Lassul a kínai gazdaság növekedése. Még mindig 7% feletti a becsült idei GDP növekedés, de üteme elmarad az elemzõk várakozásaitól. A kínai tõzsde hosszú ideje tartó száguldása megtorpant, sõt rükvercbe kapcsolt. Persze azért nem kell zokogniuk azoknak, akik idejében beszálltak a robogó riksába. Úgy tûnik a kínaiak rákaptak a tõkefialtatásra. Azt mondják, több a tõzsdézõ, mint a kommunista párttag. Mao forog a sírjában.
A visszaesõ kínai kivitelt a jegybank ortodox módon a jüan leértékelésével próbálja orvosolni, és ez bizony megrázta az európai és amerikai tõzsdéket. Leginkább azonban Ausztrália és Új-Zéland szenvedett. Hiába! Valamit tenniük kellett, hiszen már a bérek sem olyan olcsóak, mint voltak, és az ingatlan szektorban is komoly bajok vannak. A felépült szellemvárosok jóformán néptelenek, az ingatlan árak pedig esnek. Úgy tûnik az állami beruházások rossz irányt vettek. A közelben új versenytársak bukkantak fel, melyek közül Vietnám tûnik a legveszélyesebbnek.
A gépkocsi eladások is megtorpantak. Ezt fõleg az európai prémium márkák érzik meg. A legnagyobb vesztes a Volkswagen csoporthoz tartozó Audi. A 7,1%-os visszaesés egy ilyen hatalmas piacon jelentõsnek mondható.
A makroadatok is csúnya képet mutatnak. A várt 6,6%-kal szemben csak 6%-os volt a júliusi ipari termelésbõvülés. Tán korai lenne még temetni a kiskereskedelmet, de bõvülésének üteme alulmúlja a várakozásokat. Pedig a kínai vezetés szerint ennek kellene pótolni a kiesett exportot. A jegybank élénkítette a hitelezést, az elvárásoknak megfelelõen csökkentette a kereskedelmi bankok tartalékrátáját, és kamatvágásokkal operált. Csipkedik magukat, hiszen közel a Kínai Kommunista Párt Központi Bizottságának ülése, ahol meghatározzák majd a következõ öt év gazdaságpolitikáját.
Itthon lassulni látszik a GDP növekedés, és ebben a mezõgazdaság gyenge teljesítménye ludas. Az Eurostat szerint 2,4%-nál járunk, ami nem Európa rekord. A külker mérlegünk viszont, hála az ipari termelés bõvülésének, még soha nem volt ennyire pozitív. A jegybank folytatta a héten is ingatlanportfoliójának bõvítését. A bankbetétek tovább apadnak, viszont növekszik az állampapírokban és a különbözõ befektetési alapokban lévõ tõke mennyisége. Az inflációs mutató ismét esik, az árak csak nem akarnak nõni.Az OTP tavalyi veszteségével szemben idén már nyereséget produkált. A migrációs helyzet egyre fokozódik, jó lenne, ha az Unió már valami hatásosat lépne, mert ha ígí megy tovább, tragédia lesz belõle.
Európa csendes, piheg a nyári melegben. A gyorsjelentési szezon a végét járja. Üdítõen hatott a börzékre, hogy az Európai Bizottság elfogadta a Görögországnak nyújtandó segély feltételeit és összegét. A várt emelkedés helyett tovább csökkent a német ZEW hangulatindex. Jelentett az Eon. Jelentése felülmúlta a várakozásokat. Ugyan csak jelentéssel rukkolt elõ az OMV. Ez a negyedévük nem sikerült túl jól.
Amerika küzd az erõs dollárral. Az indexeket megcincálta a kínai valutaleértékelés. Elemzõk arra számítanak, hogy csúszni fog a szeptemberi kamatemelés. Újabb részvényeket bocsát ki a TESLA, hogy finanszírozni tudja bõvülõ termelését. Az árfolyam ennek ellenére emelkedni tudott.
Meleg van, érik az uborka!