Elérte a piacokat, így a magyar pénzpiacot is a korrekció. Az EUR/HUF árfolyamot 306 fölött tavaly márciusban láthattuk utoljára, de „legalább” az MNB „bátor” és 2,85%-ra vágta az irányadó kamatot. A hét híre viszont, hogy az OTP horvát vásárlásba kezdett. Nemzetközi körképünkben ukrán, török, argentín, brazil és thai problémák kezdenek kibontakozni! Európa és Ázsia is visszábblépett, de valjuk meg õszintén a tavalyi és 25-35%-os részvénypiaci rallyja után ez indokolt, technikailag mindenképp. Ha korrekció, indul az arany és az ezüst is!
A nemzetközi pénzalvilág lesújtott gonosz arcával és töpörödött országunk pénzpiaca is megérezte a korrekciót. Utoljára tavaly márciusban néztük kikerekedett szemekkel az EUR/HUF árfolyamot 306 fölött, most ismét megkaptuk! Persze nekünk nem elég a rossz hangulat, a Magyar Nemzeti Bank perverz játékot kezdett ûzni. Az MNB fittyet hányva a forintocska mákvirág helyzetére újra kamatot vágott. Most már 2,85% a jegybanki alapkamat. Lehet széllel szemben vizelni? Nem, de a nagyfiúk is tudják ezt. Csak nem az export és az infláció felpörgetése van a háttérben? Veszélyes társasjáték ez, kérem szépen! Közben a magyar blue chipek is kaptak néhány pofont. A MOL megint bezúgott 14000 alá, a BUX index még éppen 19000 fölött tartózkodott. A Richter (4744) is csökkent, az OTP-t (4350) lerántották 4500 alá. A hét híre, hogy a legnagyobb belföldi bank egy aprócska horvát bankot vehet.
A bizonytalanság a tõzsde esküdt ellensége! Tüntetések, polgárháborús szituációk és társadalmi elégedetlenség. A török félhold korrupciós botránya karácsony elõtt kavart vihart, a káoszban azóta esnek a török eszközárak. Az ukrán események lassan két hónapja zajlanak, most már szinte fegyveres konfliktusról beszélhetünk. Argentína állítólag csõd szélén áll, de Brazília sem büszkélkedhet teljesítményével. Thaiföldön ugyancsak politikai csatározás és szükségállapot van.
Számítottunk korrekcióra? Igen. Elnézve a nemzetközi helyzetet, nem lepõdhetünk meg. Különösen a pénteki mínuszok voltak brutálisak. Brummogtak a medvék, az S&P 500 (1790) és a Dow Jones index (15879) lefelé vették az irányt. Érdekes módon a dollár most gyengült, 1,3676-on jegyezték pénteken az EUR/USD-t. A használt lakások forgalma enyhén nõtt, a heti új munkanélküli kérelmek száma 330 ezer alatt maradt. A spekulánsok feszülten várják a Fed jövõ heti ülésezését.
A patinás DAX-ot 9400 alá nyomták, a Eurostoxx 50 index zakója 3000 fölött állt meg. A német Zew intézet szerint januárban egy kicsit visszaesett az üzleti bizalom, a szakértõk növekedést vártak. Az átfogó feldolgozóipari beszerzési menedzser index viszont jobban emelkedett az eurózónában.
A japán ipari termelés a várt növekedés helyett visszaesett. Az USD/JPY (102,25) csökkent és a tokiói Nikkei (15392) is gyengült. A negyedik negyedévben kicsit jobban teljesített a kínai gazdaság, nagyjából az elemzõi várakozást hozta az ipari termelés és a kiskereskedelem. Recessziót jelzett a feldolgozóipari BMI a kínai feldolgozóiparban, mivel értéke 50 pont alá esett. A Hang Seng (22450) majdnem ezer pontot zuhant, miközben a Shanghai Composite (2054) árfolyama nõtt.
A hét egyértelmûen a nemesfémeké volt. Az arany 1267 dollárra emelkedett, az ezüst unciája 20,19 dollárra nõtt. A Brent ára hordónként 107,9 dollár, a WTI Crude árfolyama 96,64 dollár volt pénteken.