Igen! Charliek vagyunk mindahányan, akik a szabad véleménynyilvánítás hívei vagyunk, és valljuk, hogy az emberi individuum kitörése a középkori babonákból a fejlõdés egyik motorja. Charliek vagyunk, akik hisszük, hogy a vélemény szabad, és nem akarjuk senkire rákényszeríteni véleményünket; viszont azt sem akarjuk, hogy más ránk kényszerítse az övét, sem szóval, sem fegyverrel. Charliek vagyunk, akik úgy gondoljuk, hogy a szenvedélyes viták viszik elõbbre a világot, nem az erõszak! Nem félünk a bevándorlóktól: Szent Istvánnal valljuk: a sokszínû, sok kultúrájú ország az erõs!
Ez a hét itthon ismét a kormányzati rögtönzésrõl, annak bumeráng hatásairól, és a korrupcióról szólt. Uraink ismét teszt üzemmódban voltak. A bejelentett útdíj ezer sebbõl vérzik. Több helyszín tarthatatlanságát kényszerült belátni a kormány. Fájdalmas következménye az átgondolatlan intézkedéseknek az élelmiszerlánc-felügyeleti díj bevezetése, illetve az a tény, hogy ennek következményeként több ezer ember veszítheti el munkáját. A kiskereskedelmi egységek vasárnapi zárva tartásáról szóló rendelet sem a foglalkoztatottság bõvülését támogatja. Az élelmiszerárak tragikus emelkedése igencsak gerjesztené az inflációt, ha az üzemanyagárak drasztikus csökkenése nem ellensúlyozná azt. A napelemekre kivetett környezetvédelmi termékdíj bevezetése jól tükrözi a kormány költségvetési politikájának abszurditását. Mindez azt jelzi, hogy egy esetleges trendforduló esetén a kormány, hogy a hiánycélt tartani tudja, újabb megszorításokat (pardon: kiigazításokat) lenne kénytelen bevezetni.
Ismét téma a korrupció. Különbözõ korrupciógyanús ügyekben feljelentések születtek. Az ellenzéki sajtó több kormányzathoz közelálló személy nevét emlegeti az immár számontarthatatlan ügyekben. Az V. kerületben többszáz ember részvételével korrupciós sétát tartottak. Egyébként némi csapadékon kívül csak a forint esett, az viszont nagyokat.
Ukrajnában ismét élezõdik a helyzet. Mindenki a békérõl beszél. Könyörgöm! Mit keres akkor az orosz-ukrán határon 55.000 orosz katona talpig fegyverben? Jutalmul a Moodys leminõsítette Oroszországot. Svájc megtréfálta a világot. A svájci nemzeti bank felhagyott az 1,2 frank-euró küszöbbel, szabadjára engedte a frankot, ez hatalmas mozgásokat eredményezett a deviza piacon. A frank lekörözte az eurót, immár többet kérnek a frankért, mint az európai közös fizetõeszközért.
Közeledik a görög választás. Egyre nagyobb a veszély, hogy az eurószkeptikus párt lesz a befutó. Ennek örömére a Fitch negatívra rontotta Görögország államadós osztályzatát. A jövõ héten belekezd az EKB expanzív monetáris politikájába, ami valószínûleg jót tesz majd az öreg kontinens börzeindexeinek.
Rossz évet zárt a Tesco. Nem csak Magyarországon, hanem szerte Európában üzletbezárásra kényszerül. Rossz évet zárt a Raiffeisen is. Papírjainak árfolyama a tõzsdére való bevezetése óta nem volt ilyen alacsonyan.
Túl az Óperencián sem felhõtlen az élet. A várakozásokkal ellentétben esett a kiskereskedelmi forgalom, bár a chikágói Fed index emelkedése bíztató a jövõre nézve. Kínlódik a Tesla. A kínai értékesítések nem váltották be a reményeket. Musk szerint elképzelhetõ, hogy 2020-ig a vállalat nem fog nyereséget termelni. Beütött a gyorsjelentési szezon. Az Alcoa szépen teljesített, és a jövõre vonatkozóan is pozitív képet vázolt fel. Az amerikai bankok sorra betliznek. A Citi, a Wells Fargo, a Bank of America, nem tudtak mosolyt varázsolni a befektetõk arcára.
Szóval a világ ezen a héten sem lett megváltva! Talán majd a jövõ héten A remény hal meg utoljára! A BUX 15.755 ponton, a DAX 10270 ponton, a DOW 17.505 ponton, az S&P500 2.019 ponton, a Nasdaq 4.141 ponton zárta a hetet. Az arany 1.276,10 dollár, az ezüst 17,68 dollár, a Brent 49,28 dollár, a WTI 48,12 dollár volt a pénteki tõzsdezáráskor.