Hírlevelek

23. heti gyorsjelentés

By 2014.06.09. No Comments

Ukrajnában továbbra is követhetetlenek az események. Az Oroszországgal határos régiókban  háborús helyzet van. Úgy tûnik az Unió és az USA még nem találta meg a megfelelõ eszközt Putyinék megfékezésére, noha Oroszország egyes kérdésekben már nem áll nyíltan a szeparatisták oldalára. Az ukránok jelentõs összeggel tartoznak a Gazpromnak. Talán az IMF kölcsönbõl törlesztenek valamennyit. Tõlünk és a Szlovákoktól szivárog majd gáz Ukrajnába: ettõl nyûgösek Putyinék. Reménykedésre ad okot, hogy Putyin mintha beletörõdött volna abba, hogy az Unió és Ukrajna közt létrejön a társulási szerzõdés. Erre az esetre humanitárius segély nyújtását helyezte kilátásba a Kelet-Ukrajnai régió részére, hogy befolyását fenntartsa. Kérdés, hogy a segély robban e, vagy meg lehet esetleg enni.

Európában Mario Draghi és az Európai Bizottság volt a sztár. Elfogadták az egyes tagállamoknak szóló gazdaságpolitikai ajánlásokat, amelyek a tavaly megindult gazdasági élénkülés megerõsítését hivatottak biztosítani. Az EKB 0,25 százalékról 0,15 százalékra mérsékelte irányadó kamatát csütörtöki kamatdöntõ ülésén, és negatívra csökkentette a betéti kamatot, az eddigi nulláról mínusz 0,1 százalékra.Két új, hosszú távú refinanszírozási programot (LTRO) indít az EKB szeptemberben és decemberben, összesen 400 milliárd eurós kerettel. Berlinben is nagy az öröm. Korábbi elõrejelzéséhez képest nagyobb német gazdasági növekedést vár 2014-ben a német központi bank, a Bundesbank. Decemberben a bruttó hazai termék (GDP) 1,7 százalékos éves növekedését várta, de most már 1,9 százalékos bõvüléssel számol.

Csökkent a német fogyasztói árindex májusban az elõzõ havihoz képest, éves összevetésben pedig a vártnál kevésbé emelkedett – közölte a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis. Úgy tûnik, hamarosan erõs versenytársat kap a Tesla. A BMW elõrejelzése szerint Kína lehet az elektromos autók legnagyobb piaca 2019-re, amit a kormányzat azon célkitûzése is támogatna, hogy csökkentsék a szennyezõ autók számát. Tán a BMW is belép az elektromos hajtású motorok piacára? Májusban lelassult a francia és a német feldolgozóipar üzleti aktivitása – derült ki a Markit felülvizsgált adataiból a mai napon. A francia eredmények jobbak lettek az elõzetesnél, míg a német rosszabb, de a piac már nem reagált rá érdemben. A Dax index a 10.000 pontot ostromolja. A hetet 9.987,19 ponton zárta, de már bekukkantott a 10.000 pont feletti tartományba is.

A tengeren túl nagy az öröm. Február óta remekel az Egyesült Államok munkaerõpiaca. Végre a válság elõtti foglalkoztatási szinten áll (138 millió). A munkanélküliségi ráta a várakozások ellenére nem emelkedett, májusban is 6,3 százalékot mutat. Áprilisban 0,7 százalékkal emelkedtek a gyáripari megrendelések, míg a piac pusztán 0,5 százalékot várt.

Ismét egy szoftverhiba borzolta a befektetõk idegeit. Kezdetben az eladók domináltak a tõzsdéken, a vezetõ indexek kisebb mínuszban jártak. Egy jelentõs korrekció után azonban sokat javult a hangulat, ekkor derült ki, hogy az ISM szoftverhiba miatt rosszabb feldolgozóipari adatot közölt a valósnál.

Jerome Powel FED kormányzó kijelentette, leghamarabb 2015 közepén várható kamatemelés amennyiben a gazdaság állapota azt lehetõvé teszi. Hétfõn az APPLE 7 részre darabolja részvényét. Így a részvény tulajdonosoknak hétszer annyi részvényük lesz, a reménybeli új vásárlók pedig olcsóbban vásárolhatnak APPLE papírokat. Don Mattrick a Zynga vezére megszólalt. Ennek örömére a cég papírjai csaknem 10%-t zuhantak.

A cseh feldolgozóipari beszerzési menedzser-index (bmi) csaknem három éves csúcsra ért a májusi adatok szerint, de közben a lengyel mutató váratlanul 11 hónapos mélypontra bukott és a magyar index is süllyedt kissé. Mindez jól jelzi azt, hogy érzi a régiónk az orosz-ukrán válságot.

Ilyen még nem volt Magyarországon: egy úgynevezett rossz bank felállításával tisztítaná meg a bankok vállalati hiteleit az MNB. A jegybank kimondott célja, hogy ezzel helyrebillentse a vállalati hitelezést és stabilizálja a bankrendszert. Richter 2014. május 30-án adott megbízást 300 ezer darab saját részvény vásárlására. A társaság tájékoztatása szerint még május 30-án 30 ezer darabot vásárolt a papírokból 4189 forintos átlagáron. A MOL az OTP-vel fennálló értékpapírkölcsönzési-keretszerzõdésben foglaltak szerint létrejött egyedi kölcsönszerzõdés alapján az OTP részére 371 301 darab „A” sorozatú MOL- részvényt adott kölcsön 2014. június 2-án. 

Váratlan és meglepõ ítéletet hozott a Kúria: úgy, ahogy van, tisztességtelennek nyilvánította az árfolyamrés alkalmazását Kásler Árpádék OTP-s devizahitele ügyében. Ez független a tájékoztatás jellegétõl, vagyis más devizahiteles perekben is mérvadó lehet a döntés. A Kúria kimondta: az MNB hivatalos árfolyamát kell figyelembe venni mind a folyósítás, mind a törlesztés során. Ezzel elpárolgott az a remény, hogy a devizahitel szerzõdéseket a Kúria teljes egészében semmisnek nyilvánítsa.

Idén márciusban a kivitel értéke 7,3 milliárd eurót, a behozatalé 6,7 milliárd eurót tett ki. A külkereskedelmi mérleg többlete az év harmadik hónapjában 688 millió euró volt. A feldolgozóipar és az építõipar húzta a magyar gazdaságot az elmúlt egy évben – derül ki a ma közzétett részletes GDP-adatokból. Az idei elsõ negyedévben már szinte minden ágazat bõvülni tudott. Az éves GDP-növekedés 0,1 százalékponttal magasabb lett, mint az elõzetes szám – legalábbis a naptárhatással igazított szám 3,4%-ról 3,5%-ra változott. A nyers növekedési adat (3,5%) nem módosult. 

Mintegy 25 millió dolláros beruházás révén új üzemet adott át a Samsung Electronics Magyar Zrt. jászfényszarui televíziógyárában, ezzel a világ egyik legmodernebb tévégyára 75 új munkahelyet hoz létre a Jász-Nagykun-Szolnok megyei településen

A magyar gazdaság kikerült a 2012-es recesszióból és fõleg a kormányzati beruházásnak, fogyasztásnak és nettó exportnak köszönhetõen tavaly 1,1 százalékos növekedést produkált. Ám továbbra is jelentõs kockázatot jelent a bizonytalan környezet, a még mindig magas államadósság, a nagy finanszírozási igény és a külföldi finanszírozásra való széleskörû támaszkodás.

Szólj hozzá