Hírlevelek

25.heti gyorsjelentés- Ezen a héten az egészségügyi ágazat és a banki piac menetelt

By 2017.06.26. január 11th, 2019 No Comments

Kánikulában a tárgyalásokat a legjobb mindig a légkondicionált irodában tartani. A meleg elviselhetetlen volt és ennél csak melegebb lesz. Ebben a nagy hőségben, péntek reggel két ügyfelem is azért hívott, mert aggódtak a nyersanyag piac miatt. 2016 februárjában is érdeklődtek a fekete arany miatt, akkor sikerült valamivel 30 dollár alatt megvásárolni a Brent kőolaj nyersanyagpiaci részvényét. Mindkét ügyfél óvatos volt, hiszen a teljes befektetett tőke 10 %-át kockáztatták, de majdnem egy év múlva 90%-os nyereséget értek el, hiszen idén februárban 55 dollár felett is volt az árfolyam. Az ügyfeleim, Tamás és Gergely akkor sikeresen szálltak ki a kőolaj lázból, most viszont újra a nyersolajpiacban látják a jövőt. Azt igazából minden kedves ügyfelem tudja, hogy a kőolaj piaci ára az utóbbi pár hétben esésnek indult, hiszen a túltermelést nem sikerült megoldani. Néhány hétig ugyan azt éreztük, hogy a piacok felfele indulnak, de a lendület megállt. A héten, a Bloomberg jelentése szerint, amíg Szaúdi-Arábia és Oroszország betartja a kitermelési megállapodásokat, addig például Nigéria és Líbia nem. Hetek óta újra mélypont közelébe esett a Brent nyersolaj világpiaci ára, péntekre 45,68 dolláron, míg a jobb minőségű WTI ára 42,93 dolláron zárt. Az OPEC eheti bécsi ülésén nem történt érdemi előrelépés, de előretekintve az USA palaolaj kitermelésének felfutása miatt az újabb termeléskorlátozások elkerülhetetlennek látszanak, még akkor is, ha az erről szóló megegyezés kialakítása nagyon nehéznek is tűnik. Az ügyfeleimmel 26-ára, hétfői napra beszéltünk meg az irodában egy találkozót.

De a hétfői nap más is tartogatott, mivel Mátéval volt találkozóm aznap délután. A találkozó helyszíne ismét irodámon kívül volt, így a Batthyány téri Angelika kávézó teraszán találkoztam Mátéval. A megbeszélést egy-egy forró bécsi melange-al és egy jeges limonádéval kezdtük. Máté a mai napon szeretne döntés hozni abban, hogy milyen befektetési alapokba és részvényekbe fektesse a megörökölt, majd eladott családi házból megmaradt 20,8 millió forintját. A beszélgetés elején Máté elmesélte, hogy a múlt héten a családjával kint voltak az adriai tengeren és azt, hogy végre a fia talált munkát az egyik mobil szolgáltató marketing osztályán. Majd a magánéleti beszélgetést lezárva, kíváncsian érdeklődött a heti gazdasági eseményekről. 

Tájékoztattam arról, hogy nehéz időszakon van túl Amerikában a technológiai szektor, ennek megfelelően a Nasdaq100 index több mint 1,4%-ot csökkent egy hét alatt. A félvezetők közül, a chipgyártó óriás, az Nvidia szenvedett a legjobban, mivel a héten a részvényeinek az ára csütörtökön és pénteken is esett, pénteken 2,87%-ot korrigált mínuszba. Még a hét közepén, szerdán a technológiai szektorban is láttunk meglepetést, hiszen az Oracle +8,8%-kal jobban teljesített, amelyet ráadásul a hétvégéig nemcsak megtartott, hanem tovább növelt, hiszen egészen 50,95 dollárig erősödött az árfolyama. A Dow Jones indexe a héten nem teljesített jól, míg a hét közepéig emelkedett az árfolyam, addig a hét második felében esett az árfolyam, majd pénteken 21395 ponton zárt. A legjobban teljesítő részvény a Visa volt pénteki napon, árfolyama 1,73%-ot emelkedett, míg a leggyengébben a Home Depot (-2,68%) és a Goldman Sach (-1,17%) zárt. Nem sikerült az S&P500-nak megtartani a hétfői történelmi csúcsát, pénteken 2439 ponton zárt. A kitűnő adatok és Rice Energy cég 6,7 milliárd dolláros felvásárlásáról szóló bejelentés miatt 8%-ot emelkedett az EQT Corporation, Amerika egyik legnagyobb olaj és gázkitermelő cége.

A héten kiderült, hogy a Qatar Airways 10%-os részesedést vásárolna meg az American Airlines-ból. A hírre a versenytársak vegyesen reagáltak.

A héten látott napvilágot a Fed stressz jelentése. Kiderült, hogy jól teljesítettek az amerikai bankok. Mind a 34 vizsgált bank átment a stressz teszten, ahol vizsgálták a negyedévi bevételi mutatókon kívül a hitelezési mutatókat is. A bankok tőke megfelelési mutatója az utolsó 9 vizsgált negyedévben jóval magasabb lett a vártnál. A Citigroup teljesített a legjobban, ugyanis a bank CET1 tőke megfelelési mutatója a stresszhelyzetet követően is 9,7% volt. Ezen a héten a republikánusok újra középpontba helyezték az új egészségügyi tervezetet. Ezért a hét közepén az egészségügyi szektor felül is teljesített. Kiemelkedő teljesítménye miatt több mint 5%-ot emelkedett az Express Scripst egészségügyi részvénye. Az Expressz Scripts elsősorban a dolgozók egészségügyi panaszainak kezelésében nyújt kiemelkedő és lassan egyeduralkodói segítséget. A befektetők most a republikánus szenátorok készítette tervezetre figyeltek, amely nagyban hasonlított a már benyújtott republikánus képviselők által elkészítettre. A befektetők elégedettek voltak a tervezettel, amely nem csak az amerikai, hanem az európai egészségügyi szektorban dolgozó vállalatokra is kihatott, így azok árfolyama is emelkedni tudott. Például a Novo Nordisk 1,8 %-ot erősödött szerdára, de Amerikában menetelt a biotechnológiai szektor is.

A héten lemondott az Uber vezérigazgatója, Travis Kalanick. Ugyanis a vállalat vezérigazgatóját több pontban vádolták szexuális zaklatással és a hatóság félrevezetésével. A cég vezetése Kalanickot rávette a lemondásra, mint fogalmaztak, új alapokra szeretnék fektetni a cég jövőjét. Kiderült továbbá az is, hogy ezen a héten Amerikában 241 ezren folyamodtak első ízben munkanélküli segélyért. Ez az érték gyakorlatilag megegyezik az elemzői várakozásokkal, és kisebb mértékben magasabb, mint az ezt megelőző heti érték. A héten az arany ára eléggé oldalazó volt, majd kisebb esések után június 23-ra emelkedett az árfolyam, ugyanis a Dodd–Frank által meghatározott Fed stressz tesztre vártak a befektetők. A befektetési arany ára 1241,78 dollár, míg a palládium 855 dolláron zárt. A hétvégére 343 dolláros csúcson zárt a Tesla, aminek a befektetők azért is örülhetnek, mert a Tesla megállapodott a kínai hatóssággal, hogy ott is felállít egy összeszerelő műhelyt. Már korábban, vagyis márciusban szó volt arról, hogy a Tencent Holdings, Kína legnagyobb internetes cége öt százalékos részesdést vásárolt a Teslában. Péntek estig a S&P500 indexben szereplő cégek közül a legnagyobb vesztes a Bed Bath&Beyond volt. A kiskereskedelmi cég mély repülést hajtott végre, árfolyama csaknem 12 százalékot gyengült egy rossz negyedéves jelentés miatt. Az euró-dollár árfolyama a hétvége előtt, a befektetői nyugalomnak köszönhetően 1,11-es árfolyamon zárt.

Egy frissítő elfogyasztása után szóba került Európa. Európában a hétvégére a DAX indexe 12730 ponton zárt. Hétvégi zárásra emelkedni tudott a Lufthansa 0,96%-kal, míg a nap vesztese az Rwe St. vállalata lett, így a napot 2,15% mínuszban zárta.

Pénteken a forint árfolyama 0,1%-kal gyengült az euróval és 0,2%-kal a dollárral és a svájci frankkal szemben. Megjelentek a héten a Markit mutatók. A Markit előzetes júniusi BMI (fogyasztási index) mutatói magasan maradtak, de a németországi és azok környező országainak mutatói viszont csökkentek. Ellensúlyozni tudta ezt a hatást a feldolgozóipar, amely felülteljesített ebben az időszakban. Jelentősen esett az orosz rubel árfolyama dollárhoz képest, február eleje óta először a dollár áttörte a 60 rubeles lélektani határt. Megtehette, hiszen az olajárak hét havi mélypontra csökkentek és fokozódtak a geopolitikai kockázatok is. Görögországot felminősítette a Moody’s. A besorolást az eddigi Caa3-ról Caa2-re emelte. A befektetők ennek örülhetnek, hiszen a 2014-ben kiadott 4,75%-os görög államkötvények árfolyama 101,60 pontra emelkedett. Egy hét alatt több, mint 2%-ot emelkedett az árfolyama. Június 20-án a Nestlé bejelentette, hogy indul az online kiskereskedelemben, mert brutális veszteségei voltak az amerikai piacon. A Nestlé 77 milliárd dollárnyi tőkét szeretne befektetni az USA keleti partján az online kiskereskedelmi szektorba.

Döntött az MSCI. Jövő júniustól bekerülnek az MSCI feltörekvő piaci indexbe a kínai részvények is. MSCI beemelte a kínai belső piacon forgó, A-osztályú részvényeit a világ feltörekvő részvénypiacainak árfolyam-alakulását mérő indexébe. Igaz Kínát leminősítették, de az utóbbi időben a Kínai Kommunista Pártot vezető Hszi Csin-ping a lazítási programjaival megerősítette a jüant és a kínai részvényeket is.

Mátéval miután a tárgyalást befejeztük, rátértünk a vásárlás előkészítésre. Máté három befektetési alap mellett döntött. Megvásárolta Franklin Biotechnology Discovery alapot, az indiai részvényalapok „császárát”, a Franklin Indiai alapot és a minimális kockázatú Black Rock-BGF Euró Short Duration alapját. Illetve mivel az elektromos autózásban is gondolkozik, így vásárolt a Tesla és a Geely Atomobily Holdings részvényeiből is.

A megbízás aláírását követően Máté visszautazott egy családi rendezvényre, Csornára, én pedig moziba mentem a családdal kikapcsolódni.

Szólj hozzá