereskedelmi többlet vaskos lett.
A részvénypiacokon zajló korrekció, felemás makroszámok, többségében várakozáson aluli gyorsjelentések ellenére bekeményített az amerikai monetáris testület. Egyértelmû irányt láttunk a tengerentúlon. A medvék erõsebbnek bizonyultak a bikáknál, az S&P 500 (1783) és a Dow Jones index (15699) lefelé vették az irányt. Kedvezõtlen, hogy megugrott a heti új munkanélküli kérelmek száma, a vártnál kevesebb új és használt lakás fogyott, a tartós cikkek rendelése jelentõsen csökkent. A Conference Board fogyasztói indexe emelkedett, a Michigan indexe süllyedt. Pozitív, hogy a GDP 3,2%-al nõtt a negyedik negyedévben és a januári Chicago BMI kevésbé esett vissza, a személyes kiadások is várakozások fölött emelkedtek.
A német tõzsdeindex 9306 euróig esett, a Eurostoxx 50 indexet egyenlõre megtartotta a 3000 pontos ellenállás. A német Ifo index újra feljebb került és az eurózóna üzleti bizalmi indexe is szépen teljesített. Az EUR/USD árfolyam durván beerõsödött, az árfolyam 1,35 alatt ment hétvégi pihenõre.
Az ázsiai pénzügyi piacok sem vonhatták ki magukat a pesszimista hangulat alól. A japán kiskereskedelem visszaesett, az USD/JPY (102,16) oldalazott, a tokiói Nikkei (14915) tovább gyengült. A Hang Seng (22035) és Shanghai Composite (2033) folytatták a csúnya lejtmenetet.
A nemesfémek sem remekeltek, amelyben a dollár erõsödése is szerepet játszott. Az arany unciája 1246 dollárra, az ezüst unciája 19 dollárra süllyedt. A Brent ára hordónként 106,4 dollár, a WTI Crude árfolyamát 97,49 dolláron jegyezték.