Hírlevelek

23. heti gyorsjelentés- Amikor Amerika mellett a britekre is figyel a világ

By 2017.06.12. június 19th, 2017 No Comments

Amikor a hét elején belenéztem a naptáramba, azt láttam, hogy péntekig nem tudok a családdal lenni és elszabadulni az irodából. Így is történt, hiszen mindennap több tárgyalásom volt. Ezen a héten még szombatra is volt megbeszélésem, a múlt heten megkezdett tárgyalást folytattam Helénával és Gyulával. Fáradtnak, nyúzottnak érzem magam, így eldöntöttem, hogy a jövő héttől minden erőmmel az egészségemre is figyelek, törekszem arra, hogy hetente több alkalommal fussak és néha ne csak a busz után. Már rég foglalkoztat az a gondolat, hogy kijárok a Margitszigetre futni. Ezzel szemben még péntek délelőttöt futás helyett a CNBC hírmagazin olvasásával töltöttem. Itt találtam egy cikket arról, hogy az öt legnagyobb technikai vállalat a héten közel 100 milliárd dollárt veszített az értékéből. Az ok egyszerűen az volt, hogy „a technológia szektor túladott volt”- nyilatkozta a cikkben David Bahnsen, a The Banhnsen Group vagyonkezelő cég befektetési igazgatója. Pénteki zárásra az Apple részvénye 3,88%-ot esett, a Facebook 3,03%-ot, a Google részvénye, az Alphabet 3,40%-ot vesztett értékéből. A legnagyobb vesztes a Netflix volt 4,73%-kal, a Microsoft 2,27% mínusszal zárta a hetet. Az IBM (+1,31%), az amerikai Teradata (+0,47%) és a Western Union (+0,37%),a hetet minimális nyereséggel zárták.

Szombat délután a megbeszélt időpontban találkoztunk Gyuláékkal a belvárosi Luna Szállodában. Helenáék érdeklődve jöttek, hiszen kíváncsiak voltak a befektetési politikájukra is. Szerették volna, hogy mielőbb biztonságban és közepes kockázatú alapokban vagy magas kockázatú kötvényekben legyen elhelyezve az 5,5 millió forintjuk. A mindhármunknak megrendelt bécsi kapucíner fogyasztása közben átbeszéltük a heti gazdasági eseményeket.

Tájékoztattam őket arról, hogy az elmúlt kereskedési héten a magyar tőzsde, a BUX új történelmi csúcson zárt, míg a német DAX részvényindex 0,31%-ot tudott emelkedni. Pénteken a francia CAC40 indexe szinte stagnált, míg az angol FTSE100 index csütörtökhöz képest 0,79%-ot tudott erősödni.

A hét közepe óta mindenki a brit népszavazásra figyelt, amit Theresa May azért tűzött ki, hogy megerősítse pártja támogatását a Brexit tárgyalások előtt. A választási ötlet nem sült el jól, hiszen nem hogy nem tudták megerősíteni pozíciójukat, de még a parlamenti többségüket is elvesztették, a szavazatok számában pedig majdnem utolérte őket a Munkáspárt. Ugyan Theresa May és a Konzervatív Párt hatalmon maradt, de elveszítette többségét és ezzel csak megnehezítette a kilépési tárgyalásokat. A font ereje esésnek indult, az euróval szemben közel 2%-ot gyengült. Viszont jó hír volt a britek számára, hogy a skót nacionalisták nagyot buktak, így esélye sincs a skót függetlenedési törekvésnek. A szavazás hatására a Lloyds Bank papírjainak árfolyama 1,71 százalékot esett, de a Barclays (-0,51%) és a Royal Bank of Scotland részvényeinek árfolyama is közel három százalékot esett a hír miatt. A Crédit Suisse bankcsoport költségcsökkentést hajtana végre, várhatóan 1500 munkahelyet szüntet meg Londonban az év végére, amit az UBS csoport is szeretne másolni.

A beszélgetésünkkor szóba került a francia törvényhozási választás, ahol a közvélemény kutatók Macron győzelmét jósolták. A vasárnapi szavazás a tétje, hogy többséget kap-e az új elnök a törvényhozásban. A piac a francia választásokra érdemben csak a későbbiekben fog reagálni, jelenleg kivár, hogy a mi lesz a választások kifutása.

A héten zajlott az EKB kamatdöntő gyűlése, ahol Mario Draghi kijelentette, hogy nem kell további kamatcsökkentést végrehajtani”. Azt is kiemelte viszont, hogy nem kezdik el a tervezettnél korábban kivezetni a mennyiségi lazítási programjukat. Az EKB 2017-re felfelé módosította növekedési várakozásait, 2017. évre a korábbi 1,8% helyett, 1,9%-ra módosította a számokat. Csökkent a görög infláció, mert a Görög Statisztikai Hivatal pénteken közölte, hogy adatai szerint a görög infláció éves szinten 1,2 százalék volt májusi adatok szerint, az áprilisi 1,6% után.

A héten kiderült, hogy a Volvo is beszáll az elektromos autózásba, ugyanis 2021-töl nem fognak dízelmotort fejleszteni. Európában az olasz és a spanyol bankszektornak adott mentőöv miatt lendületet kapott a banki részvények árfolyama. A legnagyobb spanyol pénzintézet a Banco Santander egy euróért jutott hozzá a csőd közelbe jutott Banco Populare spanyol kereskedelmi bankhoz. Az Alibaba részvényesei örülhettek a héten, hiszen 2018-as üzleti évben 45-49%-kal növelheti bevételeit, mindez az után derült ki, hogy a cég vezetése közölte a várakozásait és a piaci számait.

A hét legnagyobb nyertese a német Lufthansa (a héten 4,32% plusz hozamot hozott), a cég kijelentette, hogy sűríti járatait és ráadásként nyit a digitalizálás felé és 20.000 dolgozójának biztosít iPad Mini-t a biztonságosabb és gyorsabb kiszolgálás érdekében.

Ázsiában mindenki a Toshibára figyelt, hiszen a cég részvényei egy hét alatt 19%-ot erősödtek, miután 1,6 billió jen helyett 2 billió jent ajánlott fel a Western Digital a Toshiba veszteséges memóriachip üzletére, ahol megegyezés még nem született. Az európai események nem mozgatták meg az ázsiai piacokat. A Nikkei225 kis mértékben gyengült, míg a Shanghai index kis mértékben emelkedett, a Hang Seng index a héten erősödött.

A várakozásoknak megfelelően 1,5%-ra gyorsult májusban a kínai infláció a korábbi 1,2%-ról, miközben a termelői árindex a korábbi 6,4% helyett már csak 5,5% volt. A kínai Geely Automobile cég 23 éve nem látott csúcsra ugrott. Ennek a cégnek az ügyvezetője Li Donghui kijelentette, hogy „a cél az, hogy 500 ezer elektromos autót tegyenek futószalagra a délkelet ázsiai piac kisebb pénztárcájú ügyfelei miatt.”

Vegyesen zárt Amerika, a Nasdaq100 2,44%-ot esett, az S&P 500 enyhe veszteséget szenvedett, míg a Dow Jones indexe (0,42%) pluszban zárt. A pénteki nap nyertese a Pfizer (3,71%), míg a vesztese a technológia részvényeken kívül a Visa lett. Amerikában a héten folytatódott az FBI volt igazgatójának meghallgatása. James Comey volt FBI igazgató beszéde nem okozott meglepetést, és úgy tűnik, hogy Trump nem lépett túl elnöki hatalmán az orosz befolyással kapcsolatban. Az amerikai képviselőház június 8-án megszavazta a pénzügyi szabályozás lazításáról szóló törvényjavaslatot, vagyis a Dodd-Frank-törvény szigorú banki szabályozásának előírásait lazítanák.

A dollár-euró keresztárfolyama 1,119-re alakult. Addig az arany értéke 1271dolláron zárt. Az olaj harmadik hete esik, miután a piac aggódik az USA és Nigéria termelésnövelésétől az Opec gyűlés óta. Jelenleg a Brent hordónkénti ára 48,223 dollár, míg a gyengébb WTI ára 45,9 dollárra alakult.

A beszélgetés végén Gyula és Heléna elégedetten hátradőltek, majd egy-egy limonádéval a kezükben a saját értékpapírjukról döntöttek. Megvásárolták a Bombardier 6%-os, a Dell 4,75%-os kötvényét, a Raiffeisen Euro Corporates mérsékelt kockázatú befektetési alapját és a Lafarge S.A 4,75%-os növelt kockázatú kötvényét. A tárgyalás végén a ház ajándékával egy-egy alkoholmentes Malibu koktéllal lettünk gazdagabbak. Vasárnap érkezett a hír, amit Gyuláékkal is telefonon megosztott, hogy Emmanuel Macron elnök pártja, A Köztársaság lendületben (LREM) és politikai szövetségese, a Francois Bayrou vezetette centrista Modem a szavazatok 32,32 százalékával végzett az élen a francia nemzetgyűlési választások első fordulójában.

Szólj hozzá