Hírlevelek

32. heti gyorsjelentés- Amerika csőre töltve

By 2017.08.14. No Comments

Szombat reggel is korán ébredtem, mint minden nap. A szokásos reggeli készülődés után, egy finom Frei kávézóból vásárolt trópusi koffeinmentes kávé mellett átolvastam a külföldi sajtót. A Bloomberg címlapon hozta, hogy Kína elnöke, Xi Jinping felhívta Donald Trump amerikai elnököt, hogy mindkét félnek, az USA-nak és az Észak-Koreának is vissza kellene fogni magát és elkerülnie az epés megjegyzéseket az esetleges atomháborúval kapcsolatosan. Ugyanis a Phenjanban tartózkodó Észak-Korea elnöke, Kim Dzsongun négy napja, szerdán közölte, hogy „komolyan mérlegeli”, hogy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétáival csapást mérjen az Egyesült Államok csendes-óceáni külbirtokára, Guam szigetére, ahol az amerikai haderőnek hadászati jelentőségű katonai létesítményei vannak. Erre a közleményre reagált többször is Donald Trump, a golfklubjából azt üzente, hogy Észak-Koreának megsemmisítő válaszra kell számítani, ha nem hagy fel az Egyesült Államok fenyegetésével. Majd az amerikai és a koreai elnök nyilatkozatai miatt a befektetők óvatosra vették a vásárlásokat a tőzsdén. A befektetők ugyanis jelenleg nem mernek a nagy számokban hinni. Kiderült ebből a cikkből is, hogy szerdai szópárbaj után az Észak-Korea és az USA közötti geopolitikai feszültségek rányomták a bélyegüket a tőzsdei hangulatra is, a hétvégére közel 200 pontos esést mutatott a Dow Jones, így pénteken 21858,32 ponton zárt. Már a múlt hétvégén az lett a reakció, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa új szankciókat fogadott el Észak-Korea ellen, ezúttal sem Kína, sem Oroszország nem vétózta meg a büntetőintézkedéseket. 

Délutánig még sok teendőm volt, a bevásárláson és a ház takarításán kívül át kellett néznem egy portfoliót, amelyet egy éve egyik ügyfelemnek, Zoltánnak készítettünk el, vele volt találkozóm késő délután Vácon. Zoltán tavaly több vállalati kötvényt, illetve részvényt is vásárolt. Megvásárolta az Apple részvényét is, illetve a Strabag kötvényét is, amely ráadásul rövidtávra szóló, 2019-ben lejáró, éves szinten 4,25% eurós kamatot ad. A portfolióban található még a Peugeot és az amerikai Arcelormittal vállalati kötvénye is. Jelenleg a 70 millió forintos portfolióban az Apple több mint 70%-os nyereséget ért el, míg a Strabag 2,8%-os árfolyamgyengeségben van. Időközben a Peugeot kötvénye 5,625% kamatot hozott és már a számláján van készpénzben 10 millió forintnyi tőke és annak kamata. Az Arcelormittal is 6%-os árfolyamnyereségnél tart a 6,25%-os kamatkifizetése mellett.

A találkozóra Vácon, az Eszterházy Kávézóban került sor, mivel verőfényes napsütés volt, így a teraszon egy-egy hideg gyömbért és egy bajor kávét ittunk. Zoltán megérkezésékor elmesélte, hogy roppant sikeresen megy azóta is az üzlet az élelmiszerboltjaiban, viszont „sajnos” éjjel–nappal dolgozik. Zoltán a beszélgetés elején kérte, hogy a Partner Bank számláján lévő szabad egyenlegét, a 35.000 euróját és az azóta a saját kereskedelmi bankjánál összegyűjtött 15.000 eurót szeretné Tartós Befektetési Számlára tenni euróban vagy dollárban, hogy a profitot öt év múlva akár kamatadó mentesen is élvezni tudja. Zoltánnal havonta beszéltünk telefonon is és ebben az évben még májusban találkoztunk, de ahogy akkor is, így most is érdeklődött a heti gazdasági eseményekről is.

Tájékoztattam arról, hogy megjelentek a Q2-es, második negyedéves adatok több vállalatnál is. Kiderült, hogy 2019-től megszűnik a Disney és a Netflix közti megállapodás, amely alapján a vállalat az új filmjeit a Netflixen keresztül tette elérhetővé az online közönség számára. Ehelyett maga a Disney indít egy új online videó szolgáltatást, ezzel kizárván a Netflixet mint közvetítőt. A hírekre a Netflix árfolyama 3%-os, a Disney aznap 4%-os esést mutatott. Megjelentette a 3.negyedéves jelentését a Disney, amelyből kiderült, hogy a vállalat a várthoz közeli, 14,24 milliárd dolláros árbevételt ért el, míg az egy részvényre jutó tisztított profit szintén a várthoz közeli 1,58 dollár lett.

A chipgyártók közül az Nvidiának különösen nagy és két oka is van az örömre, hiszen ők állítják elő azt a chipet is, amely többek között a Nintendo új konzolját is meghajtja. Igaz, nem kaptak tökéletes bevételi eredményeket, mert a bevételük épphogy meghaladta a 416 millió dollárt, a várt 423 millió dollárral szemben. De a mostani Nvidia negyedéves számaiból azért az is kiderült, hogy a társaság részesedése 176 százalékkal nőtt az elmúlt 12 hónapban. Így a teljesítmény az S&P 500-ban az első helyen áll, a Micron Technology 90,5 százalékát megelőzően, a FactSet szerint.

Óriási csalódást okozott a nemrég tőzsdére került Snap második negyedéves jelentése. A vállalat 182 millió dolláros árbevétele kicsivel elmaradt a 187 millió dolláros elemzői konszenzustól, az egy részvényre jutó veszteség pedig 16 cent lett, 2 centtel magasabb a vártnál. A befektetőket pénteken már bosszanthatta, hogy a Snapchat kiadása 116 millió dollárról 443 millió dollárra duzzadt.

A héten a WTI típusú kőolaj 48,72 dollárra esett az észak-koreai „háborús hírek” és az OPEC szkepticizmusa miatt. Ugyanis a piac nem bízik már abban, hogy az OPEC tagok tartani tudják a termelési kvótákat. Pedig a héten Irak és Szaúd-Arábia megegyezett, hogy a jövőben betartják a kitermelésben a vállaltakat. Eddig Irak volt az az ország, amely a kitermelési kvóta ellenére a legtöbb nyersolajat termelte ki.

Az eredeti tervekhez képest végül 5 bázisponttal magasabb, 5,3%-os hozam mellett bocsájt ki bóvli kötvényt a Tesla. Hiszen készpénzre van szüksége, hogy finanszírozza a megfizethetőbb elektromos autó tömegtermelését, a 3. modellt. Elun Musk a Bloomberg szerint 1,5 milliárd dolláros, 8 éves kötvény értékesítését tervezi. A héten a Nasdaq100 sem tudott emelkedni, így péntekre 5831,53 ponton zárt. A hét vesztese a Snap-en kívül a Mylan részvénye lett, amely rossz szám adatai miatt 5,25%-ot esett, illetve a Goldman Sachs bankpapírjai is negatívan, 224,15 dolláron zártak.

Kiderült, hogy öt hónapon keresztül elmaradt az amerikai fogyasztói árindex növekedési üteme a várakozásoktól. Az is most került napvilágra, hogy alig mozdult el az amerikai infláció júliusban, így 1,7%-os adatot közöltek az elemzők, a várt 1,8%-al szemben. A dollár ezen a héten ennek tükrében és az észak-koreai konfliktus miatt hétvégére 1,182 keresztárfolyamon zárt az euróval szemben. Az arany árfolyama a félelem indexek hatására a héten 2,47%-ot erősödött, így 1292,24 ponton zárt.

Zoltán miután a nagy melegben megszomjazott, egy-egy Shirley Temple alkoholmentes koktélt rendelt. Majd Európáról és Ázsiáról kérdezett.

Örömmel tájékoztattam, hogy a forint árfolyama kisebb oldalazások után is 305 forintos szint alatt, 304,93 forint/euró maradt. A héten a DAX 30 részvényindexen vehettük észre a félelmeket az esetleges katonai beavatkozás miatt, ugyanis a részvényindex ellentétben a tengerentúli társával 332 pontot esett, így 12.004 ponton zárt. A héten kiderült a Raiffeisen negyedéves jelentéséből, hogy a nem fizető hitelállomány javulására számít középtávon a bank. A bank jelentésében az állt, hogy 367 millió eurós nettó eredményt ért el, a 365 millió eurós várt adathoz képest. A hét vesztese a Commerzbank, míg a hét nyertese a magyarországi OTP csoport lett. Az OTP Bank második negyedéves kiváló eredményét az alacsonyabb kockázati költségeknek, a magasabb működési eredménynek és a Horvát Splitska Bank általi egyszeri akvizíciónak köszönheti. De nem csak az OTP részvényesek, hanem az EON részvényesei is örülhettek, hiszen tiszta nyereségük és a nettó profit 744 millió euró helyett, 881 millió euró lett. Ázsiában mély veszteségben zártak a főbb tőzsdeindexek, a Sanghai Composit 1,63 százalékot esett egy nap alatt. A hongkongi Hang Seng egy hét alatt 2,46 százalékot veszített, míg a tokiói Nikkei 225 pedig 1,25%-ot esett. Japánban a Toshiba részvénye 8,83%-ot erősödött, miután bejelentette a sokkal kisebb helyen elférő SSD kis fogyasztású, 512 gigabájtos harmadik generáció chipjét.

Zoltánnal a hírek után még sokat beszélgettünk moziról és filmekről, kiderült, hogy mindketten szeretjük a House of Cards sorozatot és ő is várja mindig az új részeket. Zoltán búcsúzásképp a jövő heti megbeszélés előtt Frank Underwood mondatával búcsúzott: „Amikor a pénz feléd jön, ne tegyél fel kérdéseket.”

Szólj hozzá