Hírlevelek

39. heti gyorsjelentés

By 2014.09.28. No Comments

A fõtéma még mindig Ukrajna és Oroszország. Ugyan Ukrajnában kitört a tûzszünet, de a küzdõ felek ezt nem tartják mindig magukra nézve kötelezõnek. Az elmúlt hónapokhoz képest viszonylagos csend van. Barátságtalanlépésekre azért néha sor kerül. Ukrajna ideiglenesem lezárta Oroszországgal közös határát. Az ukrán törvényhozás ratifikálta az Unióval kötött kereskedelmi egyezményt. Ettõl Putyin berágott és újra tárgyalást követel.

Bajban az orosz gazdaság. Ötödével esett az orosz nagy- és középvállalkozások, illetve szervezetek adózás elõtti nyeresége júliusban éves összehasonlításban. Az Orosz Nemzeti Banknak is a tyúkszemére léptek: Oroszország arany és devizatartaléka 4 milliárd dollárral csökkent egy hét alatt. Putyin megtorló intézkedéseket helyezett kilátásba. Állítólag a szankciókat megszavazó országok eszközeinek elkobzása is szóba jöhet.

Amerika boldog. Pénteken az elemzõk becsléseit meghaladó GDP adat látott napvilágot. A használt lakás értékesítések száma ugyan kissé elmaradt a várttól, de ez nem zavarta meg a bikát a tõzsdén. Obama megváltoztatta az iparûzési adó szabályait: ez néhány vállalatnak fájni fog. A hedge fundok menekülnek az aranyeszközökbõl. Örülnek az Apple befektetõi: hatalmas mennyiség kelt el az iphone 6-ból és az iphone 6 S-bõl. A Herbalife 10%-t esett egy rémhírre és ezt már nem tudta kompenzálni. Tõzsdére készül a Citizens Financial Group. Siker sztori az Aliba IPO. A Yahoo szenved, egyre csak esik az árfolyam. Négyéves mélypontra került pénteken a búza határidõs jegyzése Párizsban és Chicagóban egyaránt, részben azért, mert a jónak ígérkezõ globális termés lenyomja az exportárakat. Az igen csak rossz kezdés után korrigálni tudtak az amerikai indexek a hét végére.

Európa szenved. Az euróövezet gazdasága az idei második félévben csak mérsékelten fog növekedni az Európai Központi Bank (EKB) legfrissebb konjunkturális segítségének köszönhetõen. Mario Draghi úgy fogalmazott, hogy készen állnak további nem szokványos lépések megtételére az infláció és a gazdasági növekedés erõsítéséhez. Az öreg kontinens bankjai pofozógép szerepben „tündökölnek”. A bankpapírok egész Európában szenvednek. Óriási felvásárlást hajt végre a német Merck, a gyógyszeripari vállalat ugyanis 17 milliárd dollárt hajlandó fizetni a Sigma-Aldrichért. A Raiffeisen negatív bejelentésére részvényeinek ára közel 3 éves mélypontra esett vissza. A Tesco kissé elszámolta féléves profitjának összegét. Egy páran új munkahely után nézhetnek. A Siemens közel 6 milliárd euróért az amerikai Dresser-Rand olaj- és gázcég megvásárlására készül. Hiába alakult rosszul a második negyedéves növekedés Németországban, az általános trend nem sérült-jelentette ki a Bundesbank.

Itthon röpködnek a pozitív hírek. Javította az idei gazdasági növekedésre vonatkozó elõrejelzését a GKI Gazdaságkutató Zrt. legfrissebb prognózisa szerint a GDP 2014-ben 3 százalékkal, jövõre pedig 2 százalékkal bõvülhet. Nem változtatott az irányadó rátán a monetáris tanács, így maradt 2,1%-on az alapkamat. Még mindig téma a devizaadós mentés. Az ügy végére, úgy tûnik csak a jövõ évben kerül pont. A fizetési mérleg többlete 809 millió euró volt az idei második negyedévben. Az MNB zöld utat adott a Norbi Update Lowcarbnak. Szerintem nagyobb eséllyel indulhatnának az X Faktorban. 

Az OTP szenved, akár a többi magyar blue chip. A DAX 9.543, a BUX 17,619, a DOW 17.120, az S&P 1.983, a NASDAQ 4.055 ponton zárta a hetet.Az arany 1.215.05 dollárral, az ezüst 17,56 dollárral, a BRENT 97.02 dollárral zárt pénteken. Jelen írás befejezése után jött a hír, hogy kiújultak a harcok Ukrajnában.

Szólj hozzá