Naponta szembesülünk a televíziót nézve diadaljelentésekkel, a magyar reformok hatásosságát illetõen. Kiváló számokat hallunk a munkanélküliség csökkenésével, a kiskereskedelmi forgalom bõvülésével kapcsolatban. Az emberben mégis ott bujkál a kisördög, amikor mély csend övezi az oktatás és az egészségügy állapotát. A középfokú oktatási intézmények számának csökkentése, a lepukkadt kórházak, az alulfizetett és agyonterhelt pedagógusok és egészségügyi dolgozók, a felsõoktatási intézményekbe felvettek számának csökkenése alaposan beárnyékolja a jövõt.
Jó, hogy itt van az Audi, a Mercedes, az Opel és társai. Mégis óhatatlanul felmerül a kérdés: Hol vannak a magyar ipar zászlóshajói? Mi történik akkor, ha az elõbb említett cégek máshová viszik tevékenységüket? Miért a Kereskedelmi és Iparkamara szándékai dominálnak az oktatásban? Hol van a magyar innováció, amelyik lökést adhatna a magyar gazdaságnak? A magyar startup vállalatok szinte kivétel nélkül tõlünk nyugatra találják meg a boldogulást. Ha nem építjük fel a jövõt most, gyerekeink és unokáink látják majd kárát.
Most pedig jöjjön egy kis összehasonlítás azokkal az országokkal, amelyekkel együtt lettünk tagjai az Uniónak:
Egy fõre jutó GDP
Csehország 18.624 dollár
Szlovákia 17.008 dollár
Szlovénia 22.100 dollár
Észtország 16.720 dollár
Litvánia 14.009 dollár
Lettország 13.900 dollár
Horvátország 12.829 dollár
Lengyelország 12.709 dollár
Magyarország 12-652 dollár
Románia 7.939 dollár
Bulgária 7.006 dollár
Itthon az államadósság 900 milliárd forintra emelkedett. A forint újra gyengélkedik, és emiatt megdrágult az import. Jelentõsen bõvült a beszerzési menedzserindex. A gazdasági fejlettségben csak mérsékelt elõrelépés produkált tíz év alatt Magyarország a régiós versenytársakkal összevetve, közben viszont a gazdasági nyitottság terén jelentõsen elõrelépett és a régió legnyitottabb gazdaságának számít. A Rába felemás jelentést tett közzé. Mini rallyn van túl a Magyar Telekom, köszönhetõen a 4G fejlesztésnek és az okostelefonok elterjedésének. A Zwack csökkenõ árbevétel mellett növekvõ nyereségrõl számolt be.
Európába is felturbósodott a gyorsjelentési szezon. Jól teljesített a Pirelli, az RSA Insurance, , a belga KBC, a Deutsche Telekom, az Unicredit, az NN csoport, , a Hugo Boss, az Axel Springer, a Commerzbank, az Allianz. Visszaesett a BMW profitja. Akik kimaradtak, azoktól szíves elnézést kérek.
A tengeren túl ismét bõvült a foglalkoztatottság, egyre jobban látszik a közelgõ kamatemelés. A tõzsdeindexeket erõsen negatív irányba befolyásolja a kínai tõzsdei lufi kipukkanása. Meglepetést okozott a Tesla, zuhanó árfolyam mellett töltötte a hetet. Ugyanígy járt a Walt Disney és a Zynga is. Jót jelentett a Wendys,, a Michael Kors, az NVidia, a First Solar , a Groupon,