Jegybanki alapkamatvágás, élénkülõ devizahiteles mentõcsomag, 300 felett a forint, szíriai konfliktus fokozatosan nyomasztja a fejlett világ vezetõit, az EUR/USD újra 1,31 volt (1,34-rõl!!!!) és az is kiderült, hogy a pénznyomda még mindig kedves technika a FED részérõl, viszont komoly USD GDP bõvülés mellett szágoldásba kapcsoltak a nemesfémek!
A bátor és kormánytól független jegybankárok újabb 20 bázispontos sebet ejtettek az alapkamaton, ezzel 3,8%-ra vágták a mutatót. A metszést pesszimista nemzetközi pénzügyi hangulatban követték el, egy kis hazai devizahiteles mentõcsomaggal ölelt bizonytalansággal megspékelve, a keserû pirula nem maradt el. Torkig volt a hazai fizetõeszköz, mint szaros gyerek a szalma bölcsõben. A 35. héten 300 fölött élte világát a forint az euróval szemben. Nem csodálkoztunk, hogy ismét kapott egy pofont az OTP és MOL is, bár hét végére visszaerõsödtek a vezetõ részvények és a BUX is. Elõre menekültek a bankok? Reméljük, nem a vesztükbe. A Bankszövetség szócsöve, Patai Nagyúr szerint sok százmilliárdos terhet vállalnának a pénzintézetek, hogy megtörténjen a devizahiteles mentés. Alakul a kompromisszum! Végre!
A szíriai konfliktus mérge ette a tõzsdéket. A hírek szerint jótékony USA és szövetségesei akár ENSZ felhatalmazás nélkül is bombáznának egy kicsit, hogy megsimogassák a vegyi fegyvereket bevetõ szír diktátor szõrös szívét. Szíria komoly légierõvel és támogatókkal is bír, elég, ha Iránra gondolunk. Oroszország és Kína ellenzik a háborút. Miért félnek a spekulánsok? Egy katonai támadás az egekbe hajthatja az amúgy is magas olajárfolyamot, amely veszélyezteti a globális gazdasági növekedést.
A vén kontinens oszlopa, Németország megint örülhet. Aklot ugrott a német gazdasági bizalmi index, kedvezõek a gazdasági kilátások. A szír helyzet alaposan betett a német tõzsdének is, de még mindig 8100 fölött tanyázott a DAX. Lejtmenetbe kerültek a vezetõ európai részvények, 2700 felé vette az irányt a EUROSTOXX 50 index. Az EUR/USD árfolyam lepattant 1,34-rõl és 1,31-ig visszatesztelt.
Dante pokla elmaradt, de csökkentek a vezetõ tengerentúli indexek. Újabb érvek jelentek meg az amcsi kötvényvásárlási program szûkítése ellen, amelyeket közvetlen módon nem vesznek figyelembe a Fed vezetõi. Egyrészt a fejlõdõ piacok likviditása, másrészt a szír helyzet bizonytalansága miatt is fontos lehet a mennyiségi ösztönzés. Voltak rosszabb makrók is. Óriásit zuhantak az amerikai tartós javak rendelései, a függõben lévõ amerikai lakáseladások száma visszaesett. Kevésbé nõttek a személyes kiadások. Ezzel szemben a Conference Board fogyasztói bizalmi indexe nagyot ugrott és jól szerepelt a heti új munkanélküli kérelmek száma. Jó hír, hogy a 2. negyedéves amerikai GDP bõvülést 2,5%-ra korrigálták. Emelkedett a Chicago BMI és a Michigan fogyasztói bizalmi index is jól teljesített.
A mesés keleten is a medvék játszották a fõszerepet. A Nikkei és Hang Seng index alaposan zúgott lefelé, Shanghajban a vételek domináltak. Az USD/JPY árfolyama oldalazott.
Huncut félelem következménye: Részvényekbõl nemesfémekbe és olajba menekültek a befektetõk.