Még mindig sláger téma Ukrajna. Tart a tûzszünet, kisebb nagyobb csetepatékkal tarkítva, de a hamu alatt izzik a parázs. Dõreség lenne azt hinni, hogy Putyin lemondott volna terjeszkedési terveirõl. Az embernek dejavu érzése támad: az ötvenes évek Amerikája avatkozott be ilyen vehemenciával más országok belügyibe, azzal a különbséggel, hogy nem foglalt el területeket. Újabb segély konvoj tart Ukrajna felé. Kérdés: vajon kinek visznek segítséget. Az Unió és az Egyesült Államok újabb szankciókat vezettek be Oroszország ellen. Ezúttal már Putyin személyes érdekeltségei is érintettek, sõt az olajban gazdag ország a finomítók elavult technológiája miatt üzemanyag hiánnyal néz szembe.
Az Egyesült Államok tovább menetel a gazdasági fellendülés útján. A fogyasztói bizalmi index rég nem látott magasságokba tört. Az új munkanélküli segélyért folyamodók száma 300.000 körül liftezik. A tõzsdeindexek közül a Nasdaq teljesít legjobban. Az Apple ismét megpróbált nagyot durrantani. Hogy ez mennyire sikerült neki, az a közeljövõben kiderül. Árfolyama az új iphone bemutatása után elõbb esett, majd emelkedésnek indult. A Facebook bejelentette: Hajlandó egymilliárd dollárt áldozni arra, hogy elvigye az internetet az eddig fehér foltnak számító területekre. Számításai bejönni látszanak, hiszen Nigériában százmillió új regisztrációval gazdagodott a legnagyobb közösségi oldal. A Tesla tovább erõsödött. Az ügyben megszólalt Elon Musk is: túlértékeltnek tartja a vállalat részvényeit, óvatosságra int.
Európát a skót népszavazás tartja lázban. Különbözõ közvélemény kutatások különbözõ eredményt jósolnak. Most éppen az elszakadást ellenzõk vannak többségben. Cameronnak mindenesetre sok álmatlan éjszakát okoztak a derék kilt viselõk. Az olasz gazdaság kátyúban van. Renzi olasz miniszterelnök 0%-s GDP bõvülést jósol az év végére. Az Oroszország elleni újabb szankciók bejelentésére esni kezdtek a részvény piacok. Kösz Putyin! Júliusban az ipari termelés a várt duplájával, egy százalékkal emelkedett az elõzõ hónaphoz képest az eurózónában. Az éves dinamika így 2,2 százalékos bõvülést mutat az övezetben, és 2,0 százalékot az EU-28-ban.
Van azért jó hír is! Felminõsítették a görög gazdaságot. Mit mondjak? Ráfért!
Nem változott az éves bázison számolt német infláció, augusztusban is 0,8 százalék volt, akárcsak júliusban. Csaknem 300 millió jüanos (12 milliárd forint) büntetést kapott a FAW-Volkswagen és a Fiat Chrysler Kínában, ahol versenyellenes tevékenység miatt már 1,6 milliárd jüan (64 milliárd forint) bírságot rótt ki a szabályzó hatóság. Az összes kelet-közép-európai vevõjének kevesebb gázt szállít a Gazprom, mint amennyit szerzõdés szerint szállítania kellene. Ukrán források szerint az orosz fél felárral manipulálja a Magyarországnak eladott gáz árát.
Itthon is zajlik az élet.
Júliusban – az elsõ becslés szerint – a kivitel értéke 7,3 milliárd eurót (2244 milliárd forintot), a behozatalé 6,8 milliárd eurót (2090 milliárd forintot) tett ki, a külkereskedelmi mérleg aktívuma az év hetedik hónapjában tehát 498 millió euró (154 milliárd forint) volt. A júliusi kivitel 78, a behozatal 74 százalékát az Európai Unió tagállamaival bonyolítottuk le. A forint a múlt heti események hatására hajszálnyival erõsebb szinten kezdte a hetet az euróval szemben, de a dollárral szemben tovább veszített értékébõl. Az ingatlanpiaci forgalom augusztusban 27%-kal volt magasabb, mint egy évvel korábban, azaz úgy tûnik, folytatódik az év eleje óta tartó fellendülés. Kelet-Magyarországon létesít gyárat az Apollo Tyres indiai gumiabroncs gyár. A HVG szerint jönnek a Nemzeti Italboltok.
A DOW 16.990 ponton, az S&P 1985 ponton, a Nasdaq 4070 ponton,a DAX 9639 ponton, a BUX 18.691 ponton zárta a hetet. A BRENT árfolyama 98.38 dollár, az arany árfolyama 1.229,38 dollár, a WTI 91,89 dollár volt a pénteki tõzsde záráskor.
A részletes technikai elemzésekért olvassa el a hírlevélhez kapcsolt elemzéseinket!