Hírlevelek

43. heti gyorsjelentés – Protekció nélkül

By 2015.10.27. No Comments

Csonka hetünk volt, tekintve az 1956-os forradalom megünneplésére szánt pénteki napot. A hazai közbeszédet még mindig a menekültválság tematizálja, újdonságként betolakodott a képbe a TV2 háború, ahol már senki nem tud semmit. A parketten sem történt semmi különleges, a forgalom gyenge, csak a blue chipek húzzák az indexet. Még mindig sláger a Richter, az OTP és a MOL. A magyar gazdaság állóvízébe az Audi dobott újabb kavicsot bejelentésével, mely szerint tovább bõvíti gyõri üzemét. A Lego a megnövekedett keresletnek köszönhetõen bõvíteni kívánja magyarországi üzemét. A BUX a hetet 1,6%-os erõsödéssel zárta.

Úgy tûnik egyre szilárdabb lábakon áll a világgazdaság. Európában megfelelõ lökést adott az EKB monetáris lazítási programja az addig botladozó kilábalásnak. Ezen felül segítik a fellendülést az alacsony energia árak, bár ennek vannak kárvallottjai is. Fõként Oroszország nem örül a stagnáló olaj és gázáraknak, de Norvégia sem boldog. Az infláció egészséges mértékének kialakulását sem segíti a mélységben tartózkodó energia szektor. Mindezek ellenére úgy tûnik bájos búcsút inthetünk a recessziónak. Ezt a feltételezést erõsítik meg az emelkedésnek indult ingatlanárak, és az építõipar felfelé ívelõ tendenciája, amely az emelkedõ lakásárakban is megmutatkozik.

Ukrajnában megmerevedtek a frontok. Úgy tûnik közel kerültünk, ha nem is a békéhez, de legalább a fegyverszünethez. Ebben persze szerepet játszik a jelenleg lapos kúszásban közlekedõ orosz gazdaság, és persze a rubel tartós gyengesége.

A tõzsdeindexek a héten is hektikusan viselkedtek. A gyengébb kínai GDP adatok és a brazil gazdaság nyavalyái a ludasak ebben. A kínai jegybank intézkedései nem tûnnek egyelõre túl operatívnak. Japán már lényegesen jobban fest. Az ottani beavatkozásnak köszönhetõen, nem lennék meglepve, ha a Nikkei hegymenetnek indulna.

Amerika sem tudja kivonni magát az általános tendenciák alól, de ha lassan is, a gazdaság menetel felfelé. „Hosszú menetelés” lesz ez. A FED is csak kapkodja mind a hét fejét, egyelõre még okádja a tüzet. A kamatemelés idõpontja bizonytalan, az elemzõk egy része szerint csak jövõre következik be. Vegyes a kép a gyorsjelentéseket nézve, de a bankszektor teljesítménye nem tûnik tragikusnak, és az autóipar is szárnyal.

Itthon csendesen folyik a kereskedés az eddig megszokott mederben. Kis forgalom mellett csekély elmozdulásokat látunk. A magyar gazdaság továbbra is gólya módon üzemel, változásra utaló jeleket továbbra sem látni.  

A világgazdaságot befolyásoló olajár továbbra is 50 dollár környékén mozog, és az egykor szépen fénylõ arany ára sem szándékozik kilépni az 1.100-1.200 dollár közti sávból.

Európa Draghi bejelentésétõl kapott szárnyra, mely szerint 2016 szeptembere után is elképzelhetõ a monetáris lazítás folytatása. Szavai hatására hízásnak indultak az indexek.

Az öreg kontinensen is beköszöntött a gyorsjelentési szezon. Néhány mazsola a teljesség igénye nélkül:

Szépen muzsikált az Elektrolux, Európa legnagyobb háztartási gép gyártója. Erõs számokkal rukkolt elõ a Volvo AB is, ellenben az Ericson csak megközelíteni tudta az elemzõk várakozásait. Bevezették a Ferrarit a New York-i tõzsdére.

A tengerentúl özönlenek a gyorsjelentések. Ezúttal is csak szemezgetek közülük. A Tesla meglepetéssel szolgált, ezúttal kellemetlen meglepetéssel, bár a kezdeti 10%-os esést sikerült 6%-ra korrigálni. Szépen muzsikált a Microsoft, a General Motors, a Google, a Boeing, a VerizonÚgy tûnik, komoly bajban van a Yahoo. Betlizett a Coca Cola, az IBM, a Procter&Gamble, a Morgan Stanley.

Még mindig nem tudni, mikor emel kamatot a FED!

Szólj hozzá