Megint és újra Ukrajna és a kitiltási-korrupciós botrány. Újabb felségjelzés nélküli csapatok lépték át az ukrán határt. Fegyverszünet ide vagy oda, a harcok újra fellángoltak, egyesek szerint közel egy Ukrán- Orosz háború. Hogy a régi filmcímmel éljek: Moszkva nem hisz a könnyeknek. A nagyhatalmi kísérlet már ezrek életét követeli, de Putyinnak mindez kevés. Rátenyerelne Európára, mert ne legyen kétségünk, Ukrajna csak az elsõ lépés. Hiába a tõke nagymértékû szökése Oroszországból, hiába a rubel vesszõfutása: úgy tûnik, nem lehet megállítani az orosz szoldateszkát.
A hazai belpolitika ezúttal ismét torzszülöttet produkált. Az ország egyre mélyebbre kerül a vezetõi által kiásott veremben. Már nem az tematizálja a hivatalos megszólalásokat, hogy van e korrupció Magyarországon, hanem, hogy az USA ügyvivõje alkalmas e feladata ellátására. Urainknak nem világos, hogy ebbõl a helyzetbõl kommunikációs trükkökkel nem lehet kimászni. Az ország egyre mélyebbre süllyed a banánköztársasági létbe. Az orosz azeri barátság sem az Uniónak, sem az USA-nak nem teszik érthetõ módon. Nem tudni milyen érdekek mentén politizál a kormány, milyen mutyik vannak a háttérben.
Miközben itt mi Alijev és Putyin okos buksiját simogatjuk, a világgazdaság lassított menetben hátrál ki a recesszióból. Az Egyesült Államokban többnyire pozitív adatok látnak napvilágot, a munkanélküliséget, a fogyasztói bizalmat illetõen. Vége felé közeledik a gyorsjelentési szezon. Irdatlan pénzek mozognak a tengerentúlon. A Google új beruházásként ûrprojektbe fogott, kibérelte a NASA egyik bázisát. Jót jelentett a kiskereskedelem bõvülésével összhangban a Wal-Mart. A Cisco egyszámjegyû növekedésrõl számolt be, elmaradva a várakozásoktól. A GoPro, a befektetõk bánatára részvényértékesítésbe kezd, hogy finanszírozni tudja befektetéseit. A Yahoo megvásárota a BrightRoll nevû videó reklám céget. Jó lesz figyelni! Warren Buffet megvásárolta a Duracellt, és õ csak alapos indokkal vásárol!
Az öreg kontinensen is zajlik az élet. Leminõsítették Belgiumot, a jó tanuló most Ciprus. Az eurozóna gazdasága 0,2%-t erõsödött. Lassan de biztosan kezd Európa is kimászni a gödörbõl. Németország gazdasága 0,1%-t erõsödött az elmúlt negyedévhez képest. A belga KBC Group a vártnál jobb eredményeket közölt az idei harmadik negyedévi teljesítményérõl. Az Airbus eredménye elmaradt az elvárttól. Jelentett az E.On, mely EBITDA soron jobb, míg a nettó eredmény soron gyengébb számokat tett közzé az elemzõi prognózisnál. Az olasz Unicredit bank nyeresége az egy évvel korábbihoz képest több mint háromszorosára, 722 millió euróra emelkedett. A vártnál is jobban teljesített a CIB anyabankja, az olasz Intesa Sanpaolo az idei harmadik negyedévben.
Itthon lassan már mozdulni sem lehet anélkül, hogy az USA vagy az Unió ne vizsgálna valamit. Most éppen az Európai Csalás Elleni Hivatal vizsgálódik egy állami cégnél. Az idén a harmadik negyedévben az elõzõ negyedévhez képest 0,5%-kal növekedett a magyar gazdaság. Újabb bankvásárlásra készül egyes hírek szerint – a magyar állam. Az áldozat ezúttal a Budapest Bank. Az Öveges program keretében sikerült néhány milliárdot nyomtalanul eltüntetni a Kliknek. Jó kondiban van az OTP. Dacára az orosz és ukrán piacon elszenvedett veszteségeinek, a vártnál jobb számokkal rukkolt elõ. Szenved a Rába. Az elõzõ évhez képest jelentõs a visszaesés. Meglepetés! A CIG PANNÓNIA profitról számolt be. A MOL számára négy operátori licenszet ajánlottak fel az Egyesült Királyság kontinentális talapzatán az Egyesült Királyság 28. kutatási licensz kiírásán. A Richter 500 ezer darab saját részvény tõzsdén történõ megvásárlására adott megbízást az UniCredit részére.
A BUX 17.382, a DAX 9.245, a DOW 17.645, az S&P 2.041, a NASDAQ 4.226 ponton zárta a hetet. A BRENT 79,28, a WTI 75,34, az arany 1.190,43, az ezüst 16,31 dollár volt pénteken tõzsdezáráskor.